Eesti uudised

Nalja pole: Seaküla Simson mõisteti politseimantli kandmise eest süüdi (13)

Juhan Haravee, 16. aprill 2015 07:00
Õiglus sündigu: Kupu külavanem Peeter Kivimäe (vasakul), õigusjumalanna Iustitia (taamal) ja Seaküla Simson eile kohtumaja ees politseis registreeritud piketil. Foto: Stanislav Moškov
Kohus mõistis eile Seaküla Simsoni ehk kunstnik Aivar Simsoni politseimantli kandmise eest süüdi. Kunstnik tuvastas aga kohtumaja tooli küljest endatehtud vapi, mis tema teada telliti presidendi kantselei jaoks.

Eile keskpäeval seisid Tallinnas Harju maakohtu Liivalaia kohtumaja ees kaks tõsist meest. Kuusalu valla Kupu küla vanem ja Näkiallika tööriistamuuseumi peremees Peeter Kivimäe oli tulnud toetust avaldama oma kamraadile, skulptor Seaküla Simsonile, keda riik oli paari päeva eest ähvardanud rahast ja vammusest ilma jätta. Põhjuseks, et Simsoni nime kandev isik kasutas 9. veebruaril käesoleval aastal ebaseaduslikult sinist värvi politseiõlakutega mantlit.

Samal teemal

Avaliku meeleavalduse nagu kord ja kohus registreerinud Kupu külavanem hoidis käes Simsonit toetavat plakatit. Seljas oli mehel politseimantel, millelt eraldusmärgid igaks juhuks kõrvaldatud. Hullema ärahoidmiseks oli ta pähe tõmmanud Vene tankisti kiivri ehk šlemi.

Kohal oli muidugi ka Simson ise, kelle keha kattis uhkelt otse Rootsi kuningriigist pärit päevinäinud mundrikuub. Mees kinnitas, et rootslastega tal hetkel mingit hõõrumist käsil ei ole.

Enne kui kohtunik Alari Möldre kohtusaali number 403 siseneda jõudis, haaras Simson taskust mõõdulindi ja tõttas kohtuniku massiivse tooli juurde. "18 sentimeetrit – see on ju tõesti minu oma," teatas Simson võidukalt vapi mõõtmise tulemuse. "Mul kästi veel metsaliste lõuapärad laiemini lahti teha. Neid koonusid on minu näpud korrigeerinud," teatas kunstnik rõõmsalt, kuid muutus samas tõsiseks – mis õigust on tal loota kohtust, kes presidendi kantselei tarvis tehtud vapi pihta paneb. Kõhutunne ei peta – kunstniku arvates tema loomingut näpanud riik ei andesta talle külmkambris jääskulptuure meisterdades politsei vana vormimantli kandmist.

"Kohus otsustas Aivar Simsoni süüdi mõista väärteo toimepanemises," loeb Möldre otsust, "ning mõista karistuseks rahatrahv 20 trahviühiku ulatuses, s.o summas 80 eurot. Politseimantel koos õlakutega, millel on neli suurt tärni, konfiskeerida ning hävitada kohtuotsuse jõustumisel."

Otsus ajab Simsoni silmanähtavalt endast välja. Talle kuuluva eksemplari eest allkirja ja omakäelist märkust kirjutades lähevad mehel sõnad sassi ja kohtunik Möldre annab käsu tuua puhas leht, et kirjutamine saaks otsast alata.

Pärast formaalsusi söandab Simson siiski veel kord kohtuniku poole pöörduda ning palub teavet, kuhu pöörduda talt pihta pandud vapi asjus. Kohtunikule jääb loomeinimese mure ilmselgelt hämaraks, kuid Simsonile soovitab ta edaspidi oma asju ajada advokaadi vahendusel.

Vahetult pärast istungit annavad Simson ja tema advokaat Indrek Repnau ajakirjanikele kohtusaali ukse taga kiire pressikonverentsi. "Seitsme päeva jooksul tuleb ära otsustada ja kohtule teada anda, kas kaevatakse otsus edasi või mitte," ütleb Repnau. "Kuna olen protsessi lülitunud alles hiljuti, pean toimikumaterjalidega kõigepealt põhjalikult tutvuma."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee