Eesti uudised

Venemaal uus mure: rubla tõuseb liialt kiiresti (2)

Õhtuleht.ee, 12. aprill 2015 13:46
Foto: Reuters / Scanpix
Venemaa rubla on teinud aprillis tõeliselt tugeva tõusu, tugevnedes 14 protsenti. Kuigi venemaalaste jaoks on see vaieldamatult hea uudis, on sellel ka oma varjukülg.

Kui veebruaris maksis dollar 70 rubla, siis nüüdseks maksab dollar juba 53 rubla.

Samal teemal

Teadupärast oli rubla järsu kukkumise taga mullu Venemaale kehtestatud majandussanktsioonid ning naftahinna järsk kukkumine. Kuigi sanktsioone pole lõpetatud, on naftahind stabiliseerunud, Ukraina olukord võtab järjest enam külmunud konflikti mõõtmeid ning Venemaa majandus on suutnud uue olukorraga kohenda. Kõik need asjaolud on toonud kaasa rubla kursi tõusu.

Paraku on tugeva rubla varjukülg selles, et Venemaa müüb naftat teadupärast valuuta eest ja kui madalate naftahindade foonil oli ka rubla odav, siis kompenseeris odav kodumaine valuuta madalatest naftahindadest saamata jäänud tulu.

YLE edastusel ongi analüütikud seega väljaarvutanud, et iga kord, kui dollar odavneb ühe rubla võrra, jääb Venemaal saamata 80 miljardit rubla ehk 2,5 miljardit eurot.

Analüütikud ennustavad samas, et rubla tugevus võib olla ajutine, kuna Venemaa majandus pole veel tõusnud Ukraina kriisi eelsele tasemele ja Venemaa inflatsioon oli märtsis mullu sama ajaga võrreldes 16,9 protsenti.

Samal teemal

24.04.2015
Jahedatest poliitilistest suhetest hoolimata on Vene ärimehed huvitatud Eestisse investeerimisest
06.04.2015
Rubla tegi järsu hüppe üles