Eesti uudised

Katkenud Nepali päästemissioonile kulus 35 000 eurot (5)

Teet Teder, 2. mai 2015 08:00
PÄRAST MAAVÄRINAT: See foto on tehtud 30. aprillil Gorkhas. Foto: AFP/scanpix
Kui nädala alguses ütles siseminister Hanno Pevkur, et katki jäänud päästemissioon Nepali läks Eestile maksma 25 000 eurot, siis nüüdseks on selgunud, et missiooni kulud võivad ületada 35 000 eurot. Päästeamet aga ­rõhutab, et kuludest olulisem on olla valmis abistama, et ka meile appi tuldaks, kui vaja on.

Esialgsetest kuludest kõige suurem summa maksti transpordi eest: lennutransport Tallinn–­Kuopio 21 300 eurot ja bussitransport Kuopio–Tallinn 1900 eurot.

Samal teemal

Päästeamet selgitab, et Kuopiosse minekuks valiti lennutransport seetõttu, et see oli kiireim võimalus jõuda õigel ajal kohale, sest oli teada, et Soome päästemeeskonna lennuki väljalennu aeg pidi olema esmaspäeva, 27. aprilli hommikul kell 7. Bussiga tuldi tagasi, sest see oli soodsaim ja mõistlikum koju naasmise viis. Personalile kulus 9000 eurot (15 meeskonnaliiget, 4 päeva, päevaraha 150 eurot). 15 inimese ööbimine Kuopios maksis 450 eurot ja meeskonnaliikmete kindlustus 420 eurot. Generaatoritele ja logistikavahenditele kulus 1546,30 eurot. Esialgsed missiooni kulud kokku on 34 616,30 eurot, peale selle veel sidekulud. Need arved laekuvad mais. Kulusid saab suurendada ärajäänud lennu Kuopio–Katmandu solidaarsustasu. Soome ja Eesti on esitanud taotluse Euroopa Komisjonile ärajäänud lennu finantseerimiseks, kuid otsust veel ei ole. Kokku eraldati reservfondist 91 300 eurot, ülejäänud raha makstakse sinna tagasi.

Päästeameti asepeadirektor Tauno Suurkivi, kes oli meditsiini, otsingu- ja päästerühma meeskonna juht 2005. Batagramis Pakistanis maavärina tagajärgede likvideerimisel, ütleb: "Antud juhul on kuludest palju olulisem meie valmisolek abistada, isegi kui see iga kord eesmärgini ei jõua."

Peame aitama, et meid aidataks

"Kriisid ja katastroofid juhtuvad ootamatult, neid on väga raske ette näha. Selleks, et juhtunud suurõnnetuse korral saaks kiiresti ja pädevalt reageerida, on tarvis kriisisituatsioonis toimetulevat meeskonda, kogemustega päästjaid. Kriisioludes toimetulekut ei saa õppida ainult teoorias, praktilised kogemused on hädavajalikud," rõhutab Suurkivi.

"Eesti on komplekteerinud optimaalse päästemeeskonna, kellel on valmidus kiireteks otsingu- ja päästetöödeks, osutada meditsiinituge ja abi katastroofipiirkonnas, on logistika- ja juhtimisvõimekus olukorda kohapeal hinnata ja abi koordineerida. Neid teadmisi ja oskusi kasutame eelkõige oma kodus juhtunud suurõnnetuste kõrvaldamisel. Välismissioonidel osalemine on päästemeeskonna professionaalsete oskuste tugevdamiseks. Rahvusvahelise abi koordineerimisel on oma reeglistik ja kui me ei oskaks seda rakendada, siis me ei saaks ise vajadusel piisavalt (rahvusvahelist) abi, kui meid peaks mõni suurõnnetus tabama," ütleb Suurkivi.

Tänu valmisolekule, abivalmidusele ja julgusele eri katastroofipiirkondades kohal olla on Eesti saanud rahvusvaheliselt usaldusväärseks partneriks teistele riikidele. Suurkivil on kahju, et seekordne Eesti meeskonna missiooni katkestamine on saanud põhjendamatult palju kriitikat. "Põhjused, miks Eesti meeskonna missioon sel korral katkestati, ei olene kuidagi meist. Vastasime Nepali abipalvele saata kohapeale otsingu- ja päästetööde meeskond. Komplekteerisime kiirelt meeskonna ja valitsuse otsuse missioonile saatmise kohta saime samuti loetud tundidega. Paraku selgus Soome jõudes, et Katmandu lennujaamal maanduda ei saa ja Nepal pole enam valmis rohkem abi vastu võtma," selgitab Suurkivi, et päästemeeskondade sihtriiki mittejõudmine ei ole üldse erandlik praktika.

"Tänaseks on selgunud, et ÜRO abiorganisatsioonide vahendusel on Nepali jõudnud vaid viie Euroopa riigi otsingu- ja päästerühmad: Poola, Hollandi, Inglismaa ja Belgia meeskond."

Samal teemal

23.04.2015
"Ehkki me ei kohtu enam iial, on Gea justkui ikka matkakotiga maailma avastamas…"
13.04.2015
Nepalis jäi kadunuks USA helikopter
13.04.2015
7,3! Nepali raputas taas võimas maavärin
07.04.2015
EESTLANNA EHA NEPALI MAAVÄRINA KESKMES: värvilisest maailmast sai mustvalge maailm…