Foto: Mati Hiis
Õhtuleht.ee 26. aprill 2015 19:39
Paljuoodatud ja -kardetud – oleneb, kelle seisukohalt vaadata – kütuseaktsiisi tõstmise vastane meeleavaldus toimus enam-vähem sellisena, nagu seda ette võis kujutada. Kokku ei tulnud küll varem jutuks olnud tuhandeid, kuid oma osa oli selles ka viletsal vihmasel ilmal. Meeleavaldajate ring oli kirju, kütusefirma esindajast   väike- ja keskettevõtjaid ühendava EVEA juhist, varem rahva Toompeale toonud Varro Vooglaiust kuni keskerakondlaste ja Georgi lintide jagamiseni välja.

Üritus lõppes nagu tellitult pauguga – paukpadruni pauguga. Politsei oli juba varem valmis halvaks stsenaariumiks, kui asi peaks kontrolli alt väljuma. Väheusutav, et selline valmisolek oli korravalvureil olemas paar päeva varem toimunud palgalõhe vastase meeleavalduse aegu. Kuid ärevust oli märgata ka võimupoliitikute seas, kui nad soovitasid järele mõelda, kas viie sendi pärast meeleavaldamisel on mõtet. Sama viie sendi mantrat kordas pärast meeleavaldust juba ka Jürgen Ligi.

Kuigi Toompeale olid kohale tulnud peaasjalikult lihtsad eakamad inimesed, ei tähenda see sugugi, et valitsusel oleks meid võimalik lihtsate lahenduste ja lihtsustatud näidetega heidutada. Kütuseaktsiisi tõstmine pole imevits rikkuse suurendamiseks ja majanduskasvu hoogustamiseks. Peaministri rahandusnõuniku koostatud kütuseaktsiisi tõusu õigustav tabel oli oma valikulisuses mitte ainult lihtsustav, vaid ka demagoogiline.

EKRE meeleavaldus võib meeldida või mitte meeldida, kuid selge on ka see, et EKRE meeldib päris paljudele inimestele. Nüüd on küsimus, milline on valitsuse käitumine nende inimeste suhtes. Nende muresid ja tegemisi naeruvääristades saab nad Eesti riigist eemale tõugata ning sellega panna nad otsima lihtsaid lahendusi, nagu nemad sellest aru saavad – võttes eesmärgiks näiteks lilla koalitsiooni kukutamise.

Mõistlikum lähenemine oleks ühisosa otsimine eeldades, et Eesti riik on meie kõigi jaoks. Peab ka arvestama, et kuigi Toompeale ei läinud masse, oli meeleavaldusele pöidlahoidjaid Eestis kindlasti märgatavalt rohkem. Valitsuse primitiivne viie-sendi-jutt ei erine tegelikult oma olemuselt kuigipalju meeleavaldusel kõlanud lihtsate lahenduste loosungitest.