Maailm

Teleskoop, mis toob kosmose ilu igaühe silme ette, sai 25aastaseks 

Piret Pappel, 25. aprill 2015 07:00
TÄHEHÄLL: Kotka udukogus asuvad Loomise sambad on üks kuulsam Hubble’i tehtud foto. Selline tihe tolmu- ja gaasipilv on uute tähtede sünnipaik.Foto: NASA/ESA
24. aprillil 1990 lendas kosmosesse NASA ja Euroopa kosmoseagentuuri koostöös ehitatud kosmoseteleskoop, mis sai nime universumi paisumise avastanud astronoomi Edwin Hubble’i järgi.

Inimesele, kes igal aastal uue nutitelefoni ostab, võib 25aastane teadusriist tunduda ürgvanana. Hubble’it on viis korda parandatud ja kõpitsetud. Astronoomide kinnitusel on kosmoseteleskoop väga heas seisus ja endiselt üks kõige võimsamaid inimkonna käsutuses olevaid teaduslikke instrumente.

Hubble tiirleb 550 kilomeetri kõrgusel Maa orbiidil. Et atmosfääri mõjud on nii kõrgel väga väikesed, saab kosmoseteleskoop teha paremaid fotosid kui Maa peal. Füüsika nobelisti John Matheri sõnul pole ükski teleskoop varem näidanud kosmost inimestele nii kaunina.

Hubble’i imeilusad pildid on teinud ta maailmakuulsaks. Kes ei teaks Kotka udukogu Loomise sambaid, kus sünnivad uued tähed? Või Kassisilma udukogu, mis näeb välja kui Sauroni silm?

Tema tehtud pildid pole aga ainult ilusad, vaid ka tulvil teaduslikku infot. Üks suuremaid Hubble’i andmete abil saavutatud teaduslikke läbimurdeid on avastus, et universum paisub aina kiiremini. Samuti kasutati kosmoseteleskoobi kogutud materjali tõestamaks, et universumi vanus on 13,8 miljardit aastat.

Hubble on püüdnud pildile maailmaruumi kõige iidsema valguse, uurinud tähtede sünnipaiku, kinnitanud planeetide leidumist Päikese-laadsete tähtede ümber ja teinud oivalisi fotosid päikesesüsteemi planeetidest ja nende kaaslastest.

NASA teadlased loodavad, et Hubble püsib töökorras vähemalt 2020. aastani. Hubble’i järglane – James Webbi kosmoseteleskoop – peaks kosmosesse lendama 2018. aastal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee