Eesti uudised

Ene Ergma: heategevusega on nagu metsloomade kodustamisega, sellega ei tohi üle pingutada (12)

Urmas Vahe, 25. aprill 2015 07:00
Ene Ergma: "Kui söötmine läheb liialt aktiivseks, harjutakse sellega ära ja siis võib asi hoopis hulluks minna."Foto: Stanislav Moškov
Kümneaastase riigikogu esimehe staažiga Ene Ergma on nüüd pensionil. Ta ei saa mingit eripensioni või mingeid ulmelisi summasid – need on juba tosin aastat maha maetud.

Ergma saab täpselt sama suurt pensioni nagu iga teine tavaline penskar – kui nii tohibki üldse tähtsa inimese kohta öelda.

Samal teemal

Ometi oleksid riigikogu spiikri kõrvalepandud talvised varud võinud olla hoopis teistsugused. Ent Eesti UNICEFi president Elle Kull viskas õnge, mille Ergma suurema heameelega kinni püüdis. Kull teadis nimelt Pärnumaal üht vanaema, kes oli ootamatult jäänud kahe lapselapse, kaksikutest poisi ja tüdrukuga, üksi ja võttis enda kanda 60 aastat nooremate lapsukeste rõõmud ja mured. Väga noorelt surma saanud laste ema ja isa polnud ju enam toetamas. Oodata, et peagi raskesse ikka jõudvad väikesed maailmakodanikud palja väetise ja ühe vanainimese pensioni najal välja veaks, olnuks liiga optimistlik. Ergma ütles, et püüab seda peret aidata nii palju, kui suudab.

See kõik algas aastal 2003. Pärnu lapsed olid siis 10aastased. Nüüd on juba aasta 2015 ja lapsed vähemalt neli aastat täiskasvanud, neist ühel juba endalgi laps. Järelikult ka Ene Ergma hoole alt vabad.

"Olen praktiline inimene. Ja tean, mis tähendab käest söötmine. Vähemalt loomade, nüüd ka inimeste puhul – ega see suurt teineteisest erinegi. Kui söötmine läheb liialt aktiivseks, harjutakse sellega ära ja siis võib asi hoopis hulluks minna," arvab Ergma. "Olen veendunud, et inimesi tuleb aidata. Alati, kui võimalik. Aga sa ei tohi teda liialt ära kodustada, liiga ligidale lasta."

Ergma räägib, et kuskilt tulnud raha ei tekitanud probleeme. Nii ütles vähemalt vanaema. "Küll aga olevat küsimusi tekitanud vanaema ja lastelaste suur vanusevahe. Nende huvid ja tahtmised olid nagu kahest erinevast maailmast. Lastel oli veel väga raske aeg – puberteet. Siis tekkis mõningaid probleeme – nagu igas peres. Aga nüüdseks on lapsed igati korraliku stardi maailma teinud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee