Juhtkiri

Juhtkiri | Kui lubadused käivad üle jõu (9)

Õhtuleht.ee, 29. aprill 2015, 19:42
Foto: ALDO LUUD
On üks hea uudis – valitsus otsib valimislubaduste täitmiseks uusi katteallikaid, sest avalikkuse protest kavandatud aktsiisi- ja käibemaksutõusu vastu on paisunud liiga suureks. Hea uudise halb külg on aga see, et ka mujalt raha leidmine ei pruugi olla sugugi edukas ja vähem valulik. Kui riik loobub majutusteenuste käibemaksu tõusust, siis annab see kindlasti hea signaali turismiärile, aga innustab teisigi võrdset kohtlemist nõudma ja lobitööd tegema. Vaevalt leiab tarbija või ettevõtja lohutust sellest, et kütuseaktsiis tõuseb vaid kolmel esimesel aastal ja jääb 2019. aastal tõstmata. Puudu jäävat raha trahvimäärade tõstmisega kokku saada tähendaks panna valimislubaduste täitmine politsei õlgadele. See oleks tõesti kentsakas. Alkoholiaktsiisi kergitamine peletaks välisturisti samamoodi kui hotellitoa kõrgem hind ning riik jääks maksurahast ikkagi ilma. Valitsus eesotsas rahandusministriga kõnniks otsekui mööda nõiaringi, püüdes võtta sealt, kust võtta ei anna.

Samas ei saa põrmugi öelda, et avalik arvamus protestiks sama häälekalt siis, kui riik otsustaks oma kulutusi kokku tõmmata, seda enam, et ametnikkonna järjepidevat vähendamist on poliitikud juba ammu lubanud.

Samal teemal

Kuna aga juba tervelt kahe kuu jooksul pole võimuliit suutnud leida raha, millega oma lubadusi kinni maksta, siis järsku ei pruugi ka maksude tõstmine olla lahendus. Võib-olla elab riik lihtsalt üle jõu ning siis on kulutuste kärpimine – peame silmas nii riigiaparaadi koomaletõmbamist kui ka vähemalt osalist loobumist üle jõu käivaks osutuvatest valimislubadustest – ainuke mõistlik lahendus.

Pere kolmandale lapsele lubatav 200 eurot pole miski uudis. Reformierakond on varemgi teinud väga suuri kingitusi väga kitsale sihtrühmale (näiteks 2549 euroni kuus ulatuv emapalk). Kütuseaktsiisi põhjendades tegid Stenbocki ametnikud arvutusi lapserikaste perede näitel, kuigi kolm ja enam last on Eestis vaid kahes protsendis peredes. Väikese grupi rahalist võitu on vale serveerida kõigi elanike võiduna. Milleks meile üldse uus koalitsioonileping, kui enamik inimesi ja ettevõtjaid sellest vaid kaotab?

Võimuliidul tuleks esmalt leida vastus sellele põhimõttelisele küsimusele ning alles siis hakata otsima uusi tulukohti või muutma koalitsioonilepet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee