Eesti uudised

Haiglad annavad ebaausad patsiendid inkasso­firmale (14)

Juhan Haravee, 22. aprill 2015 07:00
Maksta või mitte: Võlgu jäädud visiiditasu võib aastatega küündida sadadesse tuhandetesse, tekitades haiglatele tõsiseid probleeme.Foto: MATI HIIS
Tuhanded viieeurosed visiiditasud jäetakse lihtsalt maksmata.

Kui tervishoiuteenuse saajale antakse erandkorras võimalus maksta visiiditasu kokkulepitud tähtajal, jääb raviasutusel raha tihtipeale sootuks saamata ja patsient kaob nagu vits vette. Haiglad ootavad abi inkassofirmadelt.

Kuidas siiski õnnestub tuhandetel arstiabivajajatel saada tervishoiuteenust selleks kehtestatud visiidi- ja voodipäevatasu eirates? Selgub, et siingi pole tegu millegi muu, kui usalduse kuritarvitamisega.

Kommunikatsioonijuhi Inga Lille sõnul on Põhja-Eesti regionaalhaiglal (PERH) probleeme omaosalusarvete laekumisega ehk visiidi- ja voodipäevatasu maksmata jätmisega. PERHil on omaosalusarvete võlg 2014. aasta algusest kuni praeguseni 68 731 eurot ehk 7694 tasumata arvet.

"Visiiditasu on võimalik maksta kas registratuuris sularahas või kaardimaksena. Erandkorras antakse patsiendile arve kaasa ja see tuleb maksta ülekandega arvel märgitud tähtajaks," räägib Lill. "Voodipäevatasu tuleb tasuda haiglast väljakirjutamisel iga haiglas ravil (s.h päevaravil) viibitud päeva eest, kuid mitte rohkem kui 10 päeva eest. Voodipäevatasu saab maksta osakonna sekretärile või polikliinikute ja erakorralise meditsiini keskuse registratuuris. Seda võib teha sularahas või kaardimaksega. Ka voodipäevatasu puhul on võimalik erandkorras saada kaasa arve, et tasuda see siis ülekandega arvel märgitud tähtajaks."

Kahjuks tuleb tõdeda, et just see usaldusele tuginev ja erandkorras antav võimalus maksta arve ülekandega kokkulepitud tähtajaks, toobki kaasa haiglaid muserdava võlgnevuse kontrollimatu kasvu.

Võlgnikke on igasuguseid

Tasuliste teenuste puhul tuleb PERHis inimesel teha ettemaks. "Kui patsient registreerib end tasulisele vastuvõtule ning selle käigus määratakse talle uuringud või protseduurid, siis peab patsient tasuma nende eest ise," ütleb Lill. Vastavalt PERHi tasuliste tervishoiuteenuste osutamise üldtingimustele on haiglal õigus peatada tasulise teenuse eest ettemaksu tähtajaks tasumata jätmisel teenuse osutamine kuni ettemaksu tasumiseni. Sel juhul on haigla kohustatud osutama patsiendile vaid vältimatut abi.

Lille sõnul on PERH siiamaani püüdnud ise võlaprobleemiga toime tulla, kuid viimasel ajal on hakatud kaaluma võlgade üleandmise võimalust inkassofirmadele.

Lääne-Tallinna keskhaigla maksmata jäetud võlgade summa ulatub 192 000 euroni, millest suure osa moodustavad taas hajameelsete või ebaausate klientide maksmata jäetud viieeurone visiiditasu. Ülejäänud võlaosa on tekkinud hambaravis ja muudes tasulistes teenustes.

"Visiiditasude maksmiseks on kaks võimalust: esiteks saab visiiditasu tasuda pangaülekandega digiregistratuuris kohe, kui arsti juurde aeg broneeritakse, teiseks on võimalik maksta kohapeal registratuuris, kui tullakse arsti vastuvõtule," räägib haigla kommunikatsioonispetsialist Liisa Suba. "Tasuda saab nii sularahas kui ka pangakaardiga. Visiiditasu viis eurot peab olema makstud enne arstikabinetti sisenemist. Põhjused, miks meil on siiski palju visiiditasu laekumata jäämisi, on tingitud sellest, et inimene jätab visiiditasu maksmata kas teadmatusest, hajameelsusest või pahatahtlikkusest."

Hambaraviteenuse puhul visiiditasu enne kabinetti sisenemist ei maksta, vaid seda tehakse Suba sõnul vahetult pärast vastuvõttu. Seda põhjusel, et hambaarstile tuleb pärast vastuvõttu niikuinii kõigi protseduuride eest tasuda.

Lääne-Tallinna keskhaigla hakkas Julianuse inkassoga koostööd tegema veebruaris. Tartu ülikooli kliinikumi andmetel on neile võlgu 6500 inimest ja võlgnevuse kogusumma ületab 210 000 eurot. Suurema osa sellest moodustavad tasulised teenused, nagu hambaravi. Kuid ka Lõuna-Eesti juhtiva raviasutuse tasumata arvete hulgas on ülekaalus just visiidi- ja päevatasud.

"Patsientide tasumata arved valmistavad meile tõepoolest muret," ütleb Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) finantsjuhi Kersti Reinsalu. "Peamiselt ollakse haiglale võlgu tasuliste teenuste eest. Arvete arvult on suurem osa visiidi- ja voodipäevatasu arved. Maksmata visiiditasudest on enamik erakorralise meditsiini osakonda (EMO) vastuvõtule tulnud isikute oma. Kui tasulised arsti vastuvõtud makstakse enne vastuvõtule tulemist, siis hilisemate uuringute ja muude protseduuride eest jätavad patsiendid mõnikord tasumata. Selle põhjused on erinevad – kas unustatakse, pole raha ning mõnikord öeldakse ka otse, et ei plaanitagi maksta."

2014. aastast ollakse ITKle võlgu 70 000 eurot ja kui seni on probleemiga ise tegeldud, siis praegu on sõlmimisel leping inkassofirmaga.

Samal teemal

17.09.2018
Ettevõtjad hädas mainekahjuga: infoportaalid avaldavad salajasi ja valeandmeid