Kahtlustatavad kasutasid salakütuse veoks tenthaagiseid, mis olid täidetud ühekuupmeetriste plastmahutitega.Foto: Maksu- ja tolliamet
Toimetas Kristin Aasma 20. aprill 2015 11:33
Maksu- ja tolliameti uurimisosakond pidas aprilli alguses kinni 15 inimest, keda kahtlustatakse vedelkütuse ebaseaduslikus käitlemises ning maksukuritegudes, mille tagajärjel jäi riigile laekumata pea miljon eurot.

Kahtlustuse järgi toodi selle aasta jaanuarist kuni märtsini Lätist Eestisse ligi poole miljoni euro väärtuses diislikütust. Veoks kasutati tenthaagiseid, mis olid täidetud ühekuupmeetriste plastmahutitega, edastas Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Arno Põder.

Eestisse toodud kütust hoiustati ärilisel eesmärgil selleks mitte ette nähtud kohtades ja ilma vastava tegevusloata. Kütuse vastuvõtmist ei deklareeritud ja seeläbi jäeti riigile tasumata kütuseaktsiisi ligi 180 000 eurot. Seejärel müüs hulgimüügiluba omav ettevõte kütuse edasi.

Kõnealust ettevõtet kahtlustatakse ka pikema perioodi jooksul, alates eelmise aasta augustist kuni tänavu veebruarini käibedeklaratsioonides valeandmete esitamises ja ettevõtlusega mitteseotud väljamaksetelt tulumaksu tasumata jätmises.

"Kütust müünud äriühingul ja selle juhil lasub kahtlus kokku ligi 840 000 euro maksudena tasumata jätmises. Samas kriminaalasjas on kahtlustus 144 000 euro ulatuses maksude varjamises esitatud ka teisele äriühingule," rääkis Põhja ringkonnaprokurör Kristiina Savtšenkova.

MTA uurimisosakonna juhataja Rain Kuusi sõnul on kütuse valdkond üks enam maksuhalduri tähelepanu all olevatest sektoritest. "Viimastel aastatel oleme tõkestanud mitmeid suuremahulisi pettuseid, mille tulemusel on maksuauk vedelkütuse müügilt vähenenud poole võrra, kuid kindlasti on ka eelseisvatel aastatel kütuseveo ja kütusekäitlejate järelevalve üks maksu- ja tolliameti prioriteetidest," rääkis Kuus.

Praeguse seisuga on kahtlustus esitatud kokku seitsmeteistkümnele inimesele ja neljale ettevõttele. Neist osale on esitatud kahtlustus suure koguse vedelkütuse ebaseaduslikus käitlemises ning osale maksukohustuse varjamises suures ulatuses ja sellele kaasaaitamises.

Kriminaalasja kohtueelset uurimist viib läbi maksu-ja tolliameti uurimisosakond ja juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Samal teemal

Kommentaarid  (12)

kasbek 21. aprill 2015 10:18
kui tood oma tarbeks pole probleemi. kui aga hakkad müügiga tegelema siis rikud seadust. seega ettevõtjatel on see kokkuhoid ja küllaltki arvestatav, eriti kui autod euroopa vahet käivad. eraisik võib vabalt 200 liitrit tuua. ei riku adr nõudeid ja juriidiliselt on j.o.k.k. eks lõuna eesti hakkab lätis tankimas käima. kütuse firmad võivad läti piirist 100 km kõik tanklad likvideerida. läbimüük kukkub kõvasti ja suurenevad tanklate röövid. tegelikult kannataks eestis kütuse hinda tõsta kuni 2,5 eurini liiter. seda eriti siis kui tõuseb ka gaasi hind. siis on kindel et maksude laekumine kukkub kolinal ja igal kevadel hakatakse teid hööveldama sest puudub raha aukude lappimiseks rääkimata asfaldi panekust ja teede laiendamisest. ja küll pätid ja sulid leiavad skeeme kuidas salakütust müüa ja seda äri teha.
Erbert . 21. aprill 2015 07:26
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS