Oi aegu: Tiit Madissonile pakkusid väärilist seltsi keskerakondlased Peeter Ernits (vasakul) ja Viktor Vassiljev (paremal). Foto: Mati Hiis
Juhan Haravee 27. aprill 2015 07:00
"Ma küsin, kas valitsus mängib kütuseturul tikkudega ning soovib Eesti Euroopa viie vaesema riigi hulka viia?" küsis eile Olerexi juhatuse liige Alan Vaht Toompea meeleavaldusel. Rahvas rõkkas reipalt vastuseks: "Jaa!"

Ilm ei soosinud meeleavaldajaid ja ürituse niiditõmbajaid, kuid kui laual on valikud, mille ette ähvardav kütuseaktsiisi tõus enamiku Eesti elanikest tahes-tahtmata seab, ei saa mõelda mugavusele. Kui palju meeleavaldajaid eile Toompeale vihma trotsides kogunes, võib öelda vaid hinnanguliselt. Korraldajad kinnitasid, et lubatud 3000 saadi lippude, loosungite ja vihmavarjude alla, rääkimata neist, kes niisama liguneda otsustasid. Aktsiisivastase leeri niiskevõitu meeleolu püüti ülal hoida kodumaise estraadi tipptegijate meistriteostega, millel päevakohane sõnum nii ridade sees kui ka vahel. Ruja, Singer Vinger, The Sun ja Ultima Thule – mis sa hing veel tahad. Suu laulab, süda muretseb.

Esimese mikrofoni õigus oli lahkelt loovutatud mehele kütuseärist. Kütusefirma Olerex juhatuse liige Alan Vaht andis kohaletulnutele teada, et tema firma on üdini apoliitiline ja ühtegi erakonda nende kui rahvusliku ettevõtte taga ei seisa. Vaht toob välja n-ö neli suurt põhjust, mis sundisid teda sel pühapäevasel päeval Toompeal rahva ette astuma. Esiteks lubas kütuseärimees anda ausa ja erapooletu ülevaate kütuseaktsiisi tõusu mõjudest.

"Kütuseaktsiisi tõstmisel kasutatakse ilusaid retoorilisi võtteid ja ilustatakse tegelikku pilti," räägib Vaht.

"Ma olen siin, et anda ülevaade, kui palju kütuse hinnad tegelikult võivad tõusta. Samuti soovin juhtida tähelepanu vajadusele säilitada maksukonkurents Läti, Leedu ja Poolaga, vastasel korral võib riigi eelarvesse tekkida 150 miljoni eurone puudujääk."

Järgneb põhjalikult ette valmistatud ja kuulajaid nördima panev analüüs, kui kõrgele võib tõusta kütuse hind tegelikult ja mis sellega kaasneb. Kütuseärimehe maalitud pilt on trööstitu.

Vaht tõdeb, et valitsuse poliitmatemaatikud on nimetamas 25sendist hinnatõusu tühiseks viiesendiseks kallinemiseks. "Täna on analüüsimata aktsiisitõusu mõju kütuse tarbimisele ja majandusele tervikuna," hurjutab Vaht võimulolijaid.

"Kütuseaktsiiside tõus avaldab lumepallina mõju kogu majandusele: kerkivad toiduainete, kaupade ja teenuste hinnad. Kallinev kütus tõstab ühissõidukikulusid ja piletite hindu.

Madisson rahva hulgas ja Madisson püünel

Eriti raskesse olukorda pannakse maal elavad inimesed, kes käivad tööl linnas ning kelle peamiseks liikumisvahendiks on auto. Säästlikuma sõiduki ostmine käib aga paljudele üle jõu."

"Reformierakond ainult valetab," kostub hääl meeleavaldajate esireast.

"Nad peavad jalamaid tagasi astuma!" Olerexi juht muudkui lisab hagu tulle, materdades Reformierakonna juhitud valitsust selle eest, mis tehakse kodus ja Brüsselis.

"Ma küsin, kas Eesti prognoositud majanduskasv jätkub ka kütuseaktsiisi tõustes?" küsib Vaht.

Ligunev mass hüüab vastuseks: "Ei!" "Seda on vaja selgelt analüüsida," sõnab Vaht.

"Ma küsin, kas valitsus mängib kütuseturul tikkudega ning soovib viia Eesti Euroopa viie vaesema riigi hulka?" küsib Vaht.

Rahvas hüüab: "Jaa!"

Sõna saab Kersti Kracht Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioonist.

"Ei kütuseaktsiisile!" hüüab ta pikema sissejuhatuse asemel.

Seejärel räägib ta sellest, kui valusasti lööb kütuseaktsiisi tõus väikeettevõtjate pihta, eriti saavad aga kannatada maal tegutsevad ettevõtjad.

Kracht kutsub meeleavaldusele tulnud ettevõtjaid ühinema, sest koos suudetakse end paremini kuuldavaks teha. Juba meelavalduse alguses lossiplatsile saabunud riigikukutaja Tiit Madisson jälgib toimuvat vahelduva huviga.

Miitingu teise tunni alguses saab sõna EKRE riigikogu saadik Jaak Madisson. Kuigi ta veeretab kena aktsiisivastast juttu, nagu eelkõnelejadki, ütleb üks end minekule sättiv vanaproua tõredalt: "Sina võiksid küll heaga vakka olla!"

Meeleavalduse lõpus kärgatas plahvatus. Tundmatu isiku visatud pauguti tekitas küll segadust, kuid keegi ei saanud õnneks kannatada. Samal ajal kogusid EKRE noorteorganisatsiooni Sinine Äratus esindajad meeleavaldajate arvamusi, kuidas aktsiisitõusu ära hoida.