Juhtkiri

Juhtkiri | Maksud tõusku kohe, lubadused oodaku (13)

Õhtuleht.ee, 14. aprill 2015 18:25
Foto: Alamy/Vida Press
Valitsus ei ole meile veel öelnud, millal tõusevad koalitsioonileppes lubatud lapsetoetused, tulumaksuvaba miinimum või millal saavad vanemad kätte laste ringiraha. Teame vaid, et see peaks sündima hiljemalt nelja aasta pärast. See-eest tõuseb lubaduste peamine katteallikas kütuseaktsiis juba nüüd igal aastal kümnendiku võrra, diislikütuse aktsiis järgmisel aastal koguni 14 protsenti. Nii ongi ohtrate lubaduste toel võimule tõusnud erakonnad kindlaks määranud vaid selle, mis tempos nad meie rahakotti tühjendama hakkavad. 

Valitsusel võib olla äraspidi lähenemiseks pragmaatiline põhjus – laiali jagada saab vaid seda raha, mis on õnnestunud eelnevalt kokku koguda. Ent kogu tulevikku kütuseaktsiisi tõusule ehitada tundub riskantne. Järsk hinnatõus ei jäta tarbimisele mõju avaldamata, järelikult võib väheneda ka maksuraha laekumine. Pole sugugi võimatu, et autovedajad eelistavad edaspidi tankida naaberriikides, kus kütus odavam. Ühtlasi annab iga aktsiisitõus annab hoogu salakütusega äritsejatele ning maksupettureile, eriti kui aktsiisitõusu tulemusena jõuab meie kütuse hind jõuka Soome tasemele.

Samal teemal

Aktsiisitõusu teine mõju on aga hinnatõususpiraali käivitamine ja üldise elukalliduse tõus. Nii võib nelja aasta pärast tulumaksuvaba miinimumi tõusust loodetav 10 eurot ja lastetoetuse 15 lisaeurot osutuda peenrahaks selle kõrval, mida aktsiisitõus meist igaühe taskust ära viib.

Nõnda näevad ettevõtjad, kes ootavad valitsuselt konkreetseid samme Eesti majanduse elavdamiseks, tulevikus terendamas vaid murepilvi, mida isegi kolmikliidu lahkelt lubatud ettevõtjate päeva sisseseadmine põrmugi leevendada ei suuda.

Petetuna tunneb end ka valija, kellele lubati kokku maid ja ilmu, kuid jäeti targu mainimata, et lubaduste hinnaks saab olema maksu- ja hinnatõus. Kui rahvas oleks saanud valimisjaoskonnas hääletada mitte üksnes kõlavaid lubadusi, vaid ka nendega seotud katteallikaid, oleks asi tundunud palju demokraatlikum. Praegu aga oli rahandusministeeriumi Exceli tabeliga tutvumine üksnes võimuläbirääkijate privileeg.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee