Maailm

Nadia Savtšenko ema peab Putinit kohutavaks inimeseks (11)

Aadu Hiietamm, 29. aprill 2015 07:00
KOHTUSAALIS: Nadia Savtšenko (33) 17. aprillil Moskvas Basmannõi kohtus. Foto: Reuters
Moskvas vangistuses viibiva Ukraina piloodi Nadia Savtšenko ema Maria Savtšenko palub maailma liidreid osutada tütre vabastamiseks survet Venemaa presidendile Vladimir Putinile.

Puhkuse ajal vabatahtlikuna rindel viibinud Nadia Savtšenko langes mässuliste kätte vangi mullu 17. juunil Ida-Ukrainas Luganski lähedal. Järgmisel kuul viisid mässulised ta Venemaale vangi ja praegu ootab Savtšenko Moskvas kohtuprotsessi algust.

Samal teemal

Ametlik süüdistus

Eelmisel nädalal esitati Savtšenkole lõpuks ka ametlik süüdistus. Venemaa juurdluskomitee teatel aitas Savtšenko kaasa Vene ajakirjanike Igor Korneljuki ning Anton Vološini tapmisele Luganskis mullu 17. juunil. Täpsemalt edastas ta Ukraina sõjaväelastele ajakirjanike koordinaadid ning nende põhjal avati suurtükituli. Veel süüdistatakse Savtšenkot hilisemas Vene piiri ebaseaduslikus ületamises. Teisisõnu, juurdluskomitee väidab, et Savtšenko läks vabatahtlikult Ukrainast üle piiri Venemaale, kus ta juhuslikult kinni peeti.

Savtšenko on kõiki süüdistusi kategooriliselt eitanud. Erakond Batkivštšõna (Isamaa) pani Savtšenko oktoobris toimunud Ukraina parlamendivalimistel valimisnimekirja esinumbriks ning ta valiti ülemraada liikmeks.

Ülemraadas nimetati Savtšenko veel Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Ukraina delegatsiooni liikmeks, et suurendada survet Venemaale tema vabastamiseks. Ukraina president Petro Porošenko nimetas Savtšenko 2. märtsil Ukraina kangelaseks.

Alates 13. detsembrist pidas Savtšenko väiksemate vaheaegadega näljastreiki. Advokaat Mark Feigini teatel on tema tervis oluliselt halvenenud. Ta kaalub praegu 171sentimeetrise pikkuse juures 50 kilogrammi. Kehatemperatuur on 35,8 kraadi Celsiuse järgi. Kuna viimastel päevadel on puhkenud mingi allergiline reaktsioon, siis otsustasid Matrosskaja Tišina vanglahaigla arstid, et Savtšenko viiakse Moskva 20. linnahaiglasse, kus teda hoitakse valvatavas üksikpalatis.

Ema saadab kirju

Tütre saatus on pannud tõsiselt muretsema tema 77aastase ema Maria Savtšenko. Ema on veendunud, et tütar on süütu kannataja, keda hoitakse kinni poliitilistel motiividel. Maria on kirja teel abi palunud Saksamaa liidukantslerilt Angela Merkelilt, samuti USA presidendilt Barack Obamalt ja endiselt välisministrilt Hillary Clintonilt. Samuti on Maria käinud märtsis isiklikult Berliinis ja sel kuul New Yorgis.

20. märtsil saatis ta tähitud kirja ka Venemaa presidendile Vladimir Putinile. Maria rõhutas selles, et Nadial puudub vähimgi side kahe Vene ajakirjaniku surmaga ning separatistid viisid ta ebaseaduslikult Venemaale.

6. aprillil sai Maria teate, et kiri on jõudnud Venemaa presidendi kantseleisse, kuid vastus puudub tänaseni. Seetõttu peab ta Putinit kohutavaks inimeseks, kes tegutseb kui KGB professionaalne ohvitser. Ema on veendunud, et Putin hoiab tema tütart pantvangina ja loodab endale tulevikus midagi välja kaubelda.

Kremlile saatis kirja ka Savtšenko noorem õde Vera, kes pakkus välja, et läheb ise õe asemel vanglasse. Saadud vastuses seisis, et Kreml ei ole turismibüroo, mis tegeleb inimeste vahetamisega.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles nädal tagasi, et Savtšenko ei ole pantvang, vaid ta vahistati kahtlustatuna kuritegudes. Ta ei välistanud võimalust, et Savtšenko vabastatakse amnestia korras, kuid seda alles pärast kohtuotsust. Advokaat Mark Feigini arvates võib kohtuotsust oodata suve lõpul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee