Eesti uudised

GALERII | Tartus näeb maailma kõige vanemat postmarki (1)

Piret Pappel, 30. aprill 2015 08:30
Tartus näeb maailma kõige vanemat postmarki Foto: ALDO LUUD
Selleaastasel kevadpühal saab postmark 175 aastaseks. Tähtsa sünnipäeva auks on kõige esimest postmarki – rahvasuus Black Penny´t - kolm nädalat võimalik vaadata Tartus postimuuseumis. Näitusel olev mark pärineb erakogust.

Hammasteta 1-pennine musta värviga trükitud mark võeti Briti postiteenistuses kasutusele 6. mail 1840.

Margil on noor kuninganna Victoria, kelle kujutis pärineb tema kroonimise auks vermitud medalilt. Eesti postimuuseumi projektijuht Eve Aab juhib tähelepanu margi nurkadel asuvatele tähtedele. Need tähistavad iga konkreetse margi paiknemist 240-margilises plokis.

Huvitaval kombel pole margil väljaandja riigi nime, sest britid uskusid oma armastatud valitsejanna suurde tuntusse.

Aabi sõnul tõi markide kasutuselevõtt suure uuenduse – kui varem tasus kirja eest selle saanud inimene, siis markide ajastul hakkas maksma see, kes kirja posti pani.

Samuti ühtlustusid kirjade saatmise hinnad. Black Penny eest võis igaüks teele panna pooleuntsise ehk 14 grammi kaaluva kirja. 8. mail 1840 lasti käibele kahepennine sinine mark Blue Penny, millega sai tasuda untsise kirja eest.

1841. aastal tuli käibele punast värvi pennine mark. Põhjuseks oli sulide nutikus. Musta ühepennist marki kustutasid postiametnikud punase templiga. Seda oli margil halvasti näha ning peatselt avastasid inimesed, et punast värvi saab margilt kergesti eemaldada.

Punast värvi marke hakati kustutama kergesti nähtava musta templiga ja see vähendas võimalust, et keegi üritaks sama margiga mitu korda kirja saata.

Markide kasulikkusest saadi varsti aru ka teistes riikides. Vene tsaaririik hakkas postmarke kasutama 1858. aastal. On teada, et Soome jõudsid margid 1856. aastal.

" Eesti postimuuseumi kogus on kõige vanem margistatud kiri aastast 1872," ütles Aab.
Tema kinnitusel oli Black Penny väga menukas, marki müüdi 1840. aastal üle 63 miljoni.

Neid on säilinud üsna palju ja seepärast pole kõige vanem postmark iseenesest mingi suur haruldus. "Aga üks väärikas ja oluline sünnipäevalaps on see küll."