Eesti uudised

Keldrist tulvav jälk hais peletas elanikud kodust (20)

Arvo Uustalu, 30. aprill 2015, 07:00
AUGUD KINNI: Heldur ütleb, et augud ja praod keldri laes võib ju kinni lasta, kuid ummistuste eest see ei päästa. Foto: Aldo Luud
"Hais oli nii vänge, et toas ei saanud hingata. Sõitsime seetõttu mitmeks päevaks suvilasse," räägib kortermaja esimesel korrusel elav Võru mees, kes on hädas ummistuste järel keldrist imbuva lõhnaga.

Võrus Jüri tänav 81 kortermajas elav Heldur ütleb, et keldris on iga kolme-nelja kuu tagant ummistus ja põrandale voolanud solgist imbuv hais ei lase temal ja abikaasal Taimil inimväärselt elada.

Haisu oli tunda kuu hiljemgi

Viimane ummistus toimus Helduri sõnul 17. märtsil. Rohkem kui kuu hiljem on korteris vaevutajutavat lõhna ikka veel tunda. Võimatu on aru saada, kas tegu on üldse solgilõhnaga, sest pererahvas on meeletutes kogustes põletanud viirukit ja lõhnaküünlaid. Nõnda palju, et korteris napib õhku. "Praegu lõhna enam peaaegu ei olegi. Ütlevad küll, et kust see lõhn tuleb, kui keldris seda enam ei ole. Arvame, et seda immitseb veel paneelide vahelt," räägib Heldur.

Tema sõnul ollakse keerulises olukorras. Ummistusi on aastas küll mitu korda, kuid kuna löögi all on sisuliselt ainult nende korter, on olukorra lahendamise vajadust ühistule raske selgitada.

"Olen südamehaige. Kümme päeva olime haisu sees. See oli ikka täitsa vänge. Haisurünnaku korral hoiame aknaid pidevalt lahti ja kütame samas elektriradiaatoriga juurde. See mõjub rahakotile," nendib ta.

Heldur on oma murega pöördunud mitte ainult ühistu juhtkonna poole, vaid ka linnavalitsusse ja päästeametisse. Öeldakse, et see on ikkagi probleem, mille peaks lahendama ühistu, tõdeb vanahärra.

Vanapaari arvates võib sagedaste ummistuste põhjuseks olla 28. aastat tagasi ehitatud torustik. Samas loetleb Heldur üles rätikuid, räbalaid ja kartulikoguseid, mis viimase ummistuse ajal torustikust välja keldripõrandale tuli. Heldur ütleb, et aastaid ei tehtud midagi, kuid pärast viimast ummistust organiseeris ühistu keldris laepragude ja avauste täitmise.

"Aga ega see ummistuste eest kaitse. Kunagi tehti kalkulatsioon ja keldri solgitoru ümbertegemine oleks maksnud 15 000 krooni, nüüd mõistagi märksa rohkem," räägib ta.

Kas toru ümberehitamine edaspidistest ummistustest päästab, võib Heldur vaid oletada. Varem ühistu revisjonikomisjoni kuulunud Asta kinnitab, et torustik oli tõesti omal ajal valesti ehitatud, kuid see sai tema teada korda.

Korteriühistu esimees Andres tõdeb, et haisu vähesel määral oli, kuid tema arvates pole probleem kaugeltki nõnda suur. Pigem on probleem selles, et kanalisatsiooni aetakse igasuguseid asju, mida seal olla ei tohiks. "Paneelivuugid ja torustiku läbiviigid said nüüd ka täis lastud. Toru kalde muutmine ei aita, kui see kaltse täis on," selgitab ta.

Jüri 81 korteriühistu endine esimees ja praegune haldusjuht nendib, et tegi juba aastaid tagasi ettepaneku, et keldris asuv toru majast väljaspool lahti kaevataks, kuid seda ühistuliikmed ei soovinud. "Elame ju soo peal ja pinnase vajumine võis toru tõesti paigast ära ajada. Päris alguses oli nõnda suuri ummistusi, et toonase täitevkomitee härradel tuli keldrisse siseneda kummikutes ja tassisime keldrit tühjaks pangedega," meenutab ta.

Samas usub haldusjuht, et asjad tehti korda ja praegu tekivad ummistused sellest, et vett hoitakse meeletult kokku. "Lisaks kartulid, heeringad ja kurgid, miks ummistuste ajal torust välja tõmmatakse. On peresid, mis kulutavad kuus 400-500 liitrit vett. Silte oleme ka üles pannud, et ärge loopige asju vetsupotti. Ka ei saa me sundida vett rohkem tarvitama. Kui aga nüüd, enam kui kuu hiljem veel hais korteris on, on võimalik, et hoopis seal korteris vajavad torud läbi-pesemist," pakub ta.

Veekokkuhoid: torud on kuivad

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Dagmar Mattiisen on selle juhtumiga kursis. Tema sõnul ei pruugi küsimus olla torustiku veas või äravajumises. "Inimesed säästavad vett. Nõukogude ajal ehitati torustikud palju suuremat veehulka arvestades. Nüüd on torud kuivad ja see, mis varem suure veega kanalisatsioonitrassi läks, jääb nüüd torustiku seintele ning selle taha takerduvad omakorda suuremad asjad," räägib ta.

Tema sõnul tulebki suurenenud ummistuste arvuga paraku leppida, sest kedagi ei saa sundida rohkem vett kulutama. "Ummistuste probleem on üsna sagedane just väikeste kohtade kortermajades. Samas on ühistu juhatuse töö see, et konkreetse majandusaasta kavas oleksid ka ummistuste kõrvaldamise kulud. Et iga kord ei peaks selgitama, et nüüd on jälle raha vaja."

Mattiiseni sõnul ei ole aga kaugeltki nõnda, et kui probleem on ainult ühel korteriomanikul, siis teised selle lahendamisse panustama ei pea. "Korteriomandi seadus võimaldab seda, et kui probleem ei ole tekkinud korteriomaniku käitumise tõttu, siis tuleb see lahendada ühiselt. Maksu see siis mis maksab," ütleb ta.

20 KOMMENTAARI

t
torujüri 1. mai 2015, 13:54
No telligu siis iga 3 kuu tagant torustiku läbipesu ja pole mingit probleemi
k
kod 1. mai 2015, 10:58
Mingi jonni taoline jutt paistab olema . See haid lahtub paari kolme päevaga kui ummistus on likvideeritud ja laga koristatud .Nii et usun et see paarike ajab seal lihtsalt kiusu
Loe kõiki (20)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee