Eesti uudised

Paet: Kultuurimälestiste salakaubandus on ISISe terrorismi rahaallikas (3)

Katrin Rohtla, 2. mai 2015 13:57
ISIS Foto: Jacob Simkin / Pacific Pr/SIPA
Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ütles seoses Strasbourgis toimunud Euroopa Parlamendi täiskogu aruteluga, et Euroopa Liit ei saa lihtsalt pealt vaadata, kuidas terroriorganisatsioon ISIS hävitab inimkonna ühispärandisse kuuluvaid kultuurimälestisi ja kasutab nende müügist saadud tulu oma terroristlike tegevuste rahastamiseks.

Paeti sõnul peaks EL blokeerima Süüriast ja Iraagist ebaseaduslikult välja toodud kultuuriväärtustega kauplemist.

"EL peab tagama tõhusa kontrolli oma välispiiridel takistamaks Süüriast ja Iraagist pärit kultuuriväärtuste smugeldamist Euroopa Liitu," ütles Paet.

"Samuti peavad liikmesriigid ühiselt võitlema nende kultuuriväärtuste kaubitsemise vastu Euroopas, kuivõrd suur osa Lähis-Idast pärit kultuuriväärtusi jõuab just Euroopa turule," lisas ta.

Samuti rõhutas Paet kultuuridiplomaatiliste sammude olulisust erinevate kogukondade lepitamisel ja kultuurimälestiste taastamisel.

"Diplomaatilisi samme peaks toetama ka teavitustegevus, mis keskendub Iraagi ja Süüria kultuuripärandi väärtuslikkusele ja sellele, millised karistused võivad järgneda kultuuriväärtuste ebaseaduslikule riigist väljatoomisele," ütles ta.

"Samuti peab see info inimesteni jõudma, et kultuurimälestiste rüüstamine ja salakaubandus pole mitte lihtsalt kuritegu, vaid nende müümisega rahastab ISIS ka oma terroristlikku tegevust," ütles Paet.

Paeti sõnul tuleks koostöös UNESCO ja Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga täiendada rahvusvahelises õiguses inimsusevastaste kuritegude kategooriat selliselt, et ka kultuuripärandi laiaulatuslik ja tahtlik hävitamine kuuluks sinna alla.

Samal teemal

05.07.2015
Šampanja kanti maailma kultuuripärandi nimekirja
20.05.2015
Paet: sõjapõgenikest on kujunemas Euroopa sügavaim kriis
13.05.2015
Islamiriigi tähtsuselt teine mees hukkus Iraagis õhurünnakus
03.05.2015
Paet: äärmuslaste rünnakud kristlaste vastu on saanud julmaks igapäevaks