Laevakaitsjate lähedased mullu sügisel meelt avaldamas. Foto: ARNO SAAR
Kristiina Tilk 29. aprill 2015 07:00
Eile pidas India ülemkohtus laevakaitsjate asjas teise istungi. Kui pärast esimest istungit avaldas kohtunik lootust, et teisel istungil tehakse ka otsus, võttis kohtunik eile siiski veel lisaaega.

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus kirjutas eile oma Facebooki kontol, et Indiast koju pääsemist ootavate meeste loos astuti samm edasi.

"India ülemkohus kuulas täna ära kõik välisministeeriumi palgatud advokaadi argumendid meeste kaitseks ja lõpetas arutelu. Rohkem istungeid ei tule, see tähendab, et pikale veninud loo lõpp paistab. Otsusest antakse teada lähinädalatel. Ootame," teatas minister.

Laevakaitsjatele teadaolevalt kuulas kohus terve päev kestnud istungil ära kõik välisministeeriumi poolt meeste kaitseks palgatud advokaadi põhjendused ning lõpetas arut-elu ja rohkem istungeid kokku ei kutsu. Väidetavalt tundus kohtunik meeste olukorra suhtes mõistev ning kuulas suure tähelepanuga ära argumendid, kus advokaat rõhutas, et meeskonnal polnud juurdepääsu relvadele, ning selgitused, miks tehti ka Madurai kohtus meeste kohta positiivne otsus. Kui veel eile lootsid laevakaitsjad, et otsus tehakse hiljemalt mõne päeva jooksul, siis selgus istungi lõppedes, et kohtunik vajab otsuse tegemiseks veel

lisaaega ning teeb otsuse teatavaks advokaatidele. Täpset kuupäeva, millal kohtuniku otsust oodata on, laevakaitsjate sõnul ei määratud, kuid tavaprotseduuri alusel võiks see võtta 7–14 päeva. Et jäänud on veel vaid loetud nädalad enne seda, kui India kohtud lähevad puhkama, kardavad laevakaitsjad, et kui otsust enne seda teatavaks ei tehta, tuleb neil jälle määramatu aeg teadmatuses olla.

Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 35 Seaman Guard Ohio pardal olnud meeskonnaliiget üle-eelmise aasta 18. oktoobril. Nende hulgas on 14 eestlast. 2013. detsembris esitati meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Möödunud aasta 26. märtsil vabastas Tamil Nadu ülemkohtu Madurai kolleegium meeskonnaliikmed kautsjoni vastu. Augustis liikus kaasus Tuticorini magistraadikohtust Maduraisse Tamil Nadu osariigi ülemkohtusse.