ÕNNELIKUD: Soome parlamendivalimised võitnud Keskerakonna juht Juha Sipilä (paremal) koos abikaasa Minnaga. Foto: Reuters
Aadu Hiietamm 21. aprill 2015 07:00
Soomes võttis pühapäeval toimunud parlamendivalimistel suurvõidu neli aastat opositsioonis olev Keskerakond, kelle juhil Juha Sipiläl tuleb kokku panna riigi uus valitsus.

Keskerakonna häältesaak (21,1%) jäi küll kehvemaks, kui valimiste eel prognoositi, kuid 49 saadikukohast 200kohalises parlamendis piisas ülekaalukaks võiduks. Eelmistel valimistel neli aastat tagasi sai Keskerakond vaid 35 mandaati.

Teise koha üle võivad rõõmustada Põlissoomlased. Nendele andis 17,6% valijate häältest 38 saadikukohta. Paradoksaalsel moel oli senise valitsuse juhtparteil Rahvuslikul Koonderakonnal hääli pisut enam – 18,2%, kuid sellest piisas 37 mandaadiks. Võrreldes eelmiste valimistega kaotasid Põlissoomlased ühe ja Koonderakond seitse saadikukohta.

Valimiste suurim kaotaja on paremuselt neljanda tulemuse saanud Sotsiaaldemokraatlik Partei. 16,5% hääli andis 34 saadikukohta ehk kaheksa vähem kui neli aastat tagasi.

Ühtlasi võib võitjaks pidada Rohelisi, kes said 8,5% hääli ja kasvatasid mandaatide arvu 10-lt 15-le. Veel on parlamendi uues koosseisus esindatud Vasakliit 12, Rootsi Rahvapartei üheksa, Kristlikud Demokraadid viis ning Ahvenamaa ühe saadikuga.

Valimiste osalusprotsent oli 70,1 ehk 0,4% vähem kui 2011. aastal.

Põlissoomlased tahavad valitsusse

Parlamendivalimiste tulemused kinnitatakse kolmapäeval ja Keskerakonda alates 2012. aastast juhtiv Juha Sipilä lubas valimiskoalitsiooni selgitamiseks pidada läbirääkimisi kõigi parlamendis esindatud parteidega. Kõnelused algavad täna ning Sipilä loodab, et mai alguseks on koalitsioon selge.

Ühtlasi on Keskerakonna esimees Sipilä nende valimiste häältekuningas. Temale andis hääle 30 733 valijat. Sipiläle järgnevad Põlissoomlaste juht Timo Soini 29 441 ning senine peaminister ja Koonderakonna liider Alexander Stubb 27 003 häälega.

Kui nelja aasta eest jäeti Soomes valitsusest kõrvale Põlissoomlased, keda mitmes Euroopa Liidu liikmesriigis peetakse tänaseni natsionalistideks ja kardetakse kui kuradeid, siis praegu peaks Põlissoomlastele olema valitsusuks avatud. See muidugi ei tähenda veel, et nad ka valitsuses koha sisse võtavad.

Tulemas kolme suure valitsus?

Maailma meedia on Soome valimistulemusi kommenteerides rõhutanud, et võitnud erakonna juht Sipilä on miljonär, kes võib päästa taandarengut tegeva Soome majanduse.

Tõepoolest, ta on diplomeeritud ja edukas insener, kes müüs juba 1996. aastal ameeriklastele infotehnoloogiaettevõtte Solitra ja teenis sellega tänases vääringus 12 miljonit. Poliitikas on Sipilä veel roheline, sest parlamenti valiti ta esimest korda alles 2011. aastal.

Keskerakonna juht lubas valimiskampaania ajal luua 10 aastaga erasektoris 200 000 uut töökohta. See on julge lubadus, sest viimase seitsme aasta jooksul on kadunud 100 000 töökohta.

Eile Soome televisioonis esinenud politoloogid pidasid tõenäoliseks, et uue valitsuse moodustavad kolm suuremat erakonda: Keskerakond ja Põlissoomlased ning kolmandana veel Koonderakond või Sotsiaaldemokraatlik Partei. Kolme suure partei koalitsioonil oleks 200kohalises parlamendis soliidne enamus.

"Kui kaks suurt opositsiooni jääks, siis sünniks taas selline kuuest parteist koosnev värdjas, millega poleks võimalik valitseda. Nii et ees ootab tõesti kolme erakonna valitsus," arvas ka valimistulemuste kommenteerimisel Põlissoomlaste juht Timo Soini.

Võimalik, et neljanda partnerina võetakse valitsusse Rootsi Rahvapartei.

Parlamendis on 83 naist

Soome parlamendi vastvalitud koosseisus on 83 naist ja 117 meest. Võrreldes 2011. aasta valimistulemustega vähenes naiste arv kahe võrra.

Alla 30aastaseid valiti 14 ehk viis rohkem kui eelmistel valimistel. Üle 65aastaseid on 15.

Noorim saadik on 24aastane sotsiaaldemokraat Ilmari Nurminen ja vanim 74aastane koonderakondlane Pertti

Salolainen. 138 rahvaesindajat ehk 69% on kõrgharidusega. 153 saadikul on lapsed. Immigranditaustaga saadikuid on kaks: Afganistanis sündinud sotsiaaldemokraat Nasima Razmyar ja Türgis sündinud roheline Ozan Yanar. Mõlemad kandideerisid Helsingis.