7
fotot

Eestis on palju paikasid, mida seondatakse paranähtuste või seletamatute juhtumistega. Üks esikümnesse kuuluvatest objektidest on tõenäoliselt nn Kaiu raba Raplamaal.

Tegelikult sellise nimega raba vähemalt antud piirkonnas ei eksisteeri. Kaiu raba on rahva poolt antud nimetus Kaiu ning Mahtra vahel asuvale Kolgu rabale.

Enim seostatakse Kaiu raba UFO-juhtumitega. On väidetud, et rabas paikneb nii energiamajakas UFO-dele orienteerumiseks, aga ka et seal asub suisa UFO-de maandumispaik ja baas.

Igal juhul on raba ümbruses täheldatud palju kummalisi valgusefekte, imelikke lendavaid objekte ning teisigi paranähtusi.

Teiseks väga populaarseks looks Kaiu rabaga seoses on sealne ajavärav. Nimelt pidavat raba peale minejate jaoks mööduma aeg hoopis teise tempoga - tund rabaavarusel uitamist võrduvat paljude tundidega ümbritsevas maailmas. Selle teooria tõestamiseks on tehtud suisa katseid kelladega, millest üks jäetud rabaservale, teine viidud keset raba. Tagasi tuues olnud rabapealse kella aeg tublisti maha jäänud rabaäärse kella ajast.

Lisaks tundmatutele lendavatele objektidele on Kaiu raba ümbruses nähtud kummalisi kogusid liikumas. Tuntuim neist on küürus vanamees, keda nähtud paljudel erinevatel metsaradadel liikumas, ent kes võõrastele lähenedes ootamatult õhku haihtuvat.

Võimalik, et paljud nõukogudeaegsed Kaiu rabast räägitavad müstilised lood on seotud läheduses asunud Pahkla raketibaasiga. Kes teab, milliseid katseid seal tehti, milliseid lennuvahendeid lennutati - kõik see võis otsaga jõuda Kaiu rabalegi. Igal juhul pakkus Kaiu raba nõukogude ametimeestelegi väga suurt huvi.

Lisaks asuvat raba all rauamaagimaardla, mis võib inimesi ja seadmeid mitmelgi viisil mõjutada. Sarnaseid anomaaliaid on ilmnenud ka Jõhvi aluse rauamaagimaardla puhul.

Rabaavarusele minekuks tasub jalga panna kummikud või hankida jala otsa räätsad. Sest kuigi mättad kannavad, siis vesine ja tüma on pinnas igal juhul.

Niisama rabaavarustel ringi tiirutamine midagi ebamaist silma ei too. Kohalikud räägivad küll, et rabas liikudes pidavat kogu aeg tekkima tunne, otsekui jälgiks keegi sind madalate puhmaste vahelt.

Pikemalt Kaiu rabas viibida soovijad saavad laagri üles seada soosaartele. Suuremaid ja kuivemaid saari on seal rabas päris mitu, mitte küll raba keskel vaid pigem servades.

Põlispuudega kaetud maalapikesele tõustes hämmastab vaikus, mis puude all valitseb. Ei loomi, ei linde, ainult täielik ja kõikehõlmav vaikus. Isegi tuul ei tundu soosaarel puhuvat.

Järgmiseks üllatuseks on ringid. Seeneringid on Eesti looduses üsna tavalised ning tekitavad hämmastust vaid linnalastes, kes taolisi asju varem näinud pole. Kaiu omapära on aga see, et lisaks seenteringile kasvavad soosaare keskel ka puud ringis. Ning kui jälgida korraga nii seenteringi kui puuderingi, siis on need sümmeetrilised - keskel muust taimestikust tühi seentering, sellest mõne meetri võrra laiemalt aga puudering. Kummaline kooslus taolise müstilise paiga kohta.

Mida hilisemaks kellaaeg muutub, seda rohkem hakkab laagris olles lõpuks tekkima tunne, et kellegi silmad piiluvad puutüvede tagant. Ebamugavustunne üha süveneb ning seda ei vähenda ka lähenev tormituul ning maru.

Kui torm lõpuks Kaiu rabale jõuab, siis võib soosaare serval seistes selle võimsust juba kaugele näha. Pilved tuhisevad üle taevalaotuse, tuuleiilid möllavad, kostub murduvate puude raginat.

Ent soosaarel valitseb vaikus. Totaalne vaikus, isegi tuuleiili pole tunda. Sellal kui torm ja marutuul ümberringi märatsevad, tiirutades rabal edasi-tagasi, laastates talumajapidamisi ja riigimetsa,  peletades inimesi tubadesse ning loomi varju alla - sel ajal valitseb Kaiu soosaarel endiselt vaikus. Otsekui väldiks torm toda paika.

Ja viimaks saabub taas rahu mujalegi ning hoolimata ümbritsevast pimedusest langevatest ebamugavatest pilkudest suigub laager õndsa norinaga.

Hommikune tagasitee üle raba ning läbi ümbritseva metsa tõestab öise tormi tugevust - palju murtud puid, segi paisatud heinakuhjasid. Ent mingil müstilisel moel jättis marutuul puutumata soosaarel olijad - justkui hoidnuks salapärased kõrgemad jõud seda kohta enda kaitse all.

Kuid - enne rabale minekut sünkroniseerutud kellad ei näita enam võrdset aega. Rabaservale jäetud kell on kaasa võetud kellast tunduvalt ette nihkunud...

Asukohad:

Kaiu (Kolgu) raba: 59.053460,25.053813

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti  Avasta Eesti lehelt kodulehelt.

Jaga artiklit

4 kommentaari

T
Tom  /   20:09, 11. mai 2015
Ajanihe on amatöörvahenditega seal päris tore katsetada. Olen seda mitmeid kordi seal identsete stopperitega teinud ja alati on mingi ajavahe sees - mõnikord suurem, mõnikord väiksem. Rekord oli 24h kohta 7 minutit.
U
UFO  /   03:11, 2. mai 2015
Maandun alati Kaiu rabas, meil on seal BAAS.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis