Imre Sooäär ütleb, et keegi ei üritanud Martin Helmet (pildil) ega tema tegevust naeruvääristada. Foto: Arno Saar
Karoliina Vasli 15. aprill 2015 07:00
Riigikogulaste Martin Helme ja Imre Sooääre tuline vastasseis päädis sõnasõja ja isegi kõrvalseisjate ähvardustega. Traditsioonilise pere kaitseks loodava toetusrühma moodustamine lükkub edasi.

Üleeile hakati EKRE eestvedamisel riigikogus looma saadikute toetusrühma traditsioonilise pere kaitseks. Rühmituse etteotsa kandideeris ka kooseluseaduse üks põhitoetajaid, reformierakondlane Imre Sooäär. "Martin Helme luges paaniliselt ühenduse asutajaliikmete hääli kokku ja nähes, et hakkab esimehe kohta kaotama, haaras ta allkirjadega asutamisdokumendi ja põgenes saalist, ignoreerides sellega riigikogu töö- ja kodukorra seadust ja võttes võimaluse ühenduse esimehe demokraatlik valimine lõpuni viia," kirjutas Sooäär Facebooki kontol.

Helme arvates oli Sooäärel ja tema semudel kindel plaan EKRE-le kui uuele tulijale ja poliitmänge veel mitte nii põhjalikult tundvale uustulnukale vingerpussi mängida ja uue toetusrühma töö pea peale pöörata ehk teisisõnu see toetusrühm kaaperdada. Helme teadis, et on inimesi, kes sooviksid grupiga liituda, ja ta läks neid otsima, mitte ei põgenenud.

EKRE fraktsiooni nõunik Urmas Espenberg märgib, et nii reformikate käitumise kui ka Helme komandeeringus viibimise tõttu on toetusrühma moodustamisel aeg maha võetud. "Kui Martin Helme tagasi tuleb, läheb asi edasi," ütleb ta.

Ei üritatud alavääristada

Sooäär räägib Õhtulehele, et keegi ei üritanud Helmet ega tema tegevust naeruvääristada. "Vastupidi. Saadikurühmadesse kuulumine on vaba erinevalt alalistest komisjonidest ja fraktsioonidest, mida ei saa saadikud ise valida," seletab ta.

"Helme käitumine oli pretsedenditu ja ebaviisakas kolleegide suhtes, sest ilmselgelt ei tahtnud ta arvestada riigikogus valitseva demokraatiaga ja kõigi saadikute õigusega teemades kaasa rääkida."

Miks kibeleb Sooäär kooseluseaduse toetajate vastaste sekka? Selleks, et tema ja ta mõttekaaslased soovivad seaduseteemat edasi arutada. "Just erakondade ülestes saadikuühendustes on võimaik avatud debatt."

Sooääre Facebooki postitus sai väga palju tagasisidet. Poliitiku kinnitusel öeldi palju negatiivsetki. "Kritiseerijad olid peamiselt EKRE liikmed ja nende toetajad. Kirjutati ka, et mind ootab ees Kloostrimetsa kalmistu."

Kooseluseaduse rakendusaktide arutelud seisavad parlamendis veel ees ja EKREst öeldakse, et nad annavad endast kõik, et need ei jõustuks.

"Me pole selles asjus riigikogus ka üksi. Ning loomulikult on meil seljataga avalik arvamus. Vahendite valik rakendusaktide läbikukutamiseks on tegelikult lai ja me kasutame vastavalt vajadusele neid kõiki," ütleb Espenberg.

Vabad käed

Toetusrühma moodustamisel on parlamendisaadikutel üsna vabad käed. Riigikogu kommunikatsioonijuht Urmas Seaver räägib, et välja kujunenud tava järgi teavitab istungi juhataja istungi lõpus riigikogu liikmeid sellest, et moodustatakse toetusrühm (nimetab ära, mis toetusrühm see on ja et sellega liituda soovijad saavad seda teha). "Toetusrühma esimehe valimise protseduuri pole seaduses kuidagi täpselt paika pandud. Toetusrühma liikmed peavad selle omavahel kokku leppima," ütleb Seaver.

"Riigikogu juhatus võtab toetusrühma loomise üksnes teadmiseks ega registreeri ühendust. Juhatus informeerib ühenduse moodustamisest ka teisi riigikogu liikmeid."

Samal teemal

Kommentaarid  (17)

ott 15. aprill 2015 20:11
loomulikult tahtis sooäär tõsist ettevõtmist naeruvääristada,aga mida peale lolluste ühelt peedikult oodata ongi?
Gunnar Stahl 15. aprill 2015 14:14
Eks nii need pederassid ennast rahvale veel vastikumaks teevad.
Ise peavad ennast tarkadeks, kuid sellest aru ei saa, et varsti peavad enda puudust tõeliselt varjama, või põgenema sellisesse kohta , kus neid ei tunta, või muidu läheb neil elu tõsiselt väljakanatamatuks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS