Eesti uudised

Pisitüdruku sandistanud kasuisa peab 9 aastaks vangi minema (19)

Karoliina Vasli, 16. aprill 2015 07:00
KOHTUVESKID JAHVATAVAD EDASI: Egert Must kuulas eile Liivalaia kohtumaja istungisaalis süüdimõistvat otsust, ent ta ei lepi sellega ning esitab apellatsiooni. Foto: LAURA OKS
Oma elukaaslase kaheaastast tütart löönud ja ta vastu seina lükanud Egert Must mõisteti eile kohtus üheksaks aastaks vangi. Mees ja tema kaitsja peavad otsust ebaõiglaseks, sest lapse hoolimatu ema pääses kokkuleppemenetlusega kohe vabaks.

Egert Must (33) oli ilmselt juba enne otsuse kuulmist veendunud, et karistus tuleb karm, sest kohtusaali tuli ka koos mapiga, mille vahel apellatsiooniavaldus. Mees vaatas ainiti enda ette või aknast välja. Kui üks ajakirjanik uuris, kas ta sooviks meediale midagi öelda, Must vaikis. Kui tema endine elukaaslane, kaheaastase Emily ema Keiti Voogre võis viimase kohtuistungi järel otse vabadusse jalutada, siis Must peab aastaid trellide taga istuma. Harju maakohus tunnistas ta süüdi korduvas kehalises väärkohtlemises, eluohtliku tervisekahjustuse tekitamises ning mõistis talle liitkaristuseks üheksa-aastase vangistuse. Karistuse kandmise algusajaks peetakse Musta kahtlustatavana kinnipidamise päeva ehk 2014. aasta 18. septembrit.

Samal teemal

Must peab tasuma ka menetluskulud 2922,63 eurot ning kannatanu esindajale ehk väikese Emily isale maksma 50 000 eurot. Isa oli kohtus kohal ja kuigi ta ajakirjanikega suhelda ei soovinud, võis tema enesekindlast näoilmest lugeda, et ta oli otsusega rahul.

Nii tugev hoop, et plaat mõranes

Just Musta süül vajab Emily siiani ravi ega saa ilmselt kunagi tavakoolis õppida, kuna on teistest lastest arengus maas. Kohtus leidis tõestust, et Must peksis kaheaastast Emilyt mullu septembris korduvalt. Vägivallatsemine päädis sellega, et 16. septembril lükkas ta lapse peadpidi vastu dušinurga kahhelseina. Vahemaa oli vaid paarkümmend sentimeetrit, ent plaati tekkis mõra. Peale peavigastuse tuvastati lapsel hiljem ka lõualuutrauma.

"Ettevaatamatusega ei saa kedagi ju lükata, see on vägivald," toonitas kohtunik Helve Särgava eile kohtuotsust põhjendades. Kuigi üheksa aastat on pikk aeg, nõudis prokurör isegi tosinat vangla-aastat. Määravaks said kergendavad asjaolud, näiteks see, et Musta pole varem kriminaalkorras karistatud ning et ta Emilyle tehtut kahetses. Kohus tõi ka välja, et Keiti Voogre oli oma lapse suhtes äärmiselt hoolimatu. "See ei vähenda süüdistatava süüastet, kuid kahtlemata teatud soodustingimus see oli," ütles Särgava.

Kaitsja: "Otsus oli ebaõiglane."

Istungi järel ulatas Must oma kaitsjale Natalia Lausmaale käsitsi kirjutatud apellatsiooni, et otsus vaidlustada. Ka advokaat oli lahendis pettunud. "Ta (Must – toim) sai liiga palju," toonitas Lausmaa. "Otsus oli ebaõiglane."

Kaitsja tõi võrdluseks välja, et pisikese Emily ema Keiti Voogre pääses kokkuleppemenetluse korras vaid tingimisi karistusega ja on juba vaba.

"Minu arust prokurör väga ülekohtuselt leidis, et ema ei ole peaaegu üldse mitte milleski süüdi ja kõiges on süüdi Egert, kes võttis võõra lapse, toitis teda, kattis teda ja tegeles temaga ja nüüd on siis süüdi," leidis advokaat Lausmaa, et mõlemaid võinuks arutada üldmenetluses ja siis oleks ehk lahendid olnud teistsugused.

Kask nentis, et Musta karistus on mõnevõrra leebem, kui ta küsis. "Kas kohtuotsust vaidlustada või mitte, selle otsustan pärast põhjalikku kohtulahendi motiividega tutvumist."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee