Maailm

Firmajuht vähendas alluvate palga tõstmiseks üle 14 korra oma palka (6)

Aadu Hiietamm, 17. aprill 2015 07:00
PALK TÕUSEB: Seattle’is tegutseva Gravity Paymentsi 120 töötajat kuulsid firmajuht Dan Price’ilt, et nende miinimumaastapalk tõstetakse kolme aastaga 70 000 dollarile. Praegu on nende keskmine aastapalk 48 000 dollarit.Foto: Ted S. Warren
USA Seattle’i firma Gravity Payments asutaja ja juht Dan Price lubas 120 töötajale, et tõstab kolme aastaga nende miinimumpalga 70 000 dollarile aastas. Oma aastapalga vähendab ta ühelt miljonilt dollarilt samuti 70 000 dollarile, vahendab Spiegel Online.

Dan Price on noor firmajuht, 30aastane. Seattle’is tegutsevas ja makseid vahendavas firmas Gravity Payments töötab 120 inimest. Nende senine keskmine aastapalk oli 48 000 dollarit. 30aastane Dan Price võttis aastas palgana välja üle 20 korra rohkem – üks miljon dollarit.

Soovib alluvatele rõõmu valmistada

Dan Price luges 2010. aastal USA Princetoni ülikooli tehtud palgauuringust, et ameeriklased soovivad teenida vähemalt 70 000 dollarit (65 400 eurot) aastas, et olla õnnelikud. Uuringu autorid toonitasid, et see summa on inimeste motiveerimiseks piisav, suurem raha ei pane neid paremini töötama ega veel õnnelikumana end tundma.

Dan Price analüüsis firma majandusnäitajaid ja leidis, et suudab kõigile töötajatele maksta 70 000 dollari suurust aastapalka. Selleks otsustas ta oma aastapalga vähendada ühelt miljonilt dollarilt samuti 70 000 dollarile. Ülejäänud raha tuleb firma kasumist, millest Price lubab palkadeks maksta kuni 80%.

Töötajad võtsid Dan Price’i lubaduse vastu aplausiga. Lubatud palgatõus puudutab 70 töötajat, kellest 30 palk kasvab kaks korda.

Firmas kommunikatsioonikoordinaatorina töötav Hayley Vogt (24) teenis seni 45 000 dollarit aastas. Ta ütles pärast palgatõusust kuulmist: "Kõik räägivad kõrgematest palkadest. Tore, et lõpuks keegi ka tegudeni jõuab." Vogti aastapalk tõuseb 25 000 dollari võrra.

Rõõmus on Alyssa O’Neal, kelle palk kasvab kaks korda. "Minu eesmärk on 21aastaselt elada oma majas ning nüüd on see ka võimalik. Ma olen lihtsalt vaimustunud, rõhutas ta.

Elab tagasihoidlikult

Dan Price usub, et palgatõus aitab alluvatel täita oma unistusi. "Loodan, et nad võivad endale maja osta ja laste hariduseks raha kõrvale panna," ütles ta.

Dan Price on seni elanud tagasihoidlikult. Ta on pärit Idaho osariigist maalt, sõidab 12 aastat vana Audiga, mille läbisõit on 140 000 miili, ja elab kolmetoalises korteris. Ka uuest palgast piisab aeg-ajalt lumelauaga sõitmas käimiseks ja sõbrannale baaris väljategemiseks. Kui aga firma kasum tõuseb plaanitud tasemele, siis on ta valmis oma palka taas tõstma. "See on hea motivatsioon," ütleb ta.

Tavatu sammuga hoogustas Dan Price Ameerika Ühendriikides diskussiooni miinimumpalga üle. USA suurfirmade juhid teenivad praegu koguni 354 korda keskmisest töötajast rohkem. Nüüd aga leidus noor mees, kes vähendab oma miljonipalka üle 14 korra ja ütleb, et sellest talle piisab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee