Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 16. aprill 2015 07:04
Reformierakonna maksupoliitika on ajanud paljudel Eesti inimestel harja punaseks, kuid Soome veebipanga Nordneti idee kohaselt võiksid riigid toimida ka nii, et inimestelt polekski vaja makse koguda. Kuidas see on aga võimalik?

Nordneti idee on äärmiselt lihtne ning selle ainukene miinus peitub asjaolus, et idee teostumiseks kulub üksjagu aega, edastas Uusi Suomi.

Panga idee kohaselt võiks näiteks Soome igal aasta investeerida ühe protsendi oma eelarvest rahaturgudele. Arvestades, et Soome eelarve oli mullu 54,5 miljardit euro ja kui investeeringute keskmine reaaltootlus on 6,6 protsenti aastas, siis kuluks 72 aastat, et koguda 870 miljardi suurune kapital.

Kui sellise summa tootlus oleks 6,6 protsenti aastas, siis piisab vaid teenitud intressidest, et katta Soome kulud ilma kodanikelt makse kogumata.

Kommentaarid  (8)

Loomulikult pole makse vaja. 27. august 2015 20:19
Maksud on välja mõeldud, et hoida rahvast kontrolli all.
ms parteitu 16. aprill 2015 10:49
Osaline sotsialistlik, endine Eesti majandusmudel on: kogu tööstus, põllumajandus, transport, laevandus, lennundus, kapital (raha) on riigi valduses, mille eesmärk ei ole ainult kasumit igahinnaeest teenida, vaid ka doteerida, järgiaidata nõrgemaid valdkondi. Võimaldas tasuta, hästi kättesaadavat arstiabi, haridust, tasuta kortereid ja kindlustas kogu elanikonna tööga. Kogu süsteemi juhiti lühi ja pikaajaliste plaanidega, (plaanimajandusega). Majanduskasv, halvematel aastatel mitte alla 10% keskmiselt 17-19% ja parimatel aastatel tunduvalt üle 20 %. Puudus maksude kogumise süsteemgi ja isegi selline ametkond kui MAKSUAMET. Võimaldas äraelada kogu rahval.
Hiina on ainuke kus toimib sotsialistlik majandusmudel jätkuvalt edukalt ja on Hiina viinud maailma esimeseks tööstusriigiks.
Kapitalistlik, praegune Eesti majandusmudelil on määravaks pangandus ja käputäis eraisikuid, kes omavad suuremosa kapitalist (rahast), mida investeeritakse ainult kasumuslikult. Kõik on tasuline maksustatakse kõike mida võimalik ja võimalikult kõrgelt, rahva elatustaset arvestamata. Võimaldab normaalse äraelamise väiksemal osa rahvastikust.
Sobib hästi poliitikutele, ärikatele, luuseritele jne...
Huvitav miks nii "hästi"töötav sistema lõppes täieliku collapsiga... 16. aprill 2015 11:46
Ainult USA toiduabi aitas "superriigil" suurt nälga vältida...
Võitlemine 16. aprill 2015 18:16
selle korra ründajatega, loomulikult – õõnestajad tungisid uksest ja aknast, maa alt ja pealt, lõpuks kosmosestki!
Neile ei suudetud lõpuks enam vastu seista...
Aga tõsisemalt; väide, et "riik on halb peremees" EI PRUUGI TÕELE VASTATA. Mõelge selle üle, härrad seltsimehed.
@ Võitlemine 16. aprill 2015 19:13
Tambovskij volk sulle seltsimees.
Mäletan, .... 17. aprill 2015 06:39
....et USA toiduabi ilmus Eestisse viiekümnendate lõpul ja kuuekümnendate algul. Seitsmekümnendatel ja kaheksakümnendatel oli Eesti NSV kümnemiljoniliste, Leningradi ja Moskva jaoks arvestatavamaid TOIDUABI teostajaid. Setsmekümnendatel hakkas Eesti põllumajandud kiiresti arenema ja arenes, kuni Laar leidis, et kolhooside-sovhooside tehnika on tarvis ärikatele rikastumiseks anda. Piisanuks vaid majandite ümbernimetamisest Riiklikeks Aktsiaseltsideks ja maal oleks praegugi võimalik elada.
A.H. 16. aprill 2015 19:12
Ja kus sinu, nn endine Eesti majandusmudel nüüd on? Lentas kogutäiega *ersse, sest polnud jätkusuutlik. Kui hästi seal ära elati on iseküsimus, sama moodi keegi elas, aga keegi vireles näruse palga eest. Mõni nagikolhoosnikud kuuekümnendate aastateni ja GULAG-i orjad ei saanud sedagi. Miks sa ei maininud sellest, et raudne eesrie takistas tolleaegsete Kalevipoegade väljarännet. Ja sina, kui arvuti ja interneti omanik, oleksid tolles mõistas rahvavaenlane, kes oleks jossi ajal saanud kuuli kuklasse, nikita ajal 15 aastat metsatööd või Ljona ajal veedaksid oma elupäevad Paldiski maante nurgapealses asutuses. Ha-ha-haa
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS