Eesti uudised

VIDEO: Virumaal põles maha kolm miljonit eurot maksnud tuulegeneraator (5)

Teet Teder, 10. aprill 2015 07:00
TUULIKUST TÕRVIKUKS: Miljoneid maksnud tuulegeneraator põles kui takukoonal ja süütas enda ümber tuhandeid ruutmeetreid kulu.Foto: Eric Berg/Youtube
Pool tundi enne kolmapäeva südaööd teatati häirekeskusele, et Lääne-Viru maakonnas põleb tuulegeneraator. Põlevatest seadmetükkidest süttis maanteeäärne kulu ja liiklus seisati kogu ööks.

Nimelt süttisid Viru-Nigula vallas Tüükri külas 90 meetri kõrgusel asuva tuulegeneraatori seadmed. Alla kukkunud põlevatest seadmetükkidest ja sädemetest läks ühtlasi põlema kahel pool maanteed 3000 ruutmeeri ulatuses kulu.

Ohutuse tagamiseks suunas politsei liikluse Viru-Nigula kaudu ümber, päästjad kustutasid kulu ning tagasid valve maastiku võimaliku uuesti süttimise avastamiseks ja lahkusid sündmuskohalt kell 3.37.

Esialgu teatas tuulepargi omaniku ASi Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus, et põleng sai alguse lisaseadmete juhtimiskilbist, kuid uurimine annab täpse vastuse.

Veidi hiljem ütles Kruus Õhtulehele, et kuna see oli erakordne juhtum, siis ei oska ta kahjuks prognoosida, kui kaua selguse saabumine aega võtab.

"Põlengu põhjuseid uurivad nii tuuliku omaniku esindajad, hooldus- ja kindlustusettevõte kui ka päästeamet. Informeeritud on ka tehnilise järelevalve ametit," selgitas Kruus.

Kohe, kui õnnetusest teada saadi, pandi peale põleva generaatori ka kogu tuulepark seisma ja kontrolliti, kas teised generaatorid on korras.

"Praegu kontrollitakse ning seni pole negatiivset infot tulnud. Kui oleme kontrolliga ühele poole saanud, siis otsustame, millal tuulikud tööle hakkavad," ütles Kruus.

Uuena maksis põlenud tuulik kolm miljonit eurot. Kui palju ettevõte kahju kannatas, saab teada pärast kindlustushüvitise selgumist.

Kruus ütleb, et tõenäoliselt tuulikut taastada ei kannata. "Igal juhul tähendab see kõikide põhikomponentide, nii kogu gondel kui ka labad, väljavahetamist, mistõttu võib olla mõistlikum uus tuulik paigaldada. Täpsemalt saame vastata pärast kõikide asjaolude hindamist," nendib ta.

Puhus tugev tuul

Õnnetuse ajal puhus tuule-elektri tootmiseks hea tuul ja kogu tuulepargi sulgemine tegi ettevõttele lisakahju.

"Tuulepark oleks võinud täisvõimsusel toota 48 MWh. Rahalises väärtuses on see umbes 5000 eurot (ööpäevas), kuid arvestades kogu võimalikku kahju, ei ole see number tähtis," lisas Kruus.

Kuigi seadmetest läks põlema ka suur hulk kulu, siis nii Kruusi kui päästeameti hinnangul tule leviku lähedal majad ja inimesed ohus ei olnud.

Ühtlasi seisati põlengu tõttu Tallinna–Narva maantee 122. kilomeetril liiklus, sest tuulegeneraator asus maantee ääres. Ümbersõit toimus Viru-Nigula–Kalvi kaudu. Teade liikluse taastamisest tuli alles hommikul kell 7.38.

Päästeameti kõneisiku sõnul ei pääsenud päästjad põlevale generaatorile korvtõstukiga ligi, sest tuul oli liialt tugev, mistõttu ei jäänud päästjatel muud üle, kui põlevat kulu kustutada ja oodata, kui tuulegeneraator kustub.

Samal teemal

08.02.2017
Mis saab, kui tuulegeneraator süttib põlema?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee