Juhtkiri

Juhtkiri | Tõstame hinnad taevasse ja saame rikkaks! (17)

Õhtuleht.ee, 22. aprill 2015 17:32
Kütuseaktsiisi tõstmise vastaste meeleavalduste künnisel vahendab valitsus sotsiaalmeedias arvutust, mis näitab, et kolmelapselise pere tulu kasvab pärast kütuseaktsiisi tõusu 196 euro võrra kuus.

Tegelikult arvestab tabel pere tulupoolele kõik võimuliidu lubadused: maksuvaba tulu ja lastetoetuse kasvu, lasterikka pere toetuse ja millegipärast ka sotsiaalmaksu langetamise (mis on tegelikult hoopis tööandja maks ega kajastu inimese netopalgas). Kolmelapselise näidispere põhivõit tuleb kolmanda lapse toetuse kasvust 200 euro võrra.

Samal teemal

Stenbocki maja arvutus lähtub seisust, kuhu Eesti võiks 2019. aastaks kütuseaktsiisi ja lastetoetusi tõstes ning makse langetades jõuda. Teame võimuliidu öeldust küll, et kütuseaktsiis tõuseb igal aastal, ent  millal suurendab valitsus lastetoetusi, pole meile avalikult välja öeldud.

Kütuse maailmaturuhind on praegu paljude aastate madalaim. See on suhteliselt mugav aeg aktsiise tõsta ja samas kelkida, et hind sugugi ei kägista. Kuid poliitikud ei taha praegu sugugi jutuks võtta, mis saab siis, kui nafta hind taas tõusule pöördub. Tabel ei võta arvesse ka kütuse hinna tegelikku mõju kõigile teistele hindadele.

Stenbocki maja vahendab meile ka tabelit, mis näitab, et Eestis on autokütus Euroopa odavamate seas. Kuid õiglane oleks selle juures rääkida ka, mitu liitrit kütust saab osta keskmise palga eest Eestis (758), mitu liitrit näiteks Soomes (1568). Euroopas keskmiseltki on see näitaja Eestist märgatavalt suurem (1070 liitrit). Nõnda võrreldes saab odavast bensiinist otsemaid kallis.

Peaministri ametist lahkunud majandusnõunik on kirjeldanud, kuidas nõunike kuulamise asemel on riigiaparaat pandud õigustama erakondade poliitilisi otsuseid. Kui asjalikke argumente napib, ei kohku õigustajad üsna vabalt fantaseerimastki. Nõnda võiks valitsuse arvutamisi vaadates tekkida lihtsasti kiuslik ja retooriline küsimus: kui hinnatõus aitab sissetulekuid kasvatada, miks pole me siis siiamaani hindu kättesaamatusse kõrgusesse tõstnud, et kohemaid Euroopa rikkamate sekka pääseda?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee