Juhtkiri

Juhtkiri | Naistele palka, meestele malka? (19)

Õhtuleht.ee, 21. aprill 2015 17:16
Foto: Andres Varustin
Peale muude naiste diskrimineerimise ilmingute haigutab meil ka palgalõhe – naised peavad meestega võrdse aastapalga väljateenimiseks töötama 111 päeva rohkem. Meestega võrreldes kolmandiku väiksem palk tundub tõepoolest dramaatiline, kuid arvesse tuleb võtta ka emapuhkust ja lapsega kodus olemise aega – kuni mehed sünnitama ei hakka.

Samas paigutub palgalõhe kenasti meil praktiseeritavasse naistesse suhtumise süsteemi. Eeskuju võetakse ju poliitikutelt kui rohkem nähtaval olijatelt. Mida siis tahta ülejäänud ühiskonnalt, kui valitsuses on vaid kaks naist, riigikogus alla veerandi ning presidendilt auraha saanutestki olid vaid veerand naised. Jääb tunne, et naisi ei usaldata edutada ja neid ei tunnustata riigi tasandil. Soovoliniku tegevus on jäänud ses asjas hüüdjaks hääleks kõrbes.

Samal teemal

Kas me oleme aga valmis põhjamaisteks sookvootideks, et vajadusel mehi osast ametikohtadest eemal hoides need iga hinna eest naistega mehitada? Ka ei ole me sel määral heaoluühiskond, et vaid mees kindlustaks pere ülalpidamise ning koduse naise eneseteostuseks jääks leivaküpsetamine ja pühendumine ilus olemisele. Suurele osale  poleks see majanduslikult võimalik. Paljudele naistele on töö ja karjääri ehitamine ka eneseteostus. Nii ei saa me eitada, et naisi siiski on liikunud meeste pärusmaale, sest Tallinnas pole näiteks naisbussijuhid haruldus ja õiguskantslerikski tõusis naine.

Kui aga naisi kõrgetel kohtadel ei tööta, siis ei saa neile ka kõrgemat palka maksta. Väheusutav, et sama töö eest makstakse naistele meestega võrreldes vähem palka. Meil on palju kõrgharitud naisi – muuseumi- ja raamatukogutöötajad, õpetajad ja proviisorid on enamasti naised. Kuid ka kaupluste kassapidajatena või koristajatena töötavad enamasti naised. Kas neile kõigile makstakse kasinat palka seetõttu, et nende palk on alati väike olnud või ka seepärast, et tegu on naiste töökohtadega ning naistel pole kombeks palga üle nuriseda? Meisse juurdunud arusaamad mehelikest ja naiselikest erialadest mõjutavad palgalõhet hoopis suuremal määral. Nii tulekski palgalõhe kohta üks suur Exceli tabel koostada ja palgaerinevuste tegelikud põhjused välja selgitada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee