Eesti uudised

Šokk, õnnepisarad, kojuootus 

Teet Teder, 29. aprill 2015 07:00
TULE OMETI KOJU: Margust ootavad koju sõbranna Maria, õde Marvi ja Marguse suur lemmik, mastifi tõugu Maximus. Foto: Stanislav Moškov
Õnn, kuuldes, et lähedane on katastroofi üle elanud vahetub kiiresti teadmatusega – nii kannatavad need, kes on Nepali katastroofipiirkonnast tuhandeid kilomeetreid eemal. "Mis on meie armastatute ja lähedastega saanud," küsivad teiste hulgas ka Maria ja Marvi. Üks ootab sõpra, teine venda.

"Ma toimetasin õues, tulin tuppa, lõin arvuti lahti, et uudiseid vaadata ja nägin, et tund aega tagasi oli Nepaalis maavärin," räägib Maria. Ta teadis, et tema lähedane, endine abikaasa, väga hea sõber ja pereliige Margus on seal mägedes matkamas.

Aga just mäenõlvadele ehitatud külad on need, mis kõige rohkem kannatada said. Sadade, mõned ka tuhande elanikuga külad pühkisid maavärinast tingitud muda ja kivilaviinid minema nii, nagu neid poleks olnudki.

Maa värises laupäeval. Pühapäevaks oli teada, et hukkus üks eestlane, Sandsbergi Reiside turismigrupi liige.

Samal teemal

"See oli šokk. Kõigepealt tulid külmavärinad, siis tõmbas silmad märjaks," kirjeldab Maria oma tundeid katastroofist kuuldes. "Siis võtsin ennast kokku ja hakkasin toimetama."

Tubli matkasell

See tähendab, et Maria haaras telefoni ja hakkas kõnedega pommitama kõikvõimalikke infot omavaid asutusi, mis talle pähe tulid. "Välisministeerium, Nepali aukonsul, konsulteerisin kogenud mägironija Alar Sikuga, palusin läbi Facebooki Nepalis olevate sõprade kontakte. Sain Mikk Tamme kontaktid, kes andis soovituse Andre Lipandi poole pöörduda. Lisaks surfasime Raikoga [Marguse hea sõber] lõputult internetis ja panime pilti kokku sadadest läbivaadatud uudistest ja kommentaaridest," räägib Maria.

Alles järgmine hommik tõi Mariale kergenduse. Ta sai teada, et Margus on elus. "See oli tõsine pingelangus. Mul oli kohe nina tatti täis ja nutsin. Mul oli täitsa piinlik, et läbi tati ja väriseva häälega tänasin seda ametnikku," jutustab Maria. "Eks see pinge kestab, kuni nad sealt koju saavad. Aga uudised on paremaks läinud."

48aastane Margus on tubli matkasell ja Maria sõnul tuleb ta toime kõigega. "Tema on see mees, kes Camino de Santiago 800kilomeetrise matka 20 päevaga läbi siblis. Uskumatu tulemus. Ta ei käi just tihti niimoodi, aga kui ta midagi ette võtab, siis ta teeb seda alati põhjalikult," räägib Maria ja usub, et sihikindlus aitas teda nüüdki. "Kindlasti säilitas ta olukorras rahu, selles ma üldse ei kahtle. Tubli eluterve mees."

Matkakogemus tuli ilmselt Margusele nüüdki appi, sest osa eestlaste grupist pääses helikopteriga Katmandusse hotelli. Margus, kaks naist, üks isa pojaga ja kohalik matkajuht jäid mägedesse. Rõõmust nutma pannud uudis, et Margus on elus, asendus koduste jaoks nüüd ootamisega.

Maria teadis, et Margus jäi keset loodust lageda taeva alla kasina varustusega, sest nad on lihtsalt matkajad, mitte alpinis-tid. Matkaplaan nägi ette, et neil oli igaks ööks sihtpunkt. Lageda taeva alla nad jääda ei plaaninud. Ööd pidid matkajad veetma teemajades.

Kohalikus sõjaväebaasis

Matka alustas Marguse grupp Lama hotellist ja olid värina ajal Langtangile lähemal kui hotellile. Sealt aga tuli uudiseid, et ellujäänud kannatavad, sest tulepuud ja toit hakkavad otsa saama. Katust kellelgi peakohal ei ole ja on oht alajahtumiseks, kirjeldab sealt esmaspäeval pääsenud kanadalanna Faye.

Langtangi küla, mis vaid mõni päev tagasi oli täis sadu turiste ja kohalikke, on oma teemajadest ja kodudest tänavatega täielikult kadunud.

"Täna (eile) hommikul saime järgmise informatsiooni, mis on väga hea, väga-väga hea," ütleb Maria. Margus on jõudnud kohalikku sõjaväebaasi. Sellest teatas talle Nepalis elav eestlane Andre Lipand.

"Viimase info põhjal on Sandbergi reisigrupi mägedes olevad liikmed kõik terved ja Langtangis sõjaväe kontrollpunktis ootamas kopterit, kus oleks nende jaoks ruumi. Ühtlasi on terveid matkajaid hakatud vedama Dhunchesse, kust saab teed mööda Katmanduusse – kui meie grupp samuti sinna veetakse, siis sealt on kaheksa tundi autosõitu Katmandusse," loeb Maria Andrelt saadud teadet ja kiidab toimekat abistajat. "Ma küsisin temalt, et kuidas ta teada sai, et Margus on sõjaväe kontrollpunktis. Aga see on selline küsimus, mis ei ole ju tegelikult oluline," tunnistab Maria. "Peaasi, et nad on seal."

Margusega ei ole Maria rääkida saanud, aga ta teab, et temaga on kõik korras. Võhivõõrad internetis jagavad infot inimestest, kellega nad kohtuvad ja kuulevad, et kõik on hästi.

Rusude alt levib hingemattev hais

Eestlane Mikk Tamme elab Nepali pealinna Katmandu äärelinnas Boudhas, mis on üks vähem kannatada saanud piirkondi.

"Olen siin elanud juba mõnda aega ja olin ka siis siin, kui suur väring toimus ja pärast väringut olen samuti siin olnud. Pärast maavärinat soovitatakse mitte suurt tegevust otsima minna, kui just ei ole kogemustega päästja või meditsiinitöötaja," räägib Tamme.

Kaks päeva oli suurem mobiilioperaator väljas, internet ei toiminud ja elektrit ei olnud. "Minu kandis on nüüd elekter olemas ja kusjuures parem kui varem. Varem polnud 12 tundi päevas elektrit, nüüd on peaaegu et kogu aeg, aga tõenäoliselt see muutub, kui kogu riik elektri tagasi saab."

Ka telefoniühendus töötab, kuid nigelalt ja kohati kaob kõne Eesti ja Nepali vahel vaikusse.

"Kuna täna on rohkem kui 72 tundi suuremast maavärinast ja rohkem kui 48 tundi päev hiljem olnud suhteliselt tugevast järeltõukest, siis praegu näen, et inimesed on hakanud oma elurütmi tagasi saama," märgib Tamme.

Tamme sõnul on koledaid kohti ümber Katmandu, kus on tulnud hukkunuid põletada otse tänaval. "Põletamine on hindu kombe kohaselt suhteliselt tavaline tegevus ja kindlasti on mägedes koledaid kohti. Minu tuttavad käisid ühes mägikülas abis, viisid sinna toitu, meditsiinitarbeid, telke ja rääkisid, et üks koledamaid asju oli see hais, mis tuli rusude alt. Peaaegu terve küla oli kokku kukkunud."

Samal teemal

23.04.2015
"Ehkki me ei kohtu enam iial, on Gea justkui ikka matkakotiga maailma avastamas…"
07.04.2015
EESTLANNA EHA NEPALI MAAVÄRINA KESKMES: värvilisest maailmast sai mustvalge maailm…
30.03.2015
IME KATHMANDUS: päästeti 22 tundi rusude all olnud beebi
29.03.2015
Nepalis olev eestlanna: kurbus kaaslase hukkumise pärast on kirjeldamatu