LAEVAKAITSJAD: Eesti laevakaitsjad on juba üle aasta oodanud, millal nad koju lubatakse. Foto: Erakogu
Kristiina Tilk 11. aprill 2015 08:00
Reedel pidas India ülemkohus esimese istungi, et arutada laevakaitsjate juhtumit. Eesti välisministeerium palkas advokaadi, kes neid eraldi kaitseks. Otsust aga ei tehtud.

Eesti kodanikke ülemkohtu istungil esindanud vanemadvokaat Aryama Sundaram esines kaitsekõnega esimesena ja sai kõige pikemalt sõna. Kohus kuulas ära ka laevafirma AdvanFort advokaadi ja Tamil Nadu osariigi prokuröri.

Kohtus meie laevakaitsjaid esindanud advokaat rõhutas, et kaitseb vaid Eesti kodanikke, keda diislismugeldamist ja kaptenit puudutavad süüdistused ei puuduta. Samuti rõhus ta meeste raskele olukorrale ja palus kohtunikult vastutulelikkust. Et algselt esindas meie laevakaitsjaid kaasuses AdvanForti advokaat, anti Aryamale võimalus anda sisse eraldi kirjalik kommentaar, kus rõhutatakse eestlaste õigusi ja olukorda.

"Kohus palus Eesti kodanikke esindanud advokaadil esitada kolme päeva jooksul oma seisukoht kohtule kirjalikult, mida advokaat ka teeb," teatavad laevakaitsjad ja lisavad, et Aryama Sundarami meeskond annab kohtule vastuse järgmise nädala esmaspäeval.

Kohtuniku sõnul on järgmine istung veel sel kuul ja loodetavasti teeb kohus siis ka otsuse. 16. aprillil on arutelu laevakaitsjate asjade, eelkõige passide tagastamise üle. Välisminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul oli advokaadi kaasamine Eesti kodanike kaitseks vajalik, et tagada neile maksimaalselt kvaliteetne kaitse.

"Loodame, et India ülemkohus teeb selles asjas positiivse otsuse aprilli jooksul," sõnab välisminister.