Eesti uudised

GALERII | Ainuke eestiaegne purjelaev seilab aastateks Vahemerele (6)

Toimetas Piret Pappel, 30. aprill 2015, 17:40
Eesti vanim kaljas Hoppet valmistub sõiduks VahemereleFoto: MATI HIIS
Puulaevaseltsi Vikan lipulaev kaljas Hoppet lahkub pühapäeval pikale ekspeditsioonile.

Selle nädala pühapäeval, 03. mail kell 12 väljub Vahemere suunal Tallinna Vanasadama Jahisadamast Eesti vanim kaljas Hoppet, et jätkata rahvusvahelist sadamast sadamasse rändavat teatriprojekti "Meeting the Odyssey".

Teel Itaaliasse külastab oma pikal eluajal peamiselt Läänemerel purjetanud Hoppet mitmeid maid ja sadamaid, et tutvuda uute maade ja inimestega.

Samal teemal

Laeval on 4-liikmeline põhimeeskond kapten Ain Raie juhtimisel ning vahetustega liituvad ka mitmed vabatahtlikud kaasteelised, kui ka teatriprojektis osalejad. Kogu kaheaastane ekspeditsioon on jagatud mitmeks erinevaks ettevõtmiseks ja etapiks.

Hoppeti kogenud meeskond suuri meresid ei karda, sest palju aastaid kestnud taastamistöö on muutnud 1926. aastal Läänemaal Noarootsis, Spithami rannas valminud laeva sisuliselt uueks, valgete purjedega kaunitariks, mille merekindluses ei tasu kahelda.

Laev on läbinud viimase 10 aasta jooksul täieliku renoveerimiskuuri ja varustatud moodsate navigatsiooni- ja päästesüsteemidega. Eesti üheks kauneimaks purjelaevaks peetava Hoppeti teekonna suurtele meredele nurjas omal ajal II maailmasõda, kuid nüüd saab tuleval aastal 90. juubelit tähistav alus proovida ka soojemaid ja soolasemaid meresid.

Et alust soojades meredes elutsevate laevaoherdite – puusööjatest usja kehaga merekarpide vastu kaitsta, paigaldati laeva põhjale talvel tuliuus vaskplekist „palitu".

Eesti Merekooli õpilased saavad Hoppetil oma merekogemuse

Ligi kuuajasel teekonnal Tallinnast Lissabonini saavad oma merealase haridustee alguses unikaalse kogemuse Eesti Merekooli laevajuhtimise eriala esmakursuslased.

Üle pikkade aegade teostub Eesti noortel merehariduse omandajatel kõrvuti laeval jätkuvate eriala teooriaõpingutega ka võimalus saada Eesti lipu all välisvetes sõitval purjelaeval praktikat. Õppurid osalevad purjelaeva meeskonna ja koolipoolse merepraktika instruktori juhendajamisel kõikides laevatöödes.

Hoppet ja "Teeme ära"

Hoppeti sõiduseltskonna eesmärk pole üksnes ise tutvuda võõraste maade ja vetega, vaid ka tutvustada nii end kui meie kodumaad, olles niiviis "liikuvaks kultuurisaatkonnaks". Kuna Eestimaa üheks tuntumaks "kaubamärgiks" on aktsioon „Teeme Ära", siis ongi nende peakontoriga Tallinnas koostööks käed löödud.

Kuna Vahemere koristus on "Teeme ära" üks mahukamaid projekte, siis on Hoppet seal kohapeal olles üritusele loomulikult aktiivselt kaasa aitamas.

Teelesaatmine

Laupäeval on suures varustamissaginas keskpäeval pisikene paus ja „Teeme Ära" talgu raames käiakse korra seiramas Tallinna lahte. Ka edaspidi jälgib Hoppeti seltskond erinevatel meredel hulpiva prügi hulka ja oskab nii juhtida tähelepanu erinevatele murekohtadele.

Laevast

*Hoppet on ehitatud Spithami külas Eesti loodetipul 1925-26. a. Laevameister: Mattias Schönberg, Spithami külast, Nibondase talust.

*Kahemastiline kaubalaev registreeriti 1926. aastal Haapsalus ja novembris 1927 purjetas ta esimese kartulilastiga Stockholmi vanalinna Kornhamnstorgi turule.

*Mõõdud:

Pikkus - 20,0 m

Laius - 6,10 m

Süvis - 2,3 m

Brutotonnaaž - 58 t.

1928. a. müüdi laev Soome. 

1965. a. müüdi kaljas Stockholmi lõbusõidulaevaks ning lõpetas oma kaubaveod. 

1982. a. alustati laeva põhjalikku renoveerimist.

2003 aasta suvel asutati  sihtasutus, mille eesmärk oli kaljas põhjalikult renoveerida ja õppe- ja muuseumilaevana kasutusele võtta.

Suvel 2010 toimus Hoppeti veeskamine Valkomi sadamas ja seejärel pukseeriti ta Isnäsi sadamasse kus jätkus sisustuse ehitamine.

Sügisel 2011 sai puulaevaselts Vikan suurt vastutust nõudva ülesande toimetada Hoppet koju Eestisse ja jätkata laeva ennistamistöödega.

Kevadel 2012 sai Hoppet pärast Haapsalus talvitumist Ahvenamaal uue taglase .

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee