Maailm

Vägistamised, sundabielud ja kividega surnuks loopimised (12)

Aadu Hiietamm, 15. aprill 2015 07:00
LIIDER: Äärmusrühmitusse Boko Haram kuulub hinnanguliselt 15 000 võitlejat. Nende juht on Abubakar Shekau (pildil).Foto: AFP / Scanpix
Amnesty International avaldas raporti Boko Harami hirmutegudest.

Nigeeria äärmusrühmitus Boko Haram on eelmise aasta jaanuarist röövinud üle 2000 tüdruku ja naise, selgub inimõigusorganisatsiooni Amnesty International värskest raportist.

Samal teemal

Boko Haram, mis tähendab hausa keeles "lääne haridus on kurjast", on Nigeeria enamikus moslemitega asustatud põhjaosas terrorirünnakuid ja inimrööve korraldanud alates 2009. aastast. Rühmituse üks tuntumaid hüüdlauseid on "Naise koht on kodus pliidi juures". Boko Haram on avaldanud toetust ka Süürias ja Iraagis tegutsevale Islamiriigile. Kaht äärmusrühmitust ühendab usk, mõlemasse kuuluvad sunniidid.

Tuhanded ohvrid

Eelmisel aastal muutus rühmituse tegevus palju vägivaldsemaks. Amnesty Internationali (AI) värske raporti andmetel on Boko Haram tapnud eelmise aasta jaanuarist üle 5500 rahuliku elaniku. Tapetute seas on palju noori mehi, kes keeldusid Boko Haramiga ühinemast.

Üle 2000 tüdruku ja naise on rühmituse võitlejad endaga kaasa viinud. Vähemalt poolteist miljonit inimest on Boko Harami vägivalla eest kodudest põgenenud ja elavad põgenikelaagrites.

Boko Haram on alates jaanuarist korraldanud Nigeerias 46 pommirünnakut, mis on tapnud 817 inimest.

AI avalikustas raporti teisipäeval, kui möödus täpselt aasta päevast, kui Boko Harami võitlejad röövisid Chiboki linnast 276 tüdrukut. Neist üle 200 on tänini kadunud. Nigeeria armee pingutustest ja rahvusvahelisest abist hoolimata pole laste vabastamisel tehtud peaaegu mingisuguseid edusamme.

Asjatundjate hinnangul on siiani kadunud tüdrukud tapetuna mõnes ühishauas või jagatud väiksemate võitlusrühmade vahel ja tõenäoliselt viidud Nigeeriast välja. Mõne päeva eest tuli teade, et umbes 50 tüdrukut on nähtud elusana riigi kirdeosas Gwoza provintsis.

AI toetus raporti koostamisel ligi 200 tunnistaja ütlustele.

Aisha oli Boko Harami käes vangis neli kuud. Teda treeniti võitlejaks. Samal ajal tuli tal taluda vägistamisi. Sageli tegid seda korraga kuus meest.

Aisha nägi oma silmaga pealt üle 50 inimese tapmist. Üks neist oli tema õde, kes keeldus Boko Harami võitlejate käske täitmast. Tapetud maeti võsastikku kaevatud ühishauda. Relvakoolituse läbinud naisi ootas sundabielu Boko Harami võitlejaga.

15aastane Mustapha Saleh meenutas õudusega, kuidas ta osales Bama väikelinnas viie mehe ja viie naise avalikul hukkamisel. "Boko Harumi võitlejad käsutasid elanikud kohale ja käskisid hukatavad kividega surnuks pilduda," ütles ta.

20aastane Ahmed ja 18aastane Alhaji kirjeldasid Boko Harami rünnakut Madagalile mullu 14. detsembril. Kõik mehed, kes keeldusid Boko Haramiga liitumast, aeti väljakule. Seal ootasid nad hukkamist. Taparelvaks oli nuga. Ahmed rääkis, et instinkt sundis teda põgenema, kuid ta ei saanud end liigutada. Kokku hukati sel päeval vähemalt 100 meest.

Ahmed ja Alhaji pääsesid tänu sellele, et timuka nuga muutus nüriks ja ta loobus seda kasutamast.

"Kõik röövitud peab päästma ning kõik Boko Harami kuriteod tuleb põhjalikult läbi uurida," rõhutas AI peasekretär Salil Shetty.

Valitsusväed on pealetungil

Nigeeria valitsusväed on suutnud käesoleva aasta veebruarist koos naaberriikide Tšaadi, Kameruni ja Nigeri väeüksustega Boko Haramilt suuri alasid tagasi võita.

Nigeeria uueks riigipeaks valitud Muhammadu Buhari lubas, et võitlus Boko Haramiga kestab kuni rühmituse likvideerimiseni. President ütles teisipäeval, et kuigi aasta tagasi Chibokist röövitud tüdrukute asukoht on teadmata, püütakse neid leida.

Nigeeria pealinnas Abujas oli eile protestimarss, mis märkis aasta möödumist koolitüdrukute kadumisest.

Samal teemal

15.02.2018
KOHUTAV: abieluvälises suhtes olnud mees loobiti kividega surnuks
14.02.2017
Trump vestles Nigeeria presidendiga, keda kodumaal juba surnuks peeti
14.08.2016
Nigeeria islamistid avaldasid uue video kaks aastat tagasi röövitud koolitüdrukutest
16.03.2016
22 SURNUT: Nigeerias õhkasid end mošees kaks pomminaist