Eesti uudised

Milles peitub eduka börsikauplemise saladus? (1)

Õhtuleht.ee, 18. aprill 2015 17:44
Foto: Reuters / Scanpix
Ameerika finantsist Bernard Baruch teenis 20. sajandi alguses aktsiaturul terve varanduse. Kui küsiti tema edu saladuse kohta, olevat ta vastanud: "Ma müüsin alati liiga vara."

See lause meenutab meile, et turu ajastamine on alati olnud keerukas ettevõtmine. Investorid kalduvad turgudel tõuse ja mõõnasid nähes muutuma emotsionaalseks – nad müüvad impulsi ajel ja mitte strateegiast lähtuvalt, kirjutas Business Insider.

Aastakümneid on uuringud näidanud, et emotsioonide ajel kauplemine ajab investori suurde lõhesse. Ikka ja jälle on tõestatud, et hoogne kauplemine selleks, et turul just nimelt seda õiget ajahetke tabada, on üks hullemaid asju, mida investor võib teha.
Investeeringust lahtiütlemiseks võib olla mitmeid häid põhjuseid, kuid lootus ajastada tipphinda ei kuulu nende hulka.

Investeeringu müümise ja muutmise tegelik põhjus saab olla liikumine millegi parema juurde. Seepärast tuleb enne varade müümist endalt küsida: Millega kavatsen selle asendada?

Näiteks võib olla kasulik müüa investeerimisfondi (eriti kui mõeldud pikaajalise tuuminvesteeringuna), mille haldustasud ja muud kulud on kõrgemad kui mõnel sarnasel sama investeerimiseesmärgiga fondil. Siis võib selle fondi asendamine odavamate, mitmekesisemate ja maksuefektiivsemate fondidega olla väga mõistlik.

Kuid püüda lühiajalist tulemuslikkust – ehk teisisõnu müüa äsjaseid kaotajaid ja osta äsjaseid võitjaid – on alati halb mõte.

On tähtis märkida, et müügiotsusega, eriti kui tegemist on üksikute väärtpaberitega, kaasneval olulisel probleemil ei ole midagi pistmist kuludega, küll aga suurel määral emotsioonidega.

Psühholoogias on see tuntud kui vastumeelsus kaotada. Me tunneme kaotusvalu tugevamalt kui võidurõõmu. Seepärast jätavad inimesed teadlikult raha lauale, et vältida kaotusest põhjustatud valu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee