Krimi

KIPPIS! Eestlased vedasid Soome tehnilisest piiritusest tehtud salaviina (10)

Juhan Haravee, 28. aprill 2015, 07:00
TAGASIHOIDLIKKUS ISE: "Edukale" salaviinaärimehele pole üleriigiline tuntus põrmugi vajalik. Võidusõitja vormis Andreas tegi eile kohtusaalis kõik, et oma nägu varjata. Selleski polnud tal lõpuks õnne.Foto: Laura Oks
Eesti mehed, kellel õnnestus leida kodumaisele salaviinale rahvusvaheline tarnekanal Soome, kõrbesid oma äriga üsna kiiresti. Naaberriikide tolliametnikud sulgesid müügikanali mõne kuuga. 

Harju maakohtus algas eile alkoholi ebaseaduslikus käitlemises süüdistatavate Andrease (46) ja Raivo (52) süüdistuse kuulamine. Õigemini tehti selleks vaid järjekordne katse ning kriminaalasja arutamist jätkatakse täna, 28. aprillil. Lootuses, et prokurör on kokkuleppemenetlusega nõustunud Andreast puudutavad kohtudokumendid nõuetekohaselt vormistanud ja kohtule esitanud.

Kaaskohtualune Raivo on erinevalt oma väidetavast kompanjonist siiani vabaduses viibinud ning kokkulepete sõlmimisest huvitatud ei ole. Ta loodab, et tema süütus saab tõestatud üldmenetluses. Mehe advokaat jõuab nagu möödaminnes mainida ka kaitsealuse põhiargumenti: Raivo polevat olnud enda sõnul teadlik, mis sorti vedelikku Lätist Eestisse toodi.

Riigiprokuratuur saatis Andrease ja Raivo kriminaalasja Harju maakohtusse juba eelmise aasta sügisel. Süüdistuse järgi heidetakse meestele ette Lätist toodud denatureeritud piirituse (joogikõlbmatu ehk tehniline piirituse) lahjendamist ning Soome müümist. Piiritus lahjendati viinaks ja villiti pudelitesse peamiselt Viimsi ja Kuusalu vallas ebasanitaarsetes tingimustes. Süüdistuse kohaselt saadeti esimesed partiid salaviina Soome eelmise aasta märtsis. Soome politsei hinnangul olevat Harjumaal valmistatud võltsviina Soome Häme maakonda toimetatud umbes 300 liitrit.

Kurjategijad tabati Soome tolli ja Eesti maksu- ja tolliameti koostöös. Kinni peeti nad Harjumaal mullu mais, ent vahi alla jäeti neist vaid esimene.

Soome tolliametnikel õnnestus leida Hämeenlinnas ka Andrease äripartner, kelle kodu läbiotsimisel leiti Eestis toodetud salaviina ja ka kanepikasvatus.

Kaks kuud tagasi Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtima asunud riigiprokurör Taavi Pern ütles läinud sügisel süüdistust kohtusse saates: "Tihtipeale ei tea ka sala-alkoholi müüjad ise, mis lisaaineid alkohol sisaldab, sest neile on oluline piiritus võimalikult odavalt kätte saada."

Pern pidas silmas tervisele ohtlikke denaturante, millega joogikõlblik alkohol muudetakse peamiselt tehnilise otstarbega piirituseks, mida kasutatakse puhastusvahendites, lahustites jm.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee