Sotsiaalmeedias kiiresti populaarsust kogunud pilt Reformierakonna uuest logost. Foto: Kursi Koolkond
Õhtuleht.ee 20. aprill 2015 07:00
Rahvusringhäälingu tellitud ASi Turu-uuringud küsitlus näitas, et võrreldes valimistulemusega, on kõige rohkem toetust kaotanud Reformierakond ja enim on kasvanud toetus Vabaerakonnale, mis edestab ka valitsusliitu kuuluva Isamaa ja Res Publica Liidu poolehoidu.

"Parteide toetusnumbrites on näha, et praegune valitsuskoalitsioon on langenud sellise kriitika alla, mida mina 25aastasest ajaloost ei mäletagi, et pärast valimisi oleks olnud," ütles uuringu juht Juhan Kivirähk ERRile.

Ta märkis, et praegu on Reformi­erakonnal toetajaid 22, IRLil 10 ja sotsiaaldemokraatidel 17 protsenti. Valimistulemuste järgi sai Reformierakond häältest 27,7, IRL 13,7 ja sotsid 15,2 protsenti. Valimisaegse toetuse on säilitanud ka Keskerakond, nende toetus on 26 protsenti. Valimistel sai Keskerakond 24,8 protsenti häältest. Vabaerakonna toetus on 12 protsenti, edastades nii Isamaa ja Res Publica Liitu. Valimistel sai Vabaerakond 8,7 protsenti häältest.

Ka EKRE on erakonda tabanud kriitikast hoolimata säilitanud valimis­aegse toetuse – 7%. Valimistel sai EKRE 8,1 protsenti häältest.

Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi ütles, et meedia on valitsuskõnelusi juhtinud Reformierakonda palju kritiseerinud ja seetõttu on partei toetus ka langenud.

"Kõik valitsuse moodustamise raskused on olnud Reformierakonna kaelas. Ilmselt ei saa avalik arvamus aru ka praegu täpselt sellest, kes on lisakulude ja -maksude allikas ning kes on püüdnud kulusid vähendada. See on selline hästi suur õelus avalikus arvamuses või meedias, mis kanaliseerub valimiste võitjale," ütles Ligi.

IRLi esimees Urmas Reinsalu aga märkis, et ei tähtsusta numbreid üle ning tähtis on see, mida poliitikud on võimelised saavutama järgnevatel kuudel. "Kõige olulisem on praegu IRLil saavutada see, et 100 esimese päevaga valitsusliit asuks IRLi valimislubadusi reaalselt rakendama," sõnas Reinsalu, sest toetus sõltub sellest, kas ja kuidas lubadusi ellu viiakse.

Sotside peasekretär Indrek Saar ütles, et neil on põhjust rahul olla. "Meie puhul on reitingud pigem positiivse trendiga, mis väljendab meie valijate rahulolu tugeva sotsiaaldemokraatliku dominandiga koalitsioonileppe suhtes," kommenteeris Saar.

"Valitsuskoalitsiooni koosseis nii positiivset hinnangut ei saa ja sellega on seletatav ka koalitsioonipartnerite reitingu langus."

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni hinnangul näitavad täna avaldatud erakondade toetusreitingud seda, kuivõrd pettunud on Eesti inimesed loodud valitsuskoalitsioonis.

"Neid inimesi, kes soovisid näha muutust Eesti juhtimises, oli selgelt enam, kui neid, kes soovisid kindlalt edasi sammuda. Olgugi et Reformierakond võitis valimised, näitasid nii Keskerakonna kõrge toetus kui ka uute erakondade parlamenti pääsemine seda, et rahvas ootab vaheldust Reformierakonna poliitikale. Ka sotsid ja IRL lubasid valimiste eel suuri muudatusi ellu viima asuda. Täna aga näeme, et oravate esimese kutse peale joosti kiirelt kohale ning aidatakse Reformierakonnal rahvavaenulikku poliitikat ajada. Sellest ka valitsusliidu madalamad reitingud," lausus Simson.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel seletas partei toetuse tõusu sellega, et Vabaerakonna põhimõtted on saanud ühiskonnas arusaadavaks.

"Ja muidugi see maksuteema, milles koalitsiooniläbirääkimiste käigus üritati ka meile omistada ideid, mida meil kindlasti ei ole. Kui me rääkisime tulumaksumäära tõusust, siis teisalt me rääkimise sellest, et maksuvaba miinimum eeskätt peab tõusma. Ja Reformierakond, kes süüdistas meid kavatsuses makse tõsta, on ilmselt nüüd sattunud ise kriitika alla, sest enne valimisi, aga ka koalitsioonilepet tehes häbeneti väga rääkida sellest, mis see kõik maksma läheb ja kust see raha võetakse," lausus Herkel.

EKRE liige Jaak Madison aga ütles, et Reformierakonna (RE) toetuse langus ei tule talle üllatusena ning et tema arvates hiljemalt sügiseks on EKRE ja Vabaerakond toetusnumbrite poolest nii IRList kui ka sotsidest ees, sest valitsuskoalitsioon üritab maksutõusud järgmiseks aastaks enne suve läbi suruda, mistõttu võib valitsevate erakondade toetus veelgi langeda.

"Siiamaani EKRE ja tegelikult ka Vabaerakond on väga selgelt näidanud oma selgroogu. Ma arvan, et see põhimõttekindlus ja oma seisukohtadest kinnihoidmine tegelikult just tõstab populaarsust ja näitab rahvale seda uut poliitikat," nentis ta.

Ka Simson ütles, et valitsuskoalitsiooni ja eriti Reformierakonna reitingud langevad tulevikus veelgi, sest alles nüüd on inimestele pärale jõudmas, mida Reformierakonna järjekordne valitsus endaga kaasa toob. "Ilusate lubaduste varjus, nagu näiteks lastetoetuste kasv ja tulumaksuvaba miinimumi kasvatamine, saavad inimesed löögi kaudsete maksude näol, mis jätab nende rahakotti märksa suurema augu," märkis ta.