Martin HelmeFoto: Arno Saar
Toimetas Kristin Aasma 13. aprill 2015 18:48
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme põgenes täna riigikogu saalist traditsioonilise perekonna kaitseks loodava saadikuühenduse asutamisdokumendiga, kui nägi, et hakkab ühenduse esimehe kohta kaotama. 

"Uskumatu lugu riigikogus. Kuna eelnõusid veel pole, käib hoogne saadikuühenduste loomine. Ettepaneku luua istungi lõpus saadikuühendus traditsioonilise perekonna kaitseks tegi kolleeg Martin Helme. Istungi lõpuks kogunes saali veidi üle tosina rahvasaadiku, et asutada toetusrühm ja sellele esimees valida, nii nagu seda alati saadikuühenduste puhul tehakse. Kandidaate seati üles kaks: Martin Helme ja Imre Sooäär. Siis toimus aga midagi ennekuulmatut, mida minu mäletamist mööda riigikogu ajaloos pole kunagi juhtunud," kirjutas riigikogu liige Imre Sooäär oma Facebooki lehel.

"Martin Helme luges paaniliselt ühenduse asutajaliikmete hääli kokku ja nähes, et hakkab esimehe kohta kaotama, haaras ta allkirjadega asutamisdokumendi ja põgenes saalist, ignoreerides sellega Riigikogu töö- ja kodukorra seadust ja võttes võimaluse ühenduse esimehe demokraatlik valimine lõpuni viia.

Üldjuhul ühendustes valimist ei toimu, kui esimehe kandidaate seatakse üles üks. Kui aga on rohkem kandidaate, toimub alati demokraatlik valimine.

Kuna Helme põgenes koos asutamisdokumendiga, takistades sellega juhatuse valimist, siis ei oska täpselt öelda, kes jõudsid asutajatena alla kirjutada. Kindlasti olid asutamiskoosolekul kohal enamus EKRE fraktsiooni liikmeid, Priit Sibul, Helir-Valdor Seeder, Heidy Purga, Kalle Palling, Eerik-Niiles Kross, Mati Raidma, Kristjan Kõljalg, Andre Sepp, Laine Randjärv ja mõned veel. Asutajatel oli tõesti siiras soov luua erakondade ülene koostöökogu, kus Kooseluseaduse edasist menetlust konstruktiivselt arutada ja lahendusi leida. Demokraatliku esimehe valimise protsessi takistamine kolleeg Helmele au ei tee."

Martin Helmega Õhtulehel telefonitsi ühendust saada ei õnnestunud.

Kuid Helme rääkis Delfile, et täna toimunu oli lõbus parlamendimäng.

Helme rääkis , et ta kuulutas välja traditsioonilise pere kaitse grupi, mille vastu sõbralikud Reformierakonna liikmed näitasid üles massilist huvi ja tahtsid kohe teha lõpliku vormistamise ning juhtide valimise.

Helme selgitas, et ta teadis veel inimesi, kes grupiga liituda soovivad ja ei jooksnud ära, asutamispaberid näpus, vaid läks neid inimesi maja peale otsima. Küsimusele, kas neid inimesed ei oleks saanud grupiga liituda hiljem, vastas Helme, et oleks nii- ja naapidi saanud teha.