Eesti uudised

VILLAOMANIKE ÜHISPROTEST: tänavanimi Madruse alavääristab meid! (169)

Arvo Uustalu, 24. aprill 2015, 07:00
VILLAOMANIKUD PROTESTIVAD: Miks me peame elama Madruse tänaval, kui kõrval on Kapteni ja Lootsi tänav? Foto: Aldo Luud
"Tänavanimetus Madruse on ka kummastav olukorras, kus kõrvalasuvad tänavad on tähistatud nimedega Kapteni ja Lootsi. See toob kaasa põhjendamatu ebavõrdsuse ning Madruse tänavanimega elanike alavääristamise," leiavad Emajõe külje all asuva tänava elanikud oma vaides Tartu linnalitsusele. 

Tänavanime vaie esitati Tartu linnavõimudele Aivar Pilve advokaadibüroo vahendusel. 15 elanikku teatasid samuti, et ei nõustu Kvissentali tee ümbernimetamisega Madruse tänavaks.

Samal teemal

Suure osa villaomanike arvates on muudatus põhjendamatu ja vastuolus ajaloolise nimega ning eirab asumi kultuuriloolist tausta. Madruse on ka lahjem kui Kapteni ning seega alandav. Kvissentali teel elav Olavi Vaher on koos oma vennaga üks neist, kes ennast plaanitud tänavanimest puudutatuna tunneb.

"Linn tegi seda täiesti omavoliliselt. Meile saadeti määrus, kus linn oli juba oma otsuse teinud – et te pole enam Mart, vaid olete nüüd Jüri. Igasuguseid variante oli, aga keegi Annelinnast otsustab, et elate nüüd Madruse tänaval," on ta pahane.

Samal tänaval asuva ajaloolise Tartu Kalevi veemotoklubi tegevjuht Üllar Põvvat ei ole tänavanime Madruse vastu. Tema arvates saaks kaootilised majanumbrid korrastada nõnda, et paarisarvud asuksid ühel pool ja paaritud teisel pool, tänavanime muutmata. "Nimemuutus tooks meile suure jama, sest sadadele meie välismaal asuvatele koostööpartneritele tuleks sellest teada anda. See oleks meile suur probleem," räägib ta.

Samuti jõe lähedal, kuid Ülejõe linnaosas elav Sulev ainult muigab. "Olgu minu poolest või Junga tänav. Ei ole kuulnud, et siin Emajõel mõni admiral oleks seilanud," leiab ta.

Tartu linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahven ütleb, et sisuliselt praegu Kvissentali tee nime kandval tänavajupil nime polegi. Nimelt jaguneb vana tee uuselurajoonis kaheks. Mõlemat tänavat Kvissentali teeks nimetades tekiks suur segadus ja majanumbrid ei oleks loogilises järjekorras.

Ahvena sõnul võeti praegu nimepanekul aeg maha. Tänava elanike esindajatega kohtutakse järgmise nädala esmapäeval. 

Litsmetsa nimi külarahvast ei solva 

Võru maakonnas Antsla vallas on legendaarne Litsmetsa küla. Sealset kõrtsi ei põlanud nime pärast ära isegi Kalevala autor Elias Lönnrot, kes seal kuus päeva peatus.

1938. aastal võeti vastu koha- ja kinnistusüksuste nimede korraldamise seadus, mille kohaselt kuulunuks muutmisele haldusüksuste, külade ja alevike labase tähendusega või halva kõlaga nimed.

Kuna seadus võimaldas aga taolised nimed muutmata jätta, kui need omasid Eesti ajaloo seisukohalt positiivset tähendust, siis jäi Litsmetsa alles. Litsmetsa küla eakas elanik Lehte Puura ütleb Õhtulehele, et külanimest ta end solvatuna ei tunne.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee