Seisukoht

Seisukoht | Partei käsul (36)

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 23. aprill 2015 18:38
Foto: Reuters / Scanpix
Riigikantselei ja Stenbocki maja käsikäes üllitasid suurepärased arvutused, kuidas kütuseaktsiisi tõustes inimeste elujärg järjest paraneb. Kuid soovitud tulemuste saavutamiseks kasutatud algandmed on vildakad või suisa valed. Näiteks sotsiaalmaksu langetamine ei tähenda ju töötaja palga kasvu, ometi tabel seda väidab.

Säärased arvutused saab kirjutada kas lihtsalt rumal inimene või osav demagoog. Riigiametniku puhul on mõlemad variandid mitte lihtsalt halvad, vaid väga halvad. Esiteks seetõttu, et meid peetakse rumalateks, kes ei vaevu või ei suuda neid arvutusi ülegi kontrollida. Teiseks kahjustavad sellised arvutused riigi usaldusväärsust. Kui samasuguste vildakate, kuid partei tagatoale meeltmööda tabelite abil juhitakse kogu riiki, siis on varsti kuri karjas. Aga võib-olla on ka topelttabelite süsteem – ühed tabelid, kust näeb helget tulevikku, rahvale, ja teised ehk päristabelid, mis näitavad asjade tegelikku seisu, valitud otsustajatele.

Tabeli autor on ERRi andmeil peaministri rahandusnõunik Sven Kirsipuu. Tegelikult on kahju ametnikust, kes ennast salates peab selliseid valitsusparteile sobilikke pabereid tootma. Nagu oli kahju ka Maris Laurist, kes pidi Reformierakonnas olles aitama Ruta Arumäed paika panna. Ainuke hea moment tema puhul oli ehk see, et ta on hea näide elukestvast õppest, kus tubli analüütik omandab usinalt ka vastase kollektiivse poliitilise surnuksnokkimise kõrget kunsti.

Samal teemal

23.03.2015
STENBOCKI MAJA PROMOB AKTSIISITÕUSU: bensiin on Eestis liiga odav!
22.03.2015
Juhtkiri | Tõstame hinnad taevasse ja saame rikkaks!