Eesti uudised

42AASTASELT ESIMESE LAPSE SÜNNITANUD NAINE: ma olin riski-riski-riski rase! (118)

Katrin Helend-Aaviku, 15. aprill 2015 07:00
ÕNNELIK: Viljandi lasteteatri Reky looja ja juht Kadri Paldra ei olnud kunagi unistanud ega isegi mõelnud emaks saamisest. Nüüd on ta õnnelik emme.Foto: Anna Volmer
"Mul oli meeletult kõrge vererõhk. Hakati uurima, miks see nii kõrge on, ja siis avastati ka tromboosioht," ütleb 42aastaselt esimest korda emaks saanud Kadri. 

Lapsest ei olnud ta varem kunagi unistanud, unistas hoopis oma teatrist. Unistuste teatri lõi ta juba aastaid tagasi ja praeguseks on sellest saanud 20aastase staažiga lasteteater. 

Samal teemal

Kurg tõi beebisõnumi 

Iga lapse sünd on ime, aga Krete ilmaletulemise teeb veelgi imelisemaks see, et tema ema jäi esimest korda lapseootele alles 42aastaselt ja oli enda sõnul riski-riski-riski rase. "See on küll ainult minu enda arvamus ja tunnetus, aga kui ma ei oleks olnud niivõrd heade ja hoolitsevate arstide hoole alla, siis tõenäoliselt seda last ei oleks olemas," räägib Kadri, kes maadles raseduse ajal ülikõrge vererõhu ja tromboosiohuga.

Kuigi paarkümmend aastat lasteteatri asutaja, juhina ja näitlejana on loonud Kadri ümber mängulise fantaasiamaailma, ei ole ta kunagi tõsiselt võtnud rahvajuttu sellest, et kurg toob lapsi. Kui aga aasta ja seitse kuud tagasi üks toonekurg Kadri auto juures häirimatult ja lausa pealetükkivalt jalutas ega kavatsenud kangekaelselt isegi siis minema lennata, kui ta talle lähedale läks, tundus lugu juba päris veider. Naljakas juhtum ununes aga peagi. Kui Kadri mõni nädal hiljem arsti juurde täiesti tavapärasesse kontrolli läks, selgus üllatusena, et ta on teist kuud rase. See tähendab, et Kadri oli iseenda teadmata juba siis lapseootel, kui ta beebisõnumit tooma tulnud kurega kohtus.

"Kui ma olin 16aastane, siis unistasin sellest, et mul oleks oma väike teater. Lapsesaamisest ei olnud ma aga kunagi unistanud. Ma ei tahtnud üldse lapsi saada. Aga kui sattusin juhuse tahtel nädalaks oma sõbranna väikest last hoidma, tundsin, et nüüd on minu jaoks see õige aeg."

Kadri sõnab, et see ei olnud plaanitud rasedus, aga kindlustunde küpses eas lapsesaamiseks andis kindlasti teadmine, et kõrval on toetav elukaaslane. 

Arstide hool

Kadri võttis end Viljandis arsti juures rasedana arvele. Kolmandal raseduskuul läks ta kindluse mõttes Tartu erakliinikusse Elite tegema lapse sünnieelset Oscari testi. Seal selgus, et tema kõhus kasvab lootega sama suur, nelja- kuni viiesentimeetrine tsüst. Viljandi arst ei olnud seda avastanud. See kõigutas Kadri usaldust tema vastu niivõrd, et ta otsustas kuni sünnituseni jääda hoopis Tartu tohtrite hoole alla. Nad jälgisid tsüsti kogu raseduse aja, et see suuremaks kasvades last ei ohustaks.

"Mul oli ka meeletult kõrge vererõhk. Alumine rõhk oli sama kõrge, kui tavaliselt on ülemine! Hakati uurima, miks see nii kõrge on ja siis avastati tromboosiohtki. Ma olin riski-riski-riski rase!" räägib Kadri, et arstid ja elukaaslane olid tema pärast rohkem mures kui ta ise.

"Ise ma küll ei tundnud, et mul midagi viga oleks."

Energiline, nagu Kadri on, oli ta harjunud raskeid asju tõstma, lavadekoratsioone tassima ja muidu uljalt tegutsema. Võttis aega, enne kui talle jõudis kohale, et nüüd tuleb arvestada ka kõhus oleva pisikese inimesega. Tohtrid hoidsid tal hoolega silma peal ja vahel tuli lapseootel tulesädet ka kindla sõnaga ohjes hoida.

Kadri arvab, et kui sellist kindlasõnalist hoolitsust poleks olnud, oleks ta vist samamoodi edasi rahminud nagu varem ja ta ei taha mõeldagi, kuidas see lapsele oleks mõjunud. "Arstid ütlesid, et kõiki näitajaid arvestades tuleb aga tõenäoliselt teha keiser. Ja nii oligi. Kui sünnitama läksin, hakkas vererõhk kiiresti tõusma. Arstid olid rohkem mures kui mina. Doktor Sõritsa tuli selleks ajaks lausa ise kohale," meenutab Kadri.

Aastaseks saavat väikest Kretet võib poolnaljatades nimetada Eesti noorimaks näitlejaks. Ta oli vaid neljakuune, kui tema Viljandi laste­teatrit juhtiv ema andis talle etenduses "Pöial-Liisi" pisikese põrnikapreili osa. Praegu lööb ta emaga koos kaasa etenduses "Vembu ja Tembu".

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee