Eesti uudised

Lisatud Kanal 2 "Reporteri" video!

Rõivase eksnõunik rääkis, kuidas valitsuses tegelikult töö käib (79)

Teet Teder, 18. aprill 2015 07:00
Ruta ArumäeFoto: Liis Treimann / Postimees
"Ma tänan Ruta Arumäed nende nelja kuu eest ja soovin talle edu uutes väljakutsetes," andis Rõivas ühelauselise kommentaari pärast seda, kui oli lugenud oma endise nõuniku Ruta Arumäe kriitilist arvamusartiklit Postimehest. Arumäe kirjutas, et riiki juhitakse ainult Exceli tabeleid vaadates ja peaminister oma majandusnõuniku käest nõu ei küsi.

Samal teemal

"Sellest mõnest kuust sedavõrd laiu üldistusi kogu Eesti avaliku sektori kohta teha on kindlasti väga tugev liialdus. Sellist üldistust ma õigeks ei pea," ütles Rõivas Eesti Raadiole.

Rõivase enda valitsuse minister Urve Palo on aga Arumäega nõus. Endine majandusnõunik kirjutas, et riigisektoris toodetakse meeletul hulgal infomaterjali, millele kulub palju ressurssi, aga seda ei jagata erasektoriga ja riigisektoriski palju ei kasutata ja Palo kommenteerib Facebookis: "Minagi sain tõelise ehmatuse osaliseks, kui kaheksa aastat tagasi rahvastikuministri ametisse asusin – kui palju kulutab riik maksumaksja raha uuringutele ja analüüsidele, et siis neist järeldusi mitte teha. Paraku on selline hoiak jätkunud kõik need aastad. Kui uuring läheb vastuollu valitseva dogmaga, siis on selle koht lauasahtlis."

Uuringutulemusist valitsus ei hooli

Urve Palo toob näite värskest uuringust majutusteenuse käibemaksumäära tõstmise mõjudest, mille tegi Eesti konjunktuuriinstituut. "Seal toodi selgelt välja, et maksuerisuse kaotamine toob oodatava tulude kasvu asemel kaasa hoopis riigi turismitulude vähenemise, töökohtade kadumise ja varimajanduse süvenemise."

Uus valitsus otsustas uuringule risti vastupidi.

Arumäe kritiseerib, et nelja kuuga, kui ta nõunikuna ametis oli, ei tundnud keegi riigi majandusliku käekäigu vastu huvi. Arumäe kirjutas, et majandusnõuniku koha, mida ta täitis, võiks üldse kaotada. "Nõu saada peaminister ei soovinud. Ega ka keegi muu riigisektoris laiemalt," kirjutas Arumäe oma arvamuses.

Reformierakondlased avasid turmtule

Riigikogulane Liina Kersna, kes oli eelmise valitsuse ajal peaministri büroo juht, ruttas kohe kinnitama, et tema ei kuulnud Arumäe suust ühtegi ettepanekut, kuidas teha asju paremini. "Meil olid peaministriga igal hommikul koosolekud, kus kõik nõunikud said öelda seda, mis hingel, algatada arutelusid, tõsta teemasid. Ma ütlen liialdamata – ma ei mäleta ühtegi koosolekut, kus ta oleks mõne initsiatiiviga välja tulnud. Vaikus," räägib Kersna Õhtulehele. "Kõrvaltvaatajana on ikka lihtsam ja ka populaarsem kritiseerida, kui ise midagi reaalselt ära teha."

Arumäe kirjutas veel: "Minu jaoks oli veidi naljakas, kui käisin esinemas välismaal ja esinemise teemaks oli see, kuidas peaksid investeeringud Eestisse tulema. Slaidid, mida riigisektoris kasutatakse, pärinevad 2003. aastast ning neid tuli järjest välja praakida – sest neid argumente, miks siia investeerida, on järjest vähemaks jäänud."

Sellistest slaididest ei tea Liina Kersna midagi. "Kui tõesti jõudsid temani mingeid teid pidi slaidid aastast 2003, mida mina näinud ei ole, siis ta oleks võinud need kaasajastada ja teistele kasutamiseks saata," ütles ta.

Sõna võttis ka Reformierakonna vana kala Jürgen Ligi. "Mina ei kuulnud teda kordagi rääkimas ega näinud ainustki tema memo, kuigi ootasin, et midagi kostuks," vahendas Delfi. Valitsust kaitsma asunud Ligi pisut võltsis: ta oli sunnitud ministrikohalt tagasi astuma ehk koos Arumäega ta valitsuses ei töötanudki.

Koos Arumäega töötas valitsuses minister Jevgeni Ossinovski (SDE) ja tema Arumäe julget arvamust, et riigi juhtimine ei liigu kuhugi, ei kritiseeri. "Arvan, et stagnatsiooni põhjuseks ei ole niivõrd peaministri isik, vaid asjaolu, et valija kaasabil on Reformierakond olnud kümnel viimasel aastal järjest valitsuse juhtpartei. Sellest tulenevalt on osast Reformierakonna dogmadest saanud juba riigidogmad," ütleb Ossinovski.

Ja mida Rõivas kogu sellest tormist õppis?

"Ma usun, et õppetund sellest loost on see, et kui inimesed tulevad tööle, siis tuleb märksa põhjalikumalt enne läbi arutada, millised on nende ootused sellele ametile ja väga hoolega hinnata ka seda, kes on valmis meeskonnatööks ja kes on valmis initsiatiivi haarama," rääkis ta ERRi uudisteportaalile.

Majandusteadlane Vitsur: Rutal on õigus!

Vitsur, nagu Arumäegi, ütleb, et ega riik erasektoriga koostööd ei tee. Lausa nii, et paistab sellega teiste ees eriti silma. "Siin on majandusfilosoofiline teisitimõtlemine. Meie püha dogma on olnud 25 aastat, et riik eraettevõtlusesse ei sekku ja erandeid ei tee. Ja seetõttu polegi eriti midagi arutada. Aga neid inimesi, kes teavad, kuidas maailmas eri riigid ja ettevõtted koos töötavad, neid häirib see kõvasti. Valitsusaparaati ei häiri üldse. Nii on jube lihtne. Rutal on õigus," ütleb Vitsur. "Igas riigis on teisiti. Eesti on täiesti erandlik riik."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee