Eesti uudised

Mustamäel jäi poolsada maja ­kaheks päevaks toasoojata (6)

Teet Teder, 13. aprill 2015 07:00
KURJA JUUR: Magistraaltoru, mis Mustamäel Tildri tänava ja Sõpruse pst ristmiku all katki läks, jättis seisma ka Mustamäe katlamajad ning sajad inimesed kaheks päevaks sooja vee ja toasoojata. Foto: STANISLAV MOŠKOV
Eile ladistas Tallinnas vihma ja puhus külm tuul. Mustamäe elanikud tänavad jumalat, et sooja­veeavarii selleks ajaks likvideerida suudeti ja elanikud päris külma kätte ei jäänud.

"Jumal tänatud, et nii soe oli. Järgmisel nädalal lubatakse hoopis madalamat temperatuuri. Ja tänagi lubatakse kõva tuult," räägib Sõpruse puiestee 186 maja elanik, kelle kodu ees soojaveetoru katki läks ja sajad inimesed sooja vee ja toasoojata jäid.

Avarii algas reedel kell 13 ja selle tõttu seiskusid Mustamäel olevad katlamajad. Lühiajaliselt oli mõneks tunniks häiritud kogu Mustamäe ja Õismäe piirkond. Kuid avariikoha leidmisega taastus soojusvarustus piirkonnas järk-järgult.

"Soojad ilmad olid, meil vedas."

Samal teemal

"Ma pesin pesu. Pikad kodused püksid sain pestud, aga soe vesi oli läinud ja loputada ei saanud. Loputasin külma vee all oma püksid laupäeva õhtul ära ja alles täna loputasin üle," räägib naine. Tema sõnul hakati reede öösel leket parandama.

"Mulle paistis tuppa kollane valgus. Ei saanud aru, milles asi on, siis nägin vilkuritega autosid," meenutab proua. "Elasime üle. Jahedam oli, aga tõmbasin kampsuni peale. Soojad ilmad olid, meil vedas. Siin on väikseid lapsi ka ja need pered olid kindlasti rohkem hädas."

Siili tänaval elav Andra ütleb, et tema ei märganudki, et toasooja ei olnud. "Tuba ei läinud külmemaks. Küll aga nörritas sooja vee puudumine. Tulin hommikul 24tunnisest vahetusest ning magasin mõne tunni. Kuskil kella 15 paiku tahtsin minna duši alla, kuid oh üllatust, vesi oli jumala külm. Olgu, mõtlesin, et mingid plaanilised hooldustööd ja küll see soe vesi õhtuks ikka tagasi tuleb. Küllap ma pole trepikojas vastavasisulist teadet näinud. Soe vesi ei tulnud õhtukski tagasi. Mornilt käisin oma elu kiireima külma duši all. Nõusidki pidi pesema nii, et veekeedukann oli kõrval pidevalt tulel."

Andrat pani imestama, et mingit infot, miks või kui kaua vesi ära on, ta ei saanud. "Sain rikke põhjuste kohta teada alles järgmisel päeval, kui lähedal asuv Audentese spordiklubi postitas põhjuse koos vabandustega oma kodulehele. Nii ei olnud kahte otsa raske kokku panna ja eeldasin, et see ongi ulatuslikum rike. Eks elu on selline ja õnnetusi ikka juhtub, aga teinekord sooviksin operatiivsemat infot: mis, miks ja millal juhtus ning millal on lootust olukorra lahenemisele."

Magistraaltoru avarii

Katkestuse põhjustas Tallinna Kütte tehnikadirektori Janek Trumsi sõnul magistraaltorustiku avarii Tildri tänava ja Sõpruse pst ristmiku all. "Lekke piirkond lokaliseeriti reedel kell 21 ning täpsem asukoht laupäeva hommikul." Siis jäi soojata veel 51 hoonet Siili, Sõpruse, Tondi ning Nõmme tee piirkonnas. Need kodud said sooja tagasi laupäeva hilisõhtuks. Trumsi sõnul esineb selliseid avariisid üks kuni kaks korda aastas. "Põhjuste tuvastamine on võidujooks ajaga ja nii ka seekord, kui tegelesime intensiivselt avarii lokaliseerimisega," ütles Trumsi. Kiiret tegutsemist kiitis ka üks soojata jäänud majaproua. "Müts maha töömeeste ees. Kell pool kaheksa nad juba puurisid ja paugutasid, mul läks uni ära. Ja nad lõpetasid kell 23."

Trumsi sõnul parandatakse torude töökindlust kogu aeg, tänavu vahetatakse üle 10 km torustikke, kuhu ettevõte investeerib 16,5 miljonit eurot.

Tallinn nõudis reoveekollektori parandamiskava

Mullu oktoobris vajus maa sisse Pelguranna kergliiklustee. Selgus, et vajumise põhjustas AS Tallinna Vee Tihase tunnelkollektor. Samal kuul tuvastati, et pinnase vajumine muutub järjest suuremaks ja kogu tunnel võib kokku kukkuda. Aga linn ei tea siiani, millal reovee kollektor korda tehakse. "Tänase seisuga puudub linnal informatsioon ehitusettevõtjaga lepingulisest ajagraafikust ja sellest tulenevast tööde graafikust," ütles abilinnapea Kalle Klandorf ajalehele Pealinn.

Kolmapäevasel istungil otsustas Tallinna linnavalitsus, et Tallinna Vesi peab kommunaalametile hiljemalt 20. aprilliks tööde loet­elu ja teostamise tähtajad ette kandma. Tunnelkollektoris seintes on praod ja deformatsioonid. Suurim tunneli sisepinna deformatsioon tuvastati ligikaudu 30 meetri kaugusel šahtist number 6. Vajumised on põhjustatud kollektori seintesse tekkinud pragudest, mille kaudu tungib kollektorisse pinnasevesi. Koos pinnaseveega toimub ka pinnase sissekandumine, mis settib tunnelkollektori põhja ja põhjustab ummistust. See protsess on kiiresti progresseeruv ning varisemisoht kasvab pidevalt, kirjutas Pealinn.

Kui olukord peaks kriitiliseks muutuma, kutsutakse kokku kriisikomisjon.

Kuna Eesti ettevõtetel puudub kogemus tunnelkollektorite ehitamiseks ning remondiks, alustas AS Tallinna Vesi mullu läbirääkimisi rahvusvaheliste ehituskontsernidega tööde tegija leidmiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee