7
fotot

Laupäeval, 2. mail on võimalik Kohtla-Nõmme Kaevanduspargis kätt proovida ehtsa kulla pesemisel ehk uhtmisel.

Paarsada aastat tagasi pandi naiivsesse lauluviisi sõnum, et ei hõbedat kulda ei leidu me maal. Autor eksis toona veidi, sest vähemalt kulda Eestis jagub. Lisaks pruunile kullale, mida Kirde-Eestis üüratutes kogustes maapõuest välja kistakse, leidub Eestis ka toda kiiskavat ja inimestelt mõistust viivat väärtuslikku metalli.

Nüüd on Kohtla-Nõmme Kaevanduspargis võimalik tulevase kullapalaviku eel kulla uhtmises kätt proovida ning võistelda.

Ida-Virumaa tipp-giidi Enn Käissi eestvedamisel toimuvad kivi- ja kullapäevad, mille käigus muuhulgas saab ise kulla uhtmises jõudu katsuda. Eesti esimeste kullauhtmise meistrivõistluste osalejad saavad liivast välja pestud kulla endale mälestuseks ning põneva kogemuse võrra rikkamaks.

Kullauhtmise protsess on lihtne - taldrikule kogutud liiva loksutatakse seni kuni raskemad setted (kuld, kivikesed, rõmm (musta värvi maak)) taldriku põhja poole vajuvad, kergemad setted (liiv) pealepoole kerkivad.

Siis uhutakse voolava veega liiv pealt maha, nopitakse kivikesed välja ning jätkatakse protsessi seni, kuni taldriku põhjal kullaterakesed särama hakkavad. Ja sedasi tegutsetakse kuni ette antud liivakogus on kõik läbi pestud või võistlejal aeg otsa saanud.

Võistluse eel tehakse algajatele kullapesijatele demonstratsioonesinemine, mille käigus kullauhtmise peensusi tutvustatakse.

Üritus ei piirdu vaid kullauhtmisega - korraldatakse vääriskivide otsimist, paeplaatide heitmist ning teisi kulla või kividega seotud mänge-jõukatsumisi. Taustaks räägitakse nii kullauhtmisest kui geoloogiast üleüldiselt.

Kivi- ja kullapäevade raames avatakse külastajatele Enn Käissi kivimituba, kuhu poolsajandi jooksul on kogunenud kivimeid kõikjalt maailmast. Samuti on avatud uuenduskuuri läbinud Kaevandusmuuseum, mis varasemast enam huvitavaid ja harivaid elamusi pakub.

Kullauhtmisvõistluse lõppedes võib kohapeal soetada endale spetsiaalse kullauhtmistaldriku, millega siis omal käel suunduda Eesti loodusesse kulda otsima. Enim potentsiaali kulla leidmiseks pidi olema liiva- ning kruusakarjäärides...

NB! Kullauhtmise võistlusest osa võtta soovijad peavad eelnevalt registreeruma: ennkaiss@gmail.com.

Asukohtade koordinaadid:
Kohtla-Nõmme Kaevanduspark: 3050359.350561,27.174373

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti  Avasta Eesti lehelt kodulehelt.  

Jaga artiklit

3 kommentaari

P
Pealkiri!!!  /   14:16, 4. mai 2015
Mis see kullapalvik on?
V
Vana John.  /   21:51, 1. mai 2015
Põle enam ammu kuulnd, kudas see laul käiski, see "Kevadpäev Alaskas" on vist teene, et "Et saada grammi kulda, see töö ehk lihtne näib, kuid mitu tonni mulda su käest seks läbi käib" või kudagi nii sii olli.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis