Eesti uudised

Valitsus jõudis kokkuleppele valitsussektori kulude vähendamises (36)

Toimetas Piret Pappel, 30. aprill 2015 19:48
Teaminister Taavi RõivasFoto: MARI LUUD
Valitsus jätkas kabinetinõupidamisel järgmise nelja aasta eelarvestrateegia ja katteallikate arutelu. Kokkulepe saavutati valitsussektori kulude vähendamises. Kütuseaktsiisi tõusu ja majutusettevõtete maksusoodustuse arutelu jätkatakse järgmisel nädalal.

Nelja aasta eelarvestrateegia kajastab valitsuse eesmärke, milleks on Eesti kaitsekulutuste taseme hoidmine vähemalt kahel protsendil sisemajanduse kogutoodangust, lastetoetuste tõstmine, tööjõumaksude langetamine ning riigi pidamise efektiivsemaks muutmine.

Samal teemal

Valitsus vaatas üle võimalused valitsussektori kokkuhoiuks ja leppis kokku valitsussektori töötajate arvu vähendamises 1 protsendi võrra alates 2016. aastast. Kokkulepe tuleneb koalitsioonilepingust, mille järgi peab valitsussektori vähenemine olema kooskõlas demograafilise olukorra ehk tööealise elanikkonna arvuga.

Samuti kavandatakse valitsussektori majanduskulude mõneprotsendilist vähendamist, sel teemal arutelu veel jätkub.

Katteallikate arutelu puhul oli valikute aluseks põhimõte maksustada tulu asemel eelkõige kahjulikku tarbimist, eelistatult selliseid tegevusi, mille puhul on inimestel olemas valikuvõimalus (alkoholi- ja tubakaaktsiisi ning trahvimäärade tõstmine) ja vähendada maksusoodustusi.

Valitsus seadis eesmärgiks hoida 2016. aasta riigieelarve nominaalselt tasakaalus ning saavutada valitsussektori struktuurseks ülejäägiks 2016. aastal 0,6 protsenti, 2017. ja 2018. aastal 0,2 protsenti ning 2019. aastal 0,6 protsenti.

Kütuseaktsiisi puhul oli tõsiselt laual tõusu ära jätmine 2019. aastal. Lõplik seisukoht kujuneb siis, kui selgub, kas on võimalik tõsta alkoholi- ja tubakaaktsiisi 2016. aastal täiendavalt 5 protsenti. Otsuse kujundamiseks ja riskide kaardistamiseks kohtub rahandusministeerium sektori esindajatega.

Majutusettevõtete käibemaksusoodustuse kaotamise puhul arutati Kaubandus- ja Tööstuskoja ettepanekut, mille järgi võiks majutusettevõtete käibemaksumäära tõsta väiksemate sammudega etapiviisiliselt. Kas ja mil määral on võimalik ettevõtjate ettepanekule vastu tulla, selgub järgnevate arudelude käigus.

Valitsus arutas ka ettepanekut tõsta trahvi päevamäärasid, mida viimati muudeti 10 aastat tagasi. Selles küsimuses lõplikku otsust vastu ei võetud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee