Eesti uudised

9 asja, mida rikkad teevad ja vaesed mitte (9)

Õhtuleht.ee, 23. aprill 2015 08:12
Foto: PantherMedia / Scanpix
Maailma 80 kõige rikkama inimese käes on hetkel umbes 1,9 miljardit dollarit, mis on sama palju kui 3,5 miljardi inimese käes skaala teises otsas.

Paljud ei salli rikkaid, kuna "nad on kehtestanud ebaõiglase majanduse reeglid, mis võtavad meilt, ülejäänud 99 protsendilt tuleviku".

Kas see vastab tõele? Kas me oleme ohvrid? Me usume, et kõik need ülirikkad on oma varanduse pärinud, kuid tegelikult said päranduse vaid 11. Ülejäänud, nt Warren Buffett, on oma varandust ise väga väikesest summast kasvatanud. Buffett teenis raha, kuna tegutses alati nagu rikas ja vältis vaeste teguviise. Me peaksime kadestamise asemel vaatama, mida rikkad teevad ja hakkama ka ise aktiivselt niimoodi käituma, kirjutas Business Insider.

1. Rikkad usuvad sissetuleku seadusse. Nad usuvad, et neile makstakse otseses proportsioonis selle väärtusega, mida nad turule toovad. Ehk et kui nad on loonud toote, mida terve maailm tahab, siis nad peavad selle eest ka vastava kompensatsiooni saama. Vaesed aga soovivad, et kõigile makstaks ühepalju, sõltumata nende panusest.

2. Rikkad keskenduvad võimalustele, mitte takistustele. Kõik sõltub vaatenurgast. Vaesed näevad sageli takistusi ja annavad kiiresti alla, samas kui rikkad astuvad tundmatule areenile, millest keegi ei julenud seni mõeldagi.

3. Rikkad suhtlevad positiivsete, edukate inimestega. Nad teavad, et suhtumisest sõltub kõik. Kui nad oleksid pidevalt koos inimestega, kes kurdavad halva ilma ja kehva valitsuse üle, siis hakkaks nad ise peagi samamoodi tegema. Kui aga needsamad inimesed suhtlevad aina edust pajatavate ja positiivsete inimestega, on neilgi võimalus oma vaatenurka täielikult muuta.

4. Rikkad edendavad ennast ja oma väärtust. Nad ei karda öelda, milles nad on head. Ja enamasti nad ei ilusta – see on tõsi. Vaesed on nii mõneski asjas head, kuid nad kalduvad alati oma häid külgi pisendama. Kas siis seepärast, et nad mõtlevad negatiivselt või et neil puudub enesekindlus. Kokkuvõttes me eeldamegi, et nende oskused on null. Kui tahad olla rikas, pead hakkama müügimeheks, vähemalt iseennast pead oskama müüa.

5. Rikkad on suuremad kui nende probleemid. Vaesed näevad probleeme ja peavad seda halvaks õnneks ning lõpetavad proovimise. Rikkad tormavad probleemidesse, võivad natuke kriimustada saada, kuid nad ei anna alla. Nad töötavad seni, kuni leiavad probleemile lahenduse ja on lõpuks võitjad.

6. Rikkad mõtlevad "mõlemat", vaesed aga "kas see või teine". Alternatiivkulu on juba ammu tuntud termin, kuid lihtsamalt öeldes: kui valin ühe asja, pean millestki teisest lõplikult loobuma. Tundub loogiline? Nii näevad asju vaesed. Kuid rikkad keskenduvad sellele, kuidas teenida raha juurde ja saada mõlemat.

7. Rikkad keskenduvad netoväärtusele, mitte töötasule. Vaesed räägivad sageli tunnitasust, samas kui rikad teavad, et tunnipalk pole kaugelti nii oluline kui netoväärtus. Tunnis võib ju väga palju teenida, ent kui seda hoida ei osata, saabub lõpuks ikka pankrot. Rikkad teavad, et suur netoväärtus kasvatab rohkem rikkust tulevikus.

8. Rikkad jätkavad pidevat õppimist ja kasvamist. Tänapäeval mõtlevad paljud lapsed, et õpivad hoolega kuni oma kraadide saamiseni ja siis ei pea enam elu lõpuni raamatut kätte võtma. Jah, nii võib teha, ent siis on nad usutavasti ka vaesed. Rikkad on aga teadmisjanused – nad teavad, et mida rohkem juurde õpivad, seda tõenäolisemalt neid edu saadab.

9. Rikastel pole midagi raskema tee valimise vastu. Vaesed jäävad sageli vaeseks, kuna nad valivad ühe kerge tee teise järel. Rikastel on aga pikaajaline eesmärk ja seepärast ei karda nad valida rasket teed. Hetkel võib ju elu olla raske, kuid nad teavad, et tänased teod võivad neile tulevikus tohutut kasu tuua.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee