Eesti uudised

Kes ministri poliitnõunikest ­teenib kõige rohkem? (51)

Maarius Suviste, 2. mai 2015 08:00
NÕUNIK: Siseministri nõuniku Erik Salumäe kuupalk on 2600 eurot. Foto: Teet Malsroos
Ministrite poliitnõunikest teenivad kõige kõrgemat palka rahandusministri ja riigihalduse ministri nõunikud, kelle töötasu on 2700 eurot.

Ministri nõuniku ehk poliitnõuniku ametikoht on säärane, mis tuleb ja läheb koos ministriga. Kui minister saab ametisse, võtab ta erakonnakaaslase, kui mitte öelda usaldusisiku, vana tuttava, sõbra või erakonnas heas nimekirjas noorpoliitiku enda nõunikuks. Või hea ja truu kamraadi, kel pole parajasti tööd või kes ei pääsenud püüdlustest hoolimata riigikokku. Kui ministril saab ametiaeg otsa, läheb teistele jahimaadele ka nõunik. Kui enamasti on ministril üks-kaks nõunikku, siis rahandus- ja siseministril on neid kolm.

Siseminister Hanno Pevkuri (Reformierakond) nõunikud on Erik Salumäe (palk 2600 eurot), Joonas Vänto (2000 eurot) ja Kristi Viitamees (1200 eurot).

Millest selline palgavahe ministri nõunikel ehk kas üks nõunik teeb vähem tööd kui teine? "Palgavahe sõltub töö sisust ja vastutusvaldkondadest," selgitab siseministeeriumi kõneisik Tex Vertmann.

Kel on rohkem ministri nõustamist näiteks kodakondsus-, migratsiooni- ja piiripoliitikas, saab ka rohkem palka. Väiksem töötasu nõunikule on ministri kohtumiste ja visiitide ettevalmistamise jms eest.

Pevkuril oli veel mõni aeg tagasi koguni neli nõunikku – nüüd aga on erakonnakaaslane Madis Timpson liitunud rahandusministeeriumis riigihalduse ministri Arto Aasa (Reformierakond) tiimiga. Aasal on kaks nõunikku: peale Timpsoni, kelle palk on 2700 eurot, ka Irma Toobal (1500 eurot).

Rahandusminister Sven Sesteril (IRL) on kolm nõunikku: nii Jüri Raatma kui ka Aivo Vaske teenivad 2700 eurot, Sirle ­Rosenfeldt 1500 eurot.

Keskkonnaminister Marko Pomerantsil (IRL) on kaks nõunikku: Andrus Saare (2000 eurot) ja Kati Kuusk (1900 eurot). Ministri erakonnakaaslane, eelmise riigikogu koosseisu liige Andrus Saare viimastel valimistel uuesti parlamenti ei pääsenud.

Kaks nõunikku on ka maa­eluminister Urmas Kruusel (Reformierakond): Evelin Oras (2100 eurot) ja sel nädalal tööd alustanud Kairi Lutt (1900 eurot).

Majandus- ja taristuminister Kristen Michali (Reformierakond) nõunikud on Kätlin Atonen ja Hannes Virkus. Ettevõtlusminister Urve Palo (sotsdem) nõunikud on Mailis Alt ja Heidi Ojamaa. Nõunike palgad on vahemikus 1500–2570 eurot.

Sotsiaalkaitseminister ­Margus Tsahkna (IRL) nõunik on Teele Holmberg (1900) ja tervise- ja tööminister Rannar Vassiljevi (sotsdem) nõunik Liina Männiste (2100 eurot).

Kaitseminister Sven Mikseril (sotsdem) on praegu nõunikuks Sandra Kamilova, tema palk on 1810 eurot. Kultuuriminister Indrek Saarel (sotsdem) on üks poliitnõunik, Piret Hartman, kelle palk on 2000 eurot.

Kui justiitsministril on tavapäraselt kaks nõunikku, siis praegu on Urmas Reinsalul (IRL) üks nõunik – Kert Karus 2300eurose palgaga. Ministri teise nõuniku koht on veel lahtine.

Välisminister Keit Pentus-Rosimannusel on üks poliitiline nõunik: Priit Kallakas, kelle palk on 1965 eurot. Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligil on üks nõunik – Tartus töötav Mihkel Lees, kelle palk on 2100 eurot.

Peaminister Taavi Rõivasel on seitse nõunikku, eelmise aasta andmetel on nende palgad vahemikus 1782–3150 eurot (selle aja jooksul on mitmed nõunikud vahetunud).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee