Eesti uudised

Kas Toomas Hendrik Ilves hakkab Ärmal iseendale renti maksma? (80)

Karoliina Vasli, 30. aprill 2015 07:00
MÖÖDANIK: Suviti oli Toomas Hendrik Ilvesel ja Evelinil Ilvesel kombeks Ärmal külalisi võõrustada. Edaspidi on võõrustajaks Toomas Hendrik üksi. Foto on tehtud 2013. aasta suvel.Foto: Almo Riig/Sakala
Kui president Toomas Hendrik Ilves võtab OÜ Ermamaa Evelin Ilveselt üle, peaks ta hakkama iseendale renti maksma selle eest, et kodutalus Ärmal ööbib. Nii senine kokkulepe EASiga ette näeb, ent presidendi kantselei väitel võidakse reegleid muuta.

Tänasest jõustub Toomas Hendrik Ilvese ja Evelin Ilvese lahutus. Presidendi kantselei on varem teatanud, et Ärma talu jääb Toomas Hendriku ainuomandisse ja on tema kui Vabariigi Presidendi ametikodu. Toomas Hendriku ainuomandis on talukompleks nii ehk naa, ent ta rentis selle 2005. aastal välja abikaasa Evelini OÜ-le Ermamaa (kuni 2030. aastani). Evelin tahtis Ärmast teha turismitalu ja sai Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) vahendusel Euroopa Liidu tõukefondist ligi kolm miljonit krooni toetust (üle 190 000 euro).

Samal teemal

Evelin rääkis toona meedias, kuidas peagi avatakse hotell ja konverentsikeskus. Plaaniks see jäigi, sest Toomas Hendrik valiti 2006. aastal presidendiks ning rangete turvanõuete tõttu ei saa Ärma talukompleks konverentsikeskuse ja külalismajana toimida. 2007. aastal nõustus EAS Evelini uue äriplaaniga, kus seisab, et kuni presidentuuri lõppemiseni on külalismajal vaid üks klient, Toomas Hendrik, kes maksab rendi oma palgast. Sellest ajast peale ongi riigipea oma palgast tasunud 11 500 eurot aastas ehk umbes 958 eurot kuus Evelini OÜ-le.

Ilves rentnik omaenda kodus

Lahutuse jõustumise järel võtab Toomas Hendrik Ilves osaühingu üle, Evelin Ilves sellega enam seotud pole.

EASiga jäi kokkulepe nõnda, et president rendib Ermamaalt Ärma talu oma ametiaja lõpuni 2016. aasta sügisel. Kui Ermamaa läheb Toomas Hendriku nimele, siis põhimõtteliselt näeks elu edaspidi välja selline – riik maksab presidendile palka, mille arvelt maksab riigipea siis rendi omaenda osaühingule.

Kas Toomas Hendrik jätkab rendimakseid või tehakse kokkulepped EASiga ümber? Presidendi nõunik Toomas Sildam: "Lahutus ja varasuhete muutus on oluline asjaolu. Selle valguses tuleb senised kokkulepped ja lepingud osapooltega (pank, EAS) uuesti läbi rääkida ja tingimused kokku leppida. Kuna neid täna veel ei ole, ei ole võimalik ka anda täpseid kuupäevi või konkreetseid vastuseid teie küsimustele."

Kuni aeganõudvate ümberkorralduste lõpetamiseni – omandisuhete lõpliku vormistamiseni – jätkub ikkagi praegune korraldus, kus Toomas Hendrik Ilves kannab isiklikust palgast OÜ Ermamaa arvele 958 eurot kuus. "Kuna olemasolev lahendus on seotud omandiõiguse (hoonestusõiguse), laenude ja laenutagatiste ümbervormistamisega, siis võib selle ümberkujundamine ja vormistamine võtta kuid," ütleb Toomas Sildam. "Täpsemat ajamääratlust ei ole võimalik praegu öelda."

Leitakse alternatiivne lahendus?

Senise äriplaani järgi peaks Ermamaa 2017. aastast jätkama äriplaani elluviimist ja toetuse eest soetatud vara sihtotstarbelist kasutamist kuni 2020. aasta 31. juulini. Kui seda ei tehta, võib EAS osa toetusest tagasi nõuda.

Kas eespool mainitud äriplaan siis enam ei kehti? "Kuni pole milleski uues kokku lepitud, kehtivad senised kokkulepped," kostab Sildam.

EASi kommunikatsioonijuht Karina Loi ütleb, et OÜ Ermamaa osaniku vahetus ei too endaga kaasa toetuse saaja (OÜ Ermamaa) vahetumist. "Kõik eelnevad kokkulepped toetuse kasutamise suhtes on endiselt jõus."

Samal teemal

27.06.2016
Edukas äri president Ilvese moodi: mets tasuta rendile ja ei mingit tulumaksu!
08.06.2016
President müüb Ärmal metsa, ent elab võlgu
22.06.2015
President Ilvese kodumaja, Ärma talu kasum suurenes mitu korda
04.04.2015
Mis saab Evelin Ilvese kallist ametiautost?