Maailm

Miljon põgenikku ootab Liibüas sõitu üle Vahemere Euroopasse (59)

Aadu Hiietamm, 22. aprill 2015 07:00
ILLEGAALID: Liibüas ootab täna laevasõitu üle Vahemere Euroopasse miljon illegaalset immigranti. Foto: MAHMUD TURKIA
2011. aasta veebruaris lubas tollane Liibüa liider Muammar Gaddafi Euroopa põgenikega üle ujutada, kui Euroopa Liit asub toetama tema vastu suunatud proteste. Nüüd tuleb nentida, et Gaddafil oli õigus. Liibüast on saanud peamine riik, kust sajad tuhanded põgenikud teekonda üle Vahemere Euroopasse alustavad.

Euroopa Liidu välisministrid ei võtnud nelja aasta eest Muammar Gaddafi hoiatust kuigi tõsiselt. Vaid tollane Malta välisminister Tonio Borg oli teisel arvamusel. Ta ütles, et Liibüa on võtmeriik Aafrika põgenike teekonnal Euroopa Liitu.

Prantsusmaa ja Suurbritannia juhtimisel otsustasid lääneriigid Liibüa kauaaegse liidri Muammar Gaddafi ikkagi kukutada.

Ta tapeti 2011. aasta oktoobris, kuid lootused demokraatlikule pöördele ei täitunud. Praegu valitseb Liibüas kaos. Sealsed võimud ei suuda olukorda kontrollida ja Liibüast ongi saanud peamine riik, kust põgenikud teekonda üle Vahemere Euroopasse alustavad.

Itaalia andmetel ootab seal praegu ülesõitu miljon põgenikku. Liibüa pealinnast Tripolist on Sitsiilia saareni Itaalias alla 500 kilomeetri. Lampedusa saar on veelgi lähemal – vaid 300 kilomeetrit.

Muammar Gaddafi kukutamine oli viga

Samal teemal

Koos Gaddafi kukutamisega jäi Euroopa Liit ilma pidavast lõunapiirist. Gaddafi ajal oli Liibüal Euroopa Liiduga leping, et põgenikke laevadele ei lubata, nad paigutatakse laagritesse ja saadetakse seejärel kodumaale tagasi.

Maailma seitsme juhtiva tööstusriigi (G7) välisministrid olid eelmisel nädalal Saksamaal Lübeckis toimunud kohtumisel ühel meelel, et põgenikeprobleemi saab kontrolli alla vaid siis, kui olukord Liibüas stabiliseerub. Kuidas seda saavutada, ei tea paraku keegi.

"Gaddafi oli diktaator, kes ei pidanud inimõigustest kinni. Kuid riigis kehtisid teatavad reeglid. Nüüd valitseb seal koos miilitsatega kaos," tunnistas Euroopa Komisjoni volinik Günther Oettinger ajalehe Handelsblatt andmetel kaudselt, et Gaddafi kukutamine oli viga.

Sama meelt on ka Saksamaa välisministeeriumi esindaja Martin Schäfer. Ta ütles: "See, mida me praegu kogeme, on Gaddafi režiimi minema pühkinud sõjalise sekkumise tagajärg. Režiim küll kukutati, kuid midagi ei pandud asemele."

Euroopa Liidu piirivalveagentuuri Frontex andmetel registreeriti mullu 278 000 illegaalset piiriüritust. Neist 170 000 inimest tulid üle Vahemere Liibüast. Võrdluseks: 2010. aastal oli sealt tulijaid vaid 10 000.

ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti (UNHCR) andmetel hukkus mullu Vahemerel teel Euroopasse 3500 põgenikku. Tänavu on neid 1600. Neist vähemalt 800 uppus nädalavahetusel vaid 17 miili kaugusel Liibüa rannikust. Põhja läinud kalalaevalt pääses eluga vaid 28 meest. Nende seas olid ka laeva kapten ja meeskonna liige, kes võeti Itaalias vahi alla.

Euroopa Liidu piirivalveagentuur Frontex prognoosib, et tänavu võib paadipõgenike koguarvuks kujuneda 500 000–1 000 000.

Põgenikud ootavad Liibüa rannikul laeva sageli kuid ja inimsmugeldajad kasseerivad koha eest laeval kuni 1500–6000 dollarit.

Elusalt Euroopasse jõudnud põgenikud peavad olema tänulikud Itaaliale, sest selle riigi merevägi valvab helikopterite ja laevadega saapamaa ja Aafrika ranniku vahele jäävat piirkonda Vahemeres. Eelmise aasta lõpul tuli Itaaliale appi Euroopa Liidu piirikaitsemissioon Triton.

Mullu jõudis Itaaliasse 170 000 paadipõgenikku. Neist 40 000 olid pärit Süüriast ja

33 000 Eritreast. Päästetud põgenike ülalpidamine läks mullu Itaaliale maksma 370 miljonit eurot. See on suur raha isegi Itaalia-suurusele riigile.

Paljud päästetutest püüavad Itaaliasse saabudes registreerimisest hoiduda, sest soovivad taotleda varjupaika mõnes rikkamas Euroopa Liidu riigis, nagu Saksamaal, Rootsis, Hollandis või Prantsusmaal.

Kriisikohtumine

Olukorra tõsidust arvestades kogunevad Euroopa Liidu liikmesriikide juhid neljapäeval erakorralisele nõupidamisele.

Kavas on heaks kiita kümnest punktist koosnev tegevusplaan. See näeb muu hulgas ette päästeoperatsioonideks eraldatava raha kahekordistamist ning põgenikeveoks kasutatud laevade konfiskeerimist ja hävitamist. Võimaluse piires on kavas hakata ka põgenikke Euroopa Liidu liikmesriikide vahel jagama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee