Maailm

RAPORT: äärmusrühmitus Boko Haram on röövinud aasta jooksul 2000 naist ja tüdrukut (1)

Õhtuleht.ee, 14. aprill 2015 09:34
Foto: PantherMedia / Scanpix
Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International värske raporti kohaselt on Aafrikas tegutsev islamistlik äärmusrühmitus Boko Haram röövinud viimase aasta jooksul vähemalt 2000 naist ja tüdrukut, keda on vägistatud, tapetud ning sunnitud hakkama džihadistideks.

Amnesty 90-leheküljeline raport põhineb kümnetel intervjuudel pealtnägijate ja põgenenud röövitutega ning see avaldati aasta pärast seda, kui Boko Haram röövis Chibokist 200 koolitüdrukut, vahendab Reuters.

Raporti jaoks intervjueeriti naisi, kes pääsesid džihadistide käest eluga või olid nende poolt korda saadetud julmuste tunnistajad. Intervjuudest paljastus, et võitlejad vägistavad röövituid ning õpetavad neile sunniviisiliselt relvade kasutamist. Naised ja tüdrukud, kes ei allu Boko Harami vägivallale ja sunnile, lastakse maha.

Boko Harami juhi Abubakar Shekau väitel on tüdrukud võitlejatele mehele pandud.

Inimõigusorganisatsiooni teatel kasutab Boko Haram seksuaalvägivalda kui mõjutamisvahendit. Sama taktikat kasutab laialdaselt ka Iraagis ja Süürias kanda kinnitanud niinimetatud Islamiriik.

Nigeeria pealinnas Abujas toimub täna koolitüdrukute röövimise aastapäeva protestimarss. Nigeeria uus president Muhammadu Buhari kinnitas, et teeb kõik, mis tema võimuses, et röövitud tüdrukud vabastada ja koju tagasi tuua.

Samal teemal

13.02.2018
Vangistati esimene Boko Harami liige, kes oli osalenud koolitüdrukute röövimises
14.08.2016
Nigeeria islamistid avaldasid uue video kaks aastat tagasi röövitud koolitüdrukutest
16.03.2016
22 SURNUT: Nigeerias õhkasid end mošees kaks pomminaist
05.05.2015
ÜRO: päästetud naised on rasedad