NÕUANDJA: Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili (47) annab Ukraina presidendile Petro Porošenkole nõu reformide elluviimiseks, kasutades selleks välisriikide kogemusi.Foto: Reuters / Scanpix
Allan Espenberg 25. aprill 2015 07:00
Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili kuulutati kodumaal praeguste võimude poolt paariaks ja tema vastu on algatatud mitu kriminaaljuurdlust. Seetõttu on tal esialgu targem oma nina Gruusiasse mitte toppida. Nii ongi Saakašvili valinud uueks elupaigaks Ukraina, kus ta sai ka sobiva tööotsa.

Mihheil Saakašvili esines 2013. aasta detsembris eurointegratsiooni pooldajate ees Kiievis ja väljendas toetust Janukovõtši-vastastele jõududele. Ta rõhutas siiski tollal, et on Ukrainas eraisikuna ja poliitikasse ei sekku, kuid avaldas valmisolekut osaleda poliitilise kriisi lahendamisel. Juba siis ütles Saakašvili, et on hakanud end tundma ukrainlasena.

Ta on hiljemgi olnud nii mõtte kui ka jõuga ukrainlastele abiks, mis ärritab Gruusia praegusi võimulolijaid siiamaani. Juba mullu soovitas Gruusia peaminister Irakli Garibašvili hoida Ukraina juhtidel eemale avantürist Saakašvilist ja mitte kuulata tema nõuandeid, sest ta pidavat vampiiri kombel toituma kriisidest. "Ta tunneb end halvasti seal, kus on stabiilne ja rahulik olukord," selgitas Garibašvili ja ütles, et sellise inimese töölevõtmine lõpeb katastroofiga.

Kui Ukrainas sai valitsusjuhiks Arseni Jatsenjuk ja presidendiks Petro Porošenko, hakati välismaalt otsima helgeid päid, kes suudaksid Ukrainat kõige paremini abistada. Sel eesmärgil muudeti Porošenko ettepanekul isegi Ukraina seadusandlust, et välismaalasi oleks võimalik palgata juhtivatele valitsuskohtadele.

Nii leiti inimesi mitmest maailma riigist, kes määrati tähtsatesse ametitesse valitsuses. Ameeriklanna Natalie Ann Jaresko sai rahandusministriks, leedukas Aivaras Abromavičius majandusministriks, tervishoiuministri portfell anti aga Gruusia esindajale Alekhsandre Kvitašvilile. Samuti töötab palju välismaalasi ministrite asetäitjatena.

Isegi üks eestlane on ametisse pandud – Jaanika Merilo töötab majandusministri nõunikuna.

Valis kaua ametikohta

Kindla töökohata ekspresident Saakašvili jäi samuti Ukraina võimudele silma ja tallegi pakuti võimalust osaleda riigi euroopastamisel. Saakašviligi oli korduvalt väljendanud valmisolekut töötada seal mõnel juhtival ametikohal.

Kõigepealt taheti Gruusia endist presidenti näha Ukraina asepeaministrina, kuid Saakašvili loobus sellest võimalusest väga lihtsal põhjusel: ta ei soovinud vahetada kodakondsust. Nimelt oleks Saakašvili jäänud Ukraina kodakondsuse vastuvõtmisel Gruusia seaduste järgi automaatselt ilma Gruusia kodakondsusest. "Minu prioriteet on minu Gruusia ja seetõttu pidin ma sellest ettepanekust loobuma. Arvan, et kuulun oma Gruusiale," tunnistas ekspresident.

Seejärel väljendas Saakašvili soovi juhtida Ukraina korruptsioonivastast bürood, kuid siingi sai takistuseks kodakondsuse probleem. Ühes intervjuus märkis ta, et korruptsioon on Ukrainale sama tõsine vaenlane kui Vene armee ja tankid. Selles osas peab temaga sada protsenti nõustuma. Saakašvili rääkis, et Gruusias vallandati omal ajal 12% kohtunikest, kuid Ukrainas tuleks neist vähemalt veerand vallandada ja kinni panna, sest nad on üdini korrumpeerunud. Tema arvates on korruptsioon üks põhjus, miks Ukraina ei suuda oma kaitsetööstust normaalselt funktsioneerima panna.

Samal päeval moodustas Porošenko rahvusvahelise nõuandva reforminõukogu ja määras ka selle esimeheks Saakašvili, kes selles ametis ei pea loobuma Gruusia kodakondsusest. Presidendi juures tegutseva uue konsultatiivorgani eesmärk on nõustada riigipead reformide elluviimise osas, kasutades selleks välisriikide ja välisspetsialistide kogemusi.

Ukraina vajab relvi

Ukraina presidendi kinnitusel on Saakašvili hea valik, sest ta suutis Gruusias reformida majandusliku, poliitilise ja ühiskondliku elu kõik valdkonnad. Porošenko sõnul on Saakašvili nüüdsest Ukraina esindaja välismaal ja rahvusvahelise kogukonna esindaja Ukrainas.

Esimese tööna hakkas Saakašvili tegelema relvastuse hankimisega Ukrainale ja esimese välisreisi selle ülesande täitmiseks tegi ta USAsse, kus püüdis veenda eri kategooriaga poliitikuid selle mõtte jumekuses. "Praegu on kõige tähtsam abistada Ukrainat relvadega," teatas Saakašvili, kelle hinnangul on Ukraina varustamine kaitserelvadega teatud garantii ka teiste riikide julgeolekule. Kui Ukrainale relvastust ei tarnita, siis varsti pole enam riiki, kus reforme läbi viia, on Saakašvili kindel arvamus.

Tema hinnangul on Ukraina omaenda aususe ja korralikkuse ohver: omal ajal loobus riik rahvusvahelisi kohustusi täites tuumarakettidest, kuid nüüd ei taha lääneriigid talle isegi tavarelvastust anda. Kuid lahendada konflikte vastasega, kel pole aususest sooja ega külma, on erakordselt keeruline.

Juba märtsi keskel hoiatas Saakašvili, et üsna pea võib Venemaa alustada Ukrainas täismahus sõda. Kuid kui Ukraina armeele anda normaalsed relvad ja korralik väljaõpe, siis ta võib Venemaa vallutada.

Saakašvili on alustanud oma reformimeeskonna komplekteerimist. Selleks on ta pöördunud paljude tuntud poliitikute poole ja kutsunud neid tööle Ukrainasse.

Vene ajakirjanduses märgiti sel puhul, et kõik kutse saanud poliitikud on silma paistnud Venemaa-vastase orientatsiooniga ja aidanud Saakašvilil omal ajal korruptsiooniskeeme kinni mätsida.

Kutsutute hulgas on Leedu ekspeaminister Andrius Kubilius, Rootsi ekspeaminister Carl Bildt, Slovakkia ekspeaminister Mikul?š Dzurinda, Poola diplomaat ja Euroopa Parlamendi endine asepresident Jacek Emil Saryusz-Wolski, Saksa diplomaat ja Euroopa Parlamendi väliskomisjoni esimees Elmar Brok, Rootsi majandusteadlane Anders Åslund jt.

Esimestena andsid oma nõusoleku Ukrainas tööle asuda leedukas Kubilius ja slovakk Dzurinda.

Ukrainas on ka Gruusia sõjaväelasi

Esimene Gruusia vabatahtlik (Alekhsandre Grigolašvili) sai Ukrainas surma mullu detsembris, hiljem on hukkunuid veelgi. Grigolašvili abikaasa teatel siirdus tema mees Ukrainasse sõdima Venemaa kui Ukraina ja Gruusia ühise vaenlase vastu vabatahtlikult. Gruusia kaitseministeerium kutsus aga oma sõjaväelasi mitte minema Ukrainasse ja süüdistas nende hukkumises Saakašvilit ja tema kaastöötajaid, kes meelitavad Gruusia sõjaväelasi Ukrainasse. Saakašvili üks vihasemaid oponente, ekspeaminister Bidzina Ivanišvili aga soovitas tal saata sõdima kõigepealt omaenda pojad.

Kui Saakašvili esines märtsis Washingtonis USA senaatoritele, ütles ta, et paljud Iraagis ja Afganistanis sõdinud grusiinidest võitlevad praegu Ukrainas. Tema sõnul on neid mõnisada. Saakašvili kõrval esines senati ees ka Garri Kasparov, kelle arvates sanktsioonid ei suuda Putinit ja tema agressiooni peatada.

"Ärge soosige tema julma režiimi, millega ta teeb kahju venelastele," kutsus Kasparov ameeriklasi üles. Saakašvili hinnangul on aga Putin rüvetanud kogu Venemaa ja ta on rahul ainult siis, kui tema ümber on kõik halvasti.

Endine saadik: Saakašvili on ebaadekvaatne?

Kui Mihheil Saakašvili oli teravalt kritiseerinud USA presidenti Barack Obamat selle eest, et ta lömitab Venemaa ja Putini ees, sai ta kohe vastulöögi USA endiselt suursaadikult Gruusias.

2003. aasta rooside revolutsiooni ideoloogiks peetud Richard

Miles nimetas Gruusia ekspresidenti mõnevõrra üllatuslikult ebaadekvaatseks ja kärsituks poliitikuks, kel polevat püsivust tõsiseid probleeme lahendada. Saadiku sõnul polevat Saakašvili püüdnudki klaarida suhteid Venemaa, Lõuna-Osseetia ja Abhaasiaga, kuigi tema arvates oleks tal olnud võimalus sõda vältida. Samuti väitis Miles, et Saakašvilil olevat suur anne peletada endast eemale inimesi, kes kunagi olid temaga ühes paadis.

Elu Ukrainas on krõbekallis

Mihheil Saakašvili on meediale rääkinud oma elust Ukrainas ja tunnistanud, et elu Ukrainas on määratult kallis.

Ta kurtis, et tal ei jätku raha auto ostmiseks, kuna tollide tõttu maksab keskklassi auto Ukrainas sama palju kui luksusauto USAs või Gruusias: "Teil maksab Hyundai rohkem kui Lexus New Yorgis või Maserati Thbilisis."

Lisaks häirivad teda suured bürokraatlikud takistused maatüki omandamisel ja maja ehitamisel Kiievisse. Veel kurtis ta orjatöö üle, kuna Ukrainas tulevat väga palju tööd teha ja koosolekud venivad mõnikord seitsmetunnisteks.

Gruusia praegused võimud on tulivihased

Kuigi Gruusia president Giorgi Margvelašvili teatas mokaotsast, et Saakašvili uus ametikoht ei mõjuta kahe riigi vahelisi suhteid, olid temast madalamal pulgal olevad riigitegelased veidi avameelsemad.

"Poliitilise maitse üle ei vaielda," teatas Gruusia parlamendi aseesimees Zurab Abašidze. "Kuid kui mina oleksin Ukraina president, siis ma ei tahaks oma nõunikuna näha Saakašvilit." "Gruusias suhtutakse Ukrainasse hästi ja sõbralikult. Ma tõesti ei tea, mida mõistlikku võib Saakašvili soovitada Ukraina presidendile," lisas parlamendisaadik Eka Beselia.

Arvatavasti oli Saakašvili määramine riiklikule ametikohale Ukrainas just selleks viimaseks piisaks, miks Gruusia hakkas Ukrainalt otsustavamalt tema väljaandmist nõudma. Kuigi Ukrainasse saadeti suur hulk dokumente Saakašvili kuritegude kirjeldustega, ei jäänud Ukraina prokuratuur grusiinide liigaktiivset tõmblemist uskuma ja otsustas, et kuna see võib olla Saakašvili poliitiline tagakiusamine, siis ei deporteerita teda Gruusiasse. Viimase võimud loomulikult vihastasid sellise teate peale, kuid teha polnud midagi.

Seejuures ei kavatse Saakašvili Ukraina presidendi nõunikuna väga kaua töötada, sest ta on lubanud juba järgmisel aastal Gruusias võimule tulla. "See on katastroof, mis Gruusias toimub. Praegused võimud on teinud riigi puruvaeseks," ütles Saakašvili, kelle sõnul sõltub Gruusia tulevik paljuski sellest, mis juhtub Ukrainas, mida ta nimetab nüüdisaegseks Lääne-Berliiniks. Kui Ukraina saab praegusest kriisist ja okupatsioonist jagu, siis võib ka Gruusia vabaneda oma orienteeritusest Venemaale.

Grusiinid Ukraina juhtkonnas

Mihheil Saakašvili – presidendi nõunik
Alekhsandre Kvitašvili – tervishoiuminister
Ekaterine Zguladze – siseministri asetäitja
Gia Getsadze – justiitsministri esimene asetäitja
Davith Sakvarelidze – peaprokuröri asetäitja