Maailm

Kreeka viimane lootus – Venemaa gaasitoru ettemaks (2)

Õhtuleht.ee, 20. aprill 2015 07:00
TÄNAVAMEELEAVALDUS: Kandke meie võlad kohe maha! on kirjutatud plakatile, millega rahvas Ateena tänavaile tuli.Foto: AFP / Scanpix
Kreeka loodab juba homme sõlmida Venemaaga kokkuleppe gaasitoru ehitamiseks ning tahab ettemaksuna saada kuni viis miljardit eurot, teatas Spiegel online. Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles ajakirjale, et ta ainult rõõmustab, kui sarnane kokkulepe sünnib. "Kuid see ei lahenda Kreeka ees seisvaid probleeme," lisas Schäuble kohe.

Kreeka on jätkanud jõupingutusi veenmaks kreeditore vähendama riigil lasuvat 324 miljardi euroni ulatuvat võlakoormat. See on 180 protsenti riigi sisemajanduse kogutoodangust. Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles, et Kreeka pankrot on võimalik, kuid praegu ollakse selleks ka paremini ette valmistatud kui veel paar aastat tagasi. Samas kinnitas ta pärast kõnelusi Kreeka rahandusministri Yannis Varoufakisega Maailmapanga kevadkokkutulekul Ameerika Ühendriikides, et kõnelused jätkuvad ning mõlemad pooled on valmis kompromissideks tagamaks Kreekale järgmise päästva laenumakse 7,2 miljardit eurot. Kui sellele liita võimalik Venemaa raha, siis ei oleks seis lootusetu. Siiski pole Kreeka valitsus siiamaani järele andnud oma vastuseisus Brüsseli soovile saada täit kontrolli riigis tehtavate reformide üle. Ühtlasi süveneb Euroopa Liidus kahtlus, kas Kreeka suudab ennast üleüldse enam rahastada. Ta vajab lähiajal 1,7 miljardit eurot palkade ja pensionide maksmiseks ning tuleval kuul miljard eurot intressimakseks Rahvusvahelisele Valuutafondile.

Samal teemal

"Kui vaja, siis korraldame uued valimised, et saada rahvalt mandaati võitluse jätkamiseks kas või eurotsoonist lahkumise hinnaga," ähvardas nädalalõpul taas valitsuse kõrge ametnik.

Reaalset abi võiks Kreeka niisiis loota ainult Venemaalt, kes otsib alternatiivset marsruuti oma gaasi toimetamiseks Euroopasse läbi Türgi. Kreeka oleks sealt tuleva ühenduse loogiline jätk. Kuid president Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ruttas kohe kinnitama, et mingit sarnast gaasitorukokkulepet pole sõlmitud ja sellest ei olnud ka juttu Kreeka peaministri Alexis Tsiprase äsjase Moskva visiidi ajal. Mõnedel andmetel on Kreekal siiski veel üks lootus – erastada Pireuse hiiglaslik kaubasadam või müüa see Hiinale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee