Eesti uudised

Mis sai kõrgepingeliini all töötanud tõstukijuhile saatuslikuks?  (14)

Arvo Uustalu, 11. aprill 2015 08:00
OHUTSOON: Eile oli õnnetuskoha ees hoiatav silt «Ohutsoon». Piirdeaeda paigaldavad töömehed kandsid korralikult kiivrit.Foto: Aldo Luud
Neljapäeval hukkus Tartu Näituste messikeskuse territooriumil kõrgepingeliini all töötanud tõstukijuht. Eile põlesid tõstukijuhi hukkumiskohal küünlad, kõrval kimp punaseid roose. Kohas, kus seisis elektriliini all töötanud tõstuk, oli veel reede pärastlõunal asfaldil must tahmajälg.

"Paneme ka ise piirdeaeda kokku, aga surma saanud meest me ei tundnud," ütlesid eile kolm kiivrites töömeest, kes läheneva maamessi eel piirdeaiaga tegelesid. Neid aiadetaile nende hukkunud töökaaslane neljapäeval tõstiski. Miks metallist piirdeaia osi pidi just kõrgepingeliini alla ladustama, ei osanud töömehed öelda. Lõuna prefektuuri pressiesindaja Maria Gonjak kinnitas Õhtulehele, et uurimine käib ning praegu ei ole veel midagi lisada juba varem väidetule: 33aastane tõstukijuht sai elektrilöögi ja suri.

Samal teemal

Elektrivarustus ei katkenud kusagil. Tõstukinool ei puudutanud ju elektriliine, arvavad paljud. Tööinspektsiooni teabeosakonna juhataja Kristel Plang ütleb siiski, et õnnetuse kõik üksikasjad pole veel teada ja lisab, et kahjuks pole see esimene selline õnnetus Eestis, kus mõne masinaga kõrgepingeliini puudutades on surma saadud. Ühe messikeskuse territooriumil eile viibinud mehe sõnul üritas kiirabi tõstukijuhti elustada. Elektriinsener Jüri Laurson nendib aga, et 110kilovoldise liini puhul on elektrilöögi saanud inimesel ellujäämise šansse vähe.

"Mina asjaolusid ei tea, tegu võis olla ka ülelöögiga ehk lihtsamalt öeldes kaarlahendusega. Ülelöögiga võib surma saada ka siis, kui noole ots jäi liinist näiteks poole meetri kaugusele. Arusaamatu on see, et kraana või tõstukiga töötati otse liini all. Õnnetus pidi toimuma liini kaitsetsoonis, milles ei tohi loata üldse tõstemehhanismiga töötada. Töödeks peab olema elektrivõrgu esindaja töökäsk. Elektrifirmast võidakse isegi kohale tulla," selgitab Laurson.

Ülelöök on võimalik

Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster kinnitas, et firma inimesed on sündmuskohal juba käinud. "Kas tegu oli ülelöögiga või mitte, seda näitab uurimine. Teoreetiliselt on see võimalik. Ülelöök võib toimuda meetri piires," selgitas ta Õhtulehele.

Tema sõnul näitas mõõtmine, et 110kilovoldise liini esimese juhtme kõrgus maapinnast on umbes kaheksa meetrit. Tõstukijuht tegutses liini all. Üks Õhtulehega vestelnud töötaja arvas, et juhile võis muu hulgas see saatuslikuks saada, et tal oli kõrgepingeliini all töötades rinnal tõstuki pult. Tartu Näituste messikeskuses käivad praegu suured ettevalmistused 16.–18. aprillil peetavaks rahvusvaheliseks maamessiks. Piirdeaedu paigaldasid alltöövõtja esindajad ja ka tõstukijuht polnud messikeskuse töötaja.

Samal teemal

18.04.2017
Kevadtormi järgmine õnnetus: kaitseväe sõiduk süttis kõrgepingeliini all, üks sõdur viibib haiglas
09.05.2015
Iga päev juhtub Eestis keskmiselt 12 tööõnnetust
04.04.2015
KÜLL NÜÜD KIMBUTAB: tööinspektsioon kontrollib ehitajaid varasema ühe päeva asemel terve kuu
15.03.2015
Barcelona – PSG 3:4 – võitlus teoreetilistele tiitlitele