Nadia SavtšenkoFoto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.e 2. mai 2015 08:00
Venemaal mullu juulist vahi all hoitav Ukraina piloot Nadia Savtšenko on alates neljapäevast tagasi Moskvas Matrossnaja Tišina vanglas, vahendab Novaja Gazeta.

Alles teisipäeval viidi ta seoses tervise halvenemisega Moskva 20. linnahaiglasse. 13. detsembrist vaheaegadega nälja-streiki pidaval naisel tekkis allergiline reaktsioon. Linnahaiglas leiti, et Nadia Savtšenko tervislik seisund on siiski rahuldav.

24. aprillil esitati talle lõpuks ka ametlik süüdistus. Venemaa juurdluskomitee teatel aitas Nadia Savtšenko kaasa Vene ajakirjanike Igor Korneljuki ja Anton Vološini tapmisele Luganskis mullu 17. juunil. Täpsemalt edastas vabatahtlikuna rindel olnud piloot Ukraina sõjaväelastele ajakirjanike koordinaadid ning nende põhjal avati suurtükituli. Veel süüdistatakse Nadia Savtšenkot hilisemas Vene piiri ebaseaduslikus ületamises. Tegelikult viisid ta sinna mässulised.

Neljapäeval nõudis taas Nadia Savtšenko kohest vabastamist Euroopa Parlament. Strasbourgis vastu võetud resolutsioonis nimetatakse tema vabastamist üheks Minski kokkulepete tingimuseks.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles eelmisel nädalal, et Nadia Savtšenko vahistati kahtlustatuna kuritegudes. Ta ei välistanud võimalust, et piloot vabastatakse amnestia korras, kuid seda alles pärast kohtuotsust. Advokaat Mark Feigini arvates võib otsust oodata suve lõpul.