Eesti uudised

PUUST JA PUNASELT: kuidas oma isikliku rahaga ümber käia (5)

Õhtuleht.ee, 11. aprill 2015 19:30
Foto: AFP / Scanpix
Sinu raha majandamine ei pea olema keeruline. New York Times'i kolumnist, autor ja finantsplaneerija Carl Richards koostas 11 lihtsat visandit, mis toovad ära isikliku rahaplaneerimise põhitõed.

Sinu finantsplaan võib olla vaid lehekülje pikkune. Me muretseme oma raha pärast ja see mure kasvab tohutult, kuna meil puudub plaan. Plaan ei pea olema lehekülgede pikkune, piisab kui loetled üles 3-4 tähtsaimat asja ja konkreetset tegevust sinu eesmärkide toetamiseks.

Kuid sa ei saa teha plaani, kui pole välja toonud põhjust, miks oma rahast hoolid. Ei olegi nii lihtne vastata ...

Ent see küsimus aitab esile tuua sinu väärtushinnangud, mis muutuvad sinu plaani kontroolpunktiks. Kui sa tead miks, on sul õige strateegia leidmine lihsam.

Eesmärgita säästmine ei toimi. Kui sa plaanid reisi, otsustad ju esmalt, kuhu minna. Siis kaalud mineku võimalusi. Sama loogika kehtib ka rahaga.

Sinu omakapital on lähtepunkt kõigele, mida soovid saavutada.Kus sa oma rahaasjadega oled? Kui sa ei tea vastust, pole sa ka ainus. Aga sul on tarvis vastust otsuste tegemiseks. Õnneks piisab vastuse leidmiseks lihtsast matemaatikast paberilehel. Sa koostad nimelt bilansi: vasakul pool varad ja paremal pool kohustused.

Eelarve näitab sulle, kui palju raha saad kulutada. Eelarve ja rahavoog – mõlemad üliolulised, superlihtsad ja sellegipoolest paljudele meist veel tundmatud. Me peame eelarve pidamist karistuseks, lisaks usume et teame, millel raha kulutame (või me ei soovigi tegelikult teada). Ent kui peame eelarvet, oleme teadlikud ja see omakorda jätab meile piisavalt raha kõige tähtsamateks asjadeks.

Ei ole lihtsat vastust, kui palju raha sa peaks säästma. Pole tähtis, kas säästad oma palgast 15 protsenti või vähem või rohkem. Alustuseks säästa mõistlik summa. Sinu arusaam mõistlikust erineb su naabrite omast ja see on okei. Keskmise protsendi üle muretsemise asemel keskendu sellele, mis on sinu antud olukorras mõistlik ilma, et loobuksid tervisest ja õnnest.

Kunagi ei ole hilja saada targaks oma raha kohta. Sul on kindlasti põhjus, miks sa ei ole seni alustanud säästmise või investeerimisega, kuid lõpeta nüüd minevikus olemine ja keskendu sellel, mida saad teha täna. Ära kuluta rohkem kui teenid ja ära kaota raha. Nii liigud iga järgmise päevaga parema poole.

See ei loe, mida kõik teised teevad. Ainus asi, mis loeb, on sinu tegemised. Ja kui sa siiski võrdled end teistega, mine tagasi oma ühe-lehe-plaani juurde. Kas sinu investeeringud toetavad siiani sinu küsimust miks? Kui jah, on kõik hästi.

Rahateemalisi visandeid võib vaadata SIIN!